REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie, Zwalnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek, 29 listopada, nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która zmniejsza dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim, a zwiększa - dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. wypadki przy pracy i choroby zawodowe, bhp, zasiłki.

Wzrost bezrobocia w listopadzie

Zdaniem Czesławy Ostrowskiej, wiceminister pracy i polityki społecznej, w listopadzie bezrobocie wzrośnie o 0,1-0,2 pkt proc. w stosunku do października.

Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń

Pracodawcy, w których firmie pracownik w trakcie zatrudnienia otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności, nie przysługuje pomoc finansowa. Tak twierdzi Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w swojej interpretacji. Firmy muszą oddawać, jak się okazuje, niesłusznie pobrane dofinansowanie.

REKLAMA

Bezrobocie w październiku wyniosło 11,5 proc.

Bezrobocie w październiku wyniosło 11,5 proc. wobec 11,5 proc. we wrześniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

Czy pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma zawsze prawo do 100% zasiłku chorobowego?

Pracownik hurtowni alkoholi uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał otwartego złamania nogi wskutek potrącenia przez wózek widłowy poruszający się z dozwoloną prędkością po prawidłowo wyznaczonej trasie komunikacyjnej. Poszkodowany pracownik, idąc ciągiem pieszym, nagle zatoczył się i wtargnął na trasę przejazdu wózka. Po przewiezieniu poszkodowanego do szpitala przeprowadzono badanie, które wykazało obecność 1,4‰ alkoholu etylowego we krwi. Po zakończeniu hospitalizacji pracownik przebywał 60 dni na zwolnieniu lekarskim. Wypadek zgłosił pracodawcy jeden ze współpracowników poszkodowanego. Pracodawca powołał zespół powypadkowy, w skład którego weszli: pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przedstawiciel pracowników. Po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego zespół powypadkowy uznał, że poszkodowany, będąc pod wpływem alkoholu, przyczynił się do spowodowania wypadku. Czy poszkodowanemu pracownikowi należy się zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia?

Czy pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego powoduje przerwę w niezdolności do pracy

Pracownik naszej firmy przebywał na zwolnieniu lekarskim od 27 lutego do 12 października br. z powodu gruźlicy. W wyniku przeprowadzonej kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika pozbawiliśmy go prawa do zasiłku chorobowego za 14 dni, od 29 września do 12 października br. Obecnie pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 13 października do 1 listopada br. Czy za ten okres niezdolności do pracy należy mu wypłacić zasiłek chorobowy? Jak liczyć okres zasiłkowy?

Można zwolnić grupowo i indywidualnie pracowników, którzy mają prawo do urlopu wychowawczego i obniżyli etat – stanowisko MPiPS

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że pracownikom, którzy są uprawnieni do urlopu wychowawczego i korzystają w tym czasie z obniżonego etatu, można wypowiedzieć umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych lub indywidualnych z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (pod warunkiem niezłożenia sprzeciwu przez organizację związkową). Ochrona pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego i obniżającego etat jest taka sama jak pracownika na urlopie wychowawczym.

REKLAMA

Prawo do zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych dobrowolnie i obowiązkowo

Nabycie prawa do zasiłku chorobowego przez osoby ubezpieczone dobrowolnie później niż przez osoby ubezpieczone obowiązkowo jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).

Od kiedy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego przysługuje ochrona przed zwolnieniem, jeśli wniosek o obniżenie etatu złoży za wcześnie

Pracownica złożyła we wrześniu 2010 r. wniosek o obniżenie jej wymiaru etatu do 4/5 w związku z prawem do urlopu wychowawczego. Jednak etat chce obniżyć dopiero od 1 marca 2011 r., co określiła we wniosku. Czy w takim przypadku przysługuje jej ochrona przed zwolnieniem z pracy już od września, tj. od dnia złożenia wniosku?

Jakich informacji może żądać od pracodawcy związek zawodowy

Na żądanie związku zawodowego pracodawca musi udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji  o warunkach pracy i zasadach wynagradzania. Informacje te nie mogą obejmować danych osobowych poszczególnych pracowników bez wyraźnej pisemnej zgody tych osób.

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty

Zły system kontroli jest winny temu, że pracownicy bezprawnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Zdaniem Pracodawców RP potrzebne jest jak najszybsze rozwiązanie tego problemu.

Nowelizacja - przywrócenie do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy

W razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik ma prawo wyłącznie do odszkodowania. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje, że w takiej sytuacji sąd, na żądanie pracownika, będzie mógł przywrócić go do pracy.

Jak uzasadnić wypowiedzenie umowy z powodu utraty zaufania do pracownika

Nie ma oficjalnego wzoru, jak należy formułować przyczynę rozwiązania umowy o pracę. Orzecznictwo wypracowało jednak katalog zasad zwyczajowych, którymi warto kierować się również, gdy jest nią utrata zaufania.

Dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych - nowelizacja ustawy

Przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych rekomenduje Senatowi komisja polityki społecznej i rodziny. Nowelizacja zakłada m.in. wyższe dofinansowanie dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a niższe dla osób o lekkiej niepełnosprawności.

W jaki sposób obniżyć wynagrodzenie pracownika

Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie przewidzianej w Kodeksie pracy, a jego obniżenie przez pracodawcę powinno przebiegać zgodnie z przepisami prawa pracy i nie może wynikać z jednostronnej decyzji pracodawcy.

Ubezpieczenie zdrowotne - czy będzie zmiana przepisów dot. finansowania składek

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że "nic jej nie wiadomo", by w resorcie trwały prace nad zmianą przepisów dotyczących finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników. Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł 26 października, że są one niezgodne z konstytucją.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy

Od 4 miesięcy prowadzę własną działalność gospodarczą, z tym że najprawdopodobniej z powodu choroby będącej następstwem wypadku będę musiał przez jakiś czas skorzystać ze zwolnienia chorobowego. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy? Co ze składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Czy przez okres choroby mogę ich nie płacić? Czy mogę zawiesić na jakiś czas prowadzenie działalności?

Uproszczone druki zwolnień lekarskich

O pięć rubryk zmniejszy się liczba pól, które musi wypełnić lekarz wystawiając zwolnienie lekarskie. Druki zostały uproszczone po długiej batalii lekarzy, którzy argumentowali, że im krócej wypełniać będą druk, tym więcej czasu pozostanie im dla pacjenta.

Nowa ustawa - zwolnienia w administracji publicznej

O 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji publicznej do 2013 roku - zakłada projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o KRUS, ZUS, NFZ.

Niekonstytucyjne finansowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne

Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją. Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego potrzebna jest nie tylko reforma ubezpieczeń zdrowotnych rolników, ale całego systemu.

Czy finansowanie z budżetu składek ubezpieczenia zdrowotnego jest konstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zbada dzisiaj, 26 października, czy finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników - bez względu na ich status materialny - jest zgodne z konstytucją. Wniosek do TK w tej sprawie skierował Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

Zakład czy oddział – kto jest pracodawcą

Status pracodawcy może posiadać wyodrębniony finansowo i organizacyjnie oddział firmy, jeżeli samodzielnie zatrudnia pracowników.

Czy zasiłek opiekuńczy za pobyt dziecka w szpitalu przysługuje w wysokości 70% czy 80% podstawy wymiaru

W jakiej wysokości wypłacić zasiłek opiekuńczy pracownicy, która przebywała z chorym dzieckiem w szpitalu? Na zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA jest adnotacja, że dziecko przebywało w szpitalu przez 10 dni (zwolnienie wydane na 15 dni).

Urlop wypoczynkowy a opieka nad dzieckiem

Pracownica miała zaplanowany urlop wypoczynkowy i złożyła odpowiedni wniosek. W pierwszym dniu urlopu wypoczynkowego zachorowało dziecko pracownicy i otrzymała zwolnienie lekarskie w celu opieki nad nim. Czy w tej sytuacji urlop wypoczynkowy rozpocznie się we wskazanym terminie i czy ma tu zastosowanie art. 165 k.p.?

Choroba nauczyciela

Od 9 lat zatrudniamy nauczycielkę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Podejrzewamy, że cierpi na anoreksję. Czy dyrektor może wysłać ją na badania lekarskie i w przypadku orzeczenia lekarza o niezdolności do pracy rozwiązać z nią umowę? Czy wówczas będzie miała prawo do okresu wypowiedzenia? Czy należy jej się odprawa?

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) rozpoczęła się likwidacja chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę pod wpływem błędu lub groźby

Zasady dotyczące skuteczności składanych przez pracowników oświadczeń woli i ich ewentualnego wycofywania są uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego.

Rośnie bezrobocie

W porównaniu do końca sierpnia liczba bezrobotnych w końcu września wzrosła o 0,8 proc.

Zaległy urlop wypoczynkowy pracownika na zwolnieniu lekarskim

Od 2 stycznia br. jeden z naszych pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim, w związku z tym ma 7 dni niewykorzystanego urlopu z zeszłego roku. Czy w takiej sytuacji mam wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop, czy bezpośrednio po powrocie ze zwolnienia wysłać na zaległy urlop?

Pielęgniarki i położne chronione jak funkcjonariusze publiczni

Pielęgniarki i położne zostaną objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych - zakłada projekt ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, który został skierowany do prac w sejmowej komisji zdrowia.

Odszkodowania dla pacjentów z tytułu błędów medycznych - nowelizacja ustawy

Umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową - to główne założenie projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, który został skierowany do Komitetu Rady Ministrów.

Co dalej z PFRON - prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych

Kluby poselskie opowiedziały się w Sejmie za skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu noweli ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych. Opozycja zarzuciła jednak rządowi szukanie oszczędności na niepełnosprawnych.

Kryzys w zatrudnieniu dobiegł końca

Kryzys w zatrudnieniu w branży finansowej i bankowej dobiegł końca. Specjaliści z firmy Michael Page International twierdzą, ze można mówić o równowadze – ani pracownicy, ani pracodawcy nie mają przewagi na warszawskim rynku pracy a.d. 2010.

Składka ubezpieczenia zdrowotnego dla bezrobotnych - zmiana zasad obliczania

Składki zdrowotne dla bezrobotnych, którzy nie mają prawa do zasiłku będą obliczane na podstawie kwoty tego zasiłku w wysokości 582,70 zł - zakłada projekt ustawy okołobudżetowej na 2011 r.

Co ma zrobić pracodawca, który wypłacił zasiłek na podstawie sfałszowanego zwolnienia lekarskiego

Jesteśmy pracodawcą uprawnionym do wypłacania pracownikom zasiłków. Jeden z pracowników od 12 maja br. bez przerwy jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Obecnie przedłożył nam zwolnienie lekarskie od 10 do 26 września br. Otrzymane zwolnienie budzi nasze wątpliwości, gdyż wiemy, że u lekarza, który je wystawił, miało miejsce włamanie z kradzieżą. Uważamy również, że sposób wystawienia tego zwolnienia jest nieprawidłowy. Jak mamy postąpić w tej sytuacji? Jak wyliczyć okres zasiłkowy w przypadku potwierdzenia naszych obaw?

Jak ZUS kontroluje chorych pracowników

Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do wiarygodności zaświadczeń lekarskich przedstawionych przez pracownika, ma możliwość zwrócenia się do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli.

Czy pozwanym zawsze jest podmiot, który zwolnił pracownika

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury został zatrudniony przez burmistrza miasta. Umowa o pracę została z dyrektorem rozwiązana w drodze wypowiedzenia, które m.in. podpisał burmistrz. Pracownik ten odwołał się od złożonego wypowiedzenia, wskazując burmistrza jako pozwanego. Mamy jednak wątpliwości co do prawidłowości określenia strony pozwanej. Czy pracownik w procesie o przywrócenie do pracy powinien pozwać burmistrza?

Dokumentacja pracownika przebywającego w szpitalu

Pracownik choruje od dłuższego czasu. Zwolnienia 14-dniowe przynosił od różnych lekarzy. Natomiast 30 listopada przyniósł zwolnienie za okres od połowy października do 30 listopada, a cały ten okres przebywał w szpitalu. Jak mam rozwiązać ten problem i czy muszę skorygować poprzednie zwolnienia do wysokości 70%?

Pozakodeksowa ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę

Ochrona stosunku pracy przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem przewidziana w przepisach Kodeksu pracy jest uzupełniana przez przepisy innych ustaw. Regulacje te z reguły odnoszą się do konkretnych grup pracowników chronionych ze względu na charakter świadczonej pracy czy pełnione funkcje społeczne lub obywatelskie.

Racjonalizacja zatrudnienia w administracji

Rząd zamierza zwolnić z pracy w przyszłym roku co dziesiątego urzędnika. Projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia zakłada zwolnienia w ministerstwach, urzędach wojewódzkich, agencjach rządowych, ZUS, KRUS, NFZ, NFOŚ i PFRON, a nawet w urzędach skarbowych. Nie wyklucza też obniżki wynagrodzeń i skracania czasu pracy.

Na jakiej podstawie wypłacić zasiłek pracownikowi, który zachorował w czasie pobytu za granicą

Pracownik zachorował, będąc w czasie urlopu poza granicami Polski. Dostarczył zaświadczenie lekarskie wystawione w obcym języku. Czy ma obowiązek je przetłumaczyć na swój koszt? Na jakiej podstawie możemy wypłacić pracownikowi świadczenie chorobowe?

Obniżenie urlopu wypoczynkowego o okres usprawiedliwionej niepłatnej nieobecności w pracy

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni, a następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym przez 5 miesięcy. Pracodawca nie rozwiązał z nim umowy o pracę. Po świadczeniu rehabilitacyjnym pracownik nie otrzymał zaświadczenia o zdolności do pracy i nie miał zasiłku chorobowego. Ustalił z pracodawcą, że nie będzie pracował, aż się nie wyleczy. Obecnie pracownik rozwiązuje umowę z pracodawcą. Czy okres nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej należy zaliczyć do wyliczenia urlopu proporcjonalnego w celu wypłaty ekwiwalentu?

Co jest potrzebne, żeby bezrobocie malało?

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy powiedziała, że aby zmniejszało się bezrobocie w Polsce potrzebny jest wzrost gospodarczy powyżej 3,5 proc.

Jak należy uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i przebywał na urlopie wypoczynkowym

Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres dwunastu kolejnych miesięcy poprzedzających miesiąc, w  którym pracownik zachorował. Należy w niej uwzględnić również miesięczną premię uznaniową oraz premie kwartalne za ostatnie 4 kwartały. Wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, należy uzupełnić na zasadach uzupełniania składników zmiennych.

Bezrobocie nadal spada

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 11,4 proc. wobec 11,6 proc. w czerwcu - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę

Przepisy prawa pracy w sposób uprzywilejowany traktują pewne kategorie pracowników, stąd wypowiadanie umów o pracę tym pracownikom obwarowane jest dodatkowymi obostrzeniami.

W jaki sposób rozmawiać z odchodzącym pracownikiem?

Jestem menedżerem ds. personalnych w firmie produkcyjnej. Od lat funkcjonujemy z powodzeniem na rynku, ale ostatnie półtora roku nie należało do najlepszych. Mamy do czynienia z wieloma odejściami, a przecież polityka firmy sprzyja stabilizacji i rozwojowi. Nasze działania zawsze zdawały egzamin i mogliśmy szczycić się niewielką fluktuacją kadr, a teraz wszystko wymyka się spod kontroli. Jestem pewna, że nie chodzi o zarobki, ponieważ pracownicy podejmują zatrudnienie u konkurencji na podobnych warunkach. Przyznam, że decyzje o zwolnieniach nie są dla mnie całkiem zrozumiałe.

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

W efekcie kontroli zwolnień lekarskich ZUS w I półroczu br. cofnął lub zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę ponad 76 mln zł.

Fałszywe zwolnienia lekarskie nadal popularne

Co drugi pracownik korzysta lub nie widzi nic złego w korzystaniu z „lewego” zwolnienia lekarskiego.

REKLAMA