| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop bezpłatny > Czy mogę udzielić pracownikom urlopu bezpłatnego ze względu na swoje potrzeby?

Czy mogę udzielić pracownikom urlopu bezpłatnego ze względu na swoje potrzeby?

Prowadzę firmę remontowo-budowlaną. Ze względu na mniejszą liczbę zawieranych kontraktów nie jestem w stanie dostarczyć pracy wszystkim moim pracownikom. Nie chcę ich też zwalniać, ponieważ w ciągu kilku najbliższych miesięcy mam podpisać dużą umowę. Czy mogę wysłać część załogi na urlop bezpłatny, do momentu zawarcia tej umowy? Czy moi pracownicy będąc na urlopie bezpłatnym mogą podjąć pracę w innych, nawet konkurencyjnych firmach? Czy jeśli tak jest to mogę im tego zabronić?

Pracodawca nie może ze względu na swoje potrzeby (niezależnie jakie) udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego. Udzielenie urlopu bezpłatnego - zgodnie z art. 174 § 1 Kodeksu pracy - zależy od woli pracodawcy, nie jest to jego obowiązek. Decyzję w tej sprawie może jednak on podjąć tylko na podstawie uprzedniego wniosku pracownika o udzielenie urlopu. Jego udzielenie, z inicjatywy zakładu pracy i bez pisemnego wniosku pracownika o udzielenie mu takiego urlopu, jest w świetle prawa bezskuteczne. W sytuacji przedstawionej w stanie faktycznym pracodawca nie może wysłać swoich pracowników na urlop bezpłatny. Będzie to mógł zrobić dopiero na ich pisemny wniosek.

Przeczytaj także: Czy urlop bezpłatny wlicza się do okresu zatrudnienia

Na czas urlopu bezpłatnego stosunek pracy zostaje zawieszony. Oznacza to, iż pracownik zwolniony jest z obowiązku świadczenia pracy, a pracodawca z wypłaty wynagrodzenia. Wskazanie przyczyn, z powodu których pracownik ubiega się o urlop bezpłatny, nie jest w świetle art. 174 Kodeksu pracy wymagane. Jest to osobista sprawa pracownika. Okres urlopu bezpłatnego pracownik może wykorzystać zgodnie ze swoimi potrzebami. Może także podjąć pracę u innego pracodawcy. W związku z tym pracodawca, który zgodził się udzielić pracownikom urlopu bezpłatnego, musi się liczyć z tym, że będzie on pracował także dla konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Przed takim zachowaniem pracowników można się zabezpieczyć. Pracodawca może mianowicie wprowadzić ograniczenie w postaci zakazu konkurencji. Nie jest to jednak jednostronna czynność prawna. W tym celu pracownik i pracodawca muszą podpisać umowę o zakazie konkurencji.

Zapoznaj się z wzorami umów pracowniczych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »