reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Czy mogę udzielić urlopu wypoczynkowego na połowę dnia pracy?

Czy mogę udzielić urlopu wypoczynkowego na połowę dnia pracy?

Kodeks pracy stanowi, że urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Co zatem z urlopem na połowę dnia pracy?

Z przepisu tego wynika, że urlop wypoczynkowy jest udzielany na cały dzień roboczy, na taką liczbę godzin, przez jaką pracownik wykonywałby pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

W związku z powyższym, pracownik powinien otrzymać urlop w wymiarze 8 godzin, ponieważ godzinowy wymiar czasu pracy pracownika w ciągu dnia pracy wynosi właśnie tyle, nie zaś 4 godziny. Tylko w jednym przypadku, który został uznany za wyjątkowy i obiektywie uzasadniony, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego na część dnia roboczego. Taka konieczność wystąpi wówczas, gdy pozostały pracownikowi do wykorzystania urlop wypoczynkowy jest w tak niskim wymiarze (np. 4 godziny), że nie wystarcza na udzielenie urlopu na cały dzień roboczy (np. w 8-godzinnej pracy). W takim przypadku urlopu należy udzielić na część dnia roboczego. Przez pozostałą część dnia pracownik powinien wykonywać pracę.

Przeczytaj także: Czy urlop bezpłatny wlicza się do okresu zatrudnienia?

Pan Tomek jest pracownikiem biura nieruchomości. Ostatnio urodziło mu się dziecko i często musi wychodzić z pracy w godzinach pracy. Chciałby, żeby pracodawca udzielał mu urlopu godzinowo, wtedy będzie miał możliwość załatwienia większej ilości swoich spraw prywatnych. Niestety pracodawca nie będzie mógł tak robić w sytuacji, kiedy Pan Tomek ma wystarczająco urlopu, aby wziąć go na cały dzień. Pracodawca z pracownikiem mogą umówić się, że Pan Tomek będzie odpracowywał w dogodnym dla obu panów terminie wszystkie te godziny, kiedy z przyczyn osobistych nie ma go w pracy.

Polecamy Umowy pracownicze

Nie należy zapominać o tym, iż pracodawca zawsze może wyrazić zgodę na zwolnienie pracownika z części dnia pracy, np. ze względu na konieczność odbycia przez niego wizyty u lekarza. Takie zwolnienie nie oznacza jednak udzielenia urlopu wypoczynkowego. Tym samym udzielając pracownikowi zwolnienia z części dnia pracy, należy uzgodnić warunki, na jakich pracownik może z niego skorzystać.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy możliwy jest urlop na połowę dnia pracy?
Czy możliwy jest urlop na połowę dnia pracy?

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama