| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

Umowa zlecenie jest co do zasady umową cywilnoprawną, do której nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy, w tym także przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego. Czy zatem pracownikowi pracującemu na zlecenie w ogóle nie należy się urlop?

Umowy o pracę a zlecenie

Kodeks pracy wymienia następujące umowy, które może podpisać pracodawca z pracownikiem i są one następujące:

  • Umowa o pracę na czas określony i nieokreślony.
  • Umowa na okres próbny.
  • Umowa na zastępstwo.
  • Umowa na czas wykonywania określonej pracy.

Łatwo zauważyć, że nie ma wśród nich umowy zlecenie. Jest ona z kolei uregulowana w Kodeksie cywilnym w księdze dotyczącej zobowiązań, stanowi jedną z umów cywilnoprawnych i nie może być taktowana jak umowa o pracę.

Umowa zlecenie

Charakterystyczne dla umowy zlecenia jest to, że zleceniobiorca jest zobowiązany do wykonywania określonych czynności, bądź do osiągnięcia określonego celu na rzecz zleceniodawcy, przy czym nie obowiązują tu właściwe dla stosunku pracy cechy, takie jak wykonywanie określonego rodzaju pracy pod kierownictwem pracodawcy, oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Oznacza to, że zleceniobiorca może co do zasady wykonywać pracę wyłącznie w domu lub w terenie, co oznacza dużo większą swobodę pracy.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Prawo do urlopu

Zawarcie umowy zlecenie ma jednak też negatywne strony, a jedną z nich jest fakt, że nie jest umową w rozumieniu kodeksu pracy, a zatem zleceniobiorca nie jest „normalnym” pracownikiem i nie obowiązują go prawa i obowiązki określone w kodeksie pracy, a zatem także i prawo do urlopu. Nie zmienia to jednak faktu, że umowa zlecenie może być ukształtowana bardzo dowolnie, zgodnie z zasadą swobody umów, a zatem zleceniobiorca i zleceniodawca mogą przewidzieć w umowie np. kilkudniowe płatne przerwy w wykonywaniu zlecenia.

Wszystko o urlopach wypoczynkowych

Jeszcze raz należy podkreślić, że zlecenie nie jest umową o pracę i nie może być wykonywana tak jak umowa o pracę, czyli np. 8 godzin dziennie, w określonym miejscu i porze, pod kierownictwem pracownika. W takim wypadku zlecenie nabiera charakteru umowy o pracę i pracownik może wnieść do sądu pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy w rozumieniu kodeksu pracy.

Forum Kadry

Czytaj także

Aktualizacja: 25.10.2016

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy przy umowie zlecenia należy się urlop? /Fot. Fotolia
Czy przy umowie zlecenia należy się urlop? /Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »