| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę pod wpływem błędu lub groźby

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę pod wpływem błędu lub groźby

Zasady dotyczące skuteczności składanych przez pracowników oświadczeń woli i ich ewentualnego wycofywania są uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego.

Generalnie każda ze stron stosunku pracy może skutecznie cofnąć złożone przez siebie oświadczenie w przedmiocie wypowiedzenia umowy do momentu zapoznania się adresata z jego treścią. Nie ma problemu w sytuacji, gdy pracodawca zgodzi się na cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. Sytuacja komplikuje się, gdy pracodawca nie wyraża na to zgody. Jedynym sposobem na uchylenie się od skutków takiego działania jest powołanie się na wadę swojego oświadczenia woli. Jednak udowodnienie ich zaistnienia niesie ze sobą wiele trudności.

Złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracownika >>

Błąd oznacza mylne wyobrażenie o istniejącym stanie rzeczy. Można powoływać się na błąd istotny, a więc taki, który uzasadnia przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę właściwie, nie złożyłby oświadczenia tej treści. Pracownik powołujący się na działanie pod wpływem błędu musi udowodnić, że to pracodawca wprowadził go w błąd albo o błędnym przekonaniu pracownika wiedział lub mógł z łatwością go zauważyć.

Przykładem powołania się na błąd jest wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownicę będącą w ciąży. Jeżeli pracownica w chwili składania oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę nie miała świadomości swojego stanu, tj. bycia w ciąży, to może skutecznie się uchylić od takiego oświadczenia jako złożonego pod wpływem błędu. Odmienna jest sytuacja pracownicy, która w chwili składania wypowiedzenia nie była w ciąży, a zaszła w ciążę już po tym fakcie. Wówczas nie może powoływać się na działanie pod wpływem błędu, a umowa o pracę rozwiąże się.

Prawa pracownicy w okresie ciąży >>

Przesłankami groźby są bezprawność i realność, czyli możliwość jej spełnienia oraz normalny związek przyczynowy między groźbą a złożeniem oświadczenia woli określonej treści. Przesłanki te muszą wystąpić łącznie. Czasami pracownik twierdzi, że to właśnie pracodawca zmusił go do rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron, grożąc w przypadku odmowy zwolnieniem dyscyplinarnym. Pracownik chcąc się uchylić od złożonego oświadczenia woli jako złożonego pod wpływem bezprawnej groźby, musi udowodnić, że w chwili składania oświadczenia obawiał się, że jemu bądź innej osobie grozi niebezpieczeństwo osobiste lub finansowe. 

Groźba nie musi być bezpośrednia. Może dotyczyć zwiększenia już istniejącego niebezpieczeństwa. Oświadczenie woli złożone przez pracownika pod wpływem groźby czy też błędu jest ważne. Dopiero w następstwie kontroli sądowej może zostać skutecznie podważone przez pracownika.

Za łamanie praw pracowniczych grozi kara >>

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »