Zmiana terminu urlopu z powodu choroby
REKLAMA
REKLAMA
Niejednej osobie zdarzyła się taka sytuacja, że rozpoczynając urlop zachorowała, co w konsekwencji doprowadziło do sytuacji, że cały urlop został „zmarnowany” na leczenie się. Aby w takim wypadku pracownik nie był tak bardzo pokrzywdzony, ustawodawca w kodeksie pracy przewidział możliwość zmiany terminu urlopu, jeżeli jest on zbieżny z chorobą.
REKLAMA
Zobacz: Potrącenie z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop
Kodeks pracy w art. 164 stanowi, że przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami.
Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego,
pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
Również części urlopu niewykorzystanej z powodu choroby pracodawca jest zobowiązany udzielić w terminie późniejszym.
Pan Tomek poszedł na dwutygodniowy urlop, w terminie od 13 do 26 lipca 2009 roku. Zgodnie z jego wymiarem czasu pracy wykorzystał w ten sposób 10 dni przysługującego mu urlopu. Niestety w trakcie trwania urlopu, 21 lipca zachorował i udał się do lekarza, który wystawił mu zwolnienie. Pan Tomek przedstawił zwolnienie swojemu pracodawcy, a ten zobowiązany jest za dni choroby – 4 dni planowanego urlopu, udzielić tego urlopu w terminie późniejszym.
Podstawa prawna: Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat