Urlop ojcowski
REKLAMA
REKLAMA
Co trzeba zrobić, aby skorzystać z urlopu ojcowskiego?
REKLAMA
Aby móc skorzystać z urlopu ojcowskiego pracownik musi złożyć wniosek do pracodawcy o przyznanie urlopu ojcowskiego. W przypadku osoby nie będącej pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy, a podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu, wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ten wniosek powinien być skierowany najpóźniej siedem dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie mogą odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego. Nie mogą też zakwestionować terminu urlopu wskazanego we wniosku.
Zobacz: Urlop ojcowski w praktyce
Kto jest uprawnionym do skorzystania z urlopu ojcowskiego?
Uprawnionym do skorzystania z urlopu ojcowskiego jest pracownik posiadający pełną władzę rodzicielską oraz sprawujący realną opiekę nad dzieckiem. Urlop ojcowski jest zarezerwowany dla pracowników zatrudnionych na podstawie:
- umowy o pracę
- powołania
- mianowania
- wyboru
- spółdzielczej umowy o pracę
Z dobrodziejstwa urlopu ojcowskiego skorzystać mogą także zatrudnieni na innej podstawie, pod warunkiem, że podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.
Kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego?
Urlop ojcowski można wykorzystać w dowolnym momencie przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. W przeciwieństwie do dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie ma obowiązku rozpoczęcia urlopu ojcowskiego bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu. Urlop ojcowski nie jest uzależniony od urlopu macierzyńskiego matki. Oba urlopy mogą odbywać się równocześnie. Ojciec dziecka może go wykorzystać w trakcie korzystania przez matkę urlopu macierzyńskiego.
Czym się różni urlop ojcowski od urlopu macierzyńskiego?
Urlop macierzyński jest przywilejem, który przysługuje pracującej kobiecie w związku z możliwością sprawowania opieki nad dzieckiem, tuż po jego narodzinach. Kobieta może zrzec się go na rzecz swojego męża. Natomiast urlop ojcowski jest przeznaczony tylko dla ojców. Nie można zrzec się go na rzecz matki. Urlop ojcowski jest niezależny względem urlopu macierzyńskiego. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, ojciec może skorzystać z urlopu ojcowskiego. Decyzja, czy pracownik skorzysta z obu form przerwy w pracy jest uzależniona tylko od jego woli. Podczas przebywania na obu urlopach pracownikowi wypłaca się zasiłek macierzyński w pełnej wysokości.
Czy można stracić na urlopach?
Pracownik po zakończeniu urlopu macierzyńskiego oraz ojcowskiego powinien wrócić na dotychczasowe stanowisko pracy. Dopuszczalne jest przeniesienie go na równorzędne stanowisko pracy. Wynagrodzenie za wykonywaną pracę nie powinno być mniejsze, niż przed odejściem na urlop.
Zobacz serwis: Urlopy
Podstawa prawna:
Art. 182³ Kodeksu pracy
Art. 1,5,14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r.
„O świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat