Dni wolne na urodzenie dziecka
REKLAMA
REKLAMA
Dni wolne - urodzenie dziecka
Pracownik ma prawo do dwóch dni wolnych w związku z urodzeniem się jego dziecka. Pracownik ma prawo zawsze do dwóch dni zwolnienia. Nie ma znaczenia liczba dzieci, które urodziły się w czasie jednego porodu. Jeśli pracownikowi urodziły się dzieci w kolejnych latach, w takim przypadku przy każdym kolejnym dziecku przysługują mu dwa dni wolne.
REKLAMA
W praktyce dni wolne na urodzenie dziecka przysługują pracownikowi – ojcu. Pracownica od dnia porodu przebywa bowiem na urlopie macierzyńskim.
Podstawą do udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego w związku z narodzinami jego dziecka jest oświadczenie pracownika. Ponadto pracownik musi udokumentować fakt narodzin dziecka poprzez przedstawienie pracodawcy aktu urodzenia dziecka.
Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia
Termin wykorzystania wolnego
Pracownik sam decyduje, kiedy chce skorzystać z urlopu okolicznościowego w związku z urodzeniem się jego dziecka. Przepisy nie nakazują pracownikowi, aby wykorzystał dni wolne w dniu narodzin dziecka. Choć najczęściej dni wolne są wykorzystywane w dniu narodzin dziecka lub w dzień po porodzie.
Urlop okolicznościowy po śmierci dziadka - wniosek
Często jednak dzień wolny jest potrzebny na załatwienie formalności w urzędach czy czas na załatwienie innych spraw organizacyjnych. Z tego względu urlop okolicznościowy może być wykorzystany w inny dzień niż dzień porodu.
Urlop okolicznościowy na ślub pracownika
Za czas zwolnienia od pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia na takich samych zasadach jak wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie uzyskane w miesiącu, w którym przypadł okres niewykonywania pracy.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. nr 60, poz. 281 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat