reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niekonstytucyjne finansowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne

Niekonstytucyjne finansowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne

Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją. Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego potrzebna jest nie tylko reforma ubezpieczeń zdrowotnych rolników, ale całego systemu.

Trybunał Konstytucyjny dał 15 miesięcy na zmianę zakwestionowanych przepisów.

Wniosek do TK skierował Rzecznik Praw Obywatelskich. Sprawę składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników regulują przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Według tych przepisów składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników są finansowane z budżetu państwa, niezależnie od osiąganych przez rolnika przychodów.

Czy finansowanie z budżetu składek ubezpieczenia zdrowotnego jest konstytucyjne >>

"Sytuacja rolników jest zróżnicowana, obejmuje jednostki o bardzo wysokich dochodach, ale także nadal bardzo pokaźną liczbę osób prowadzących gospodarstwa rolne o bardzo niskiej dochodowości i wydajności, żyjących na poziomie minimum egzystencji" - zaznaczył TK w uzasadnieniu swojego wyroku.

W ocenie Trybunału istotną cechą różnicującą jest właśnie sytuacja ekonomiczna rolników, decydująca o ich zdolności do płacenia składek zdrowotnych lub braku takiej zdolności. Dlatego też - w jego ocenie - przepis ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przewidujący finansowanie składek wszystkich rolników - bez względu na ich sytuację materialną - jest niezgodny z konstytucją.

TK zaznaczył, że obowiązek "wyboru uzasadnionych społecznie i ekonomicznie rozstrzygnięć" w zakresie ponoszenia składek zdrowotnych należy do Sejmu.

Składki zdrowotne będą naliczane od najniższego wynagrodzenia >>

"Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dający 15 miesięcy na wprowadzenie zmian przepisów, to dobra podstawa na przeanalizowanie całego krajowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych i poprawienie złego, przyjętego w 1998 roku" - podkreślił minister rolnictwa Marek Sawicki.

Sawicki stwierdził, że tę sytuację "należy dobrze wykorzystać nie tylko do reformy ubezpieczeń zdrowotnych rolników". "Potrzebne jest przeprowadzenie debaty i opracowanie kompleksowej reformy całego systemu ubezpieczeń zdrowotnych" - dodał.

Platforma Obywatelska uważa, że po wyroku TK w sprawie składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników z inicjatywą zmian powinien wyjść minister rolnictwa.

Reforma systemu emerytalnego: KRUS jest nowoczesny >>

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Leszek Korzeniowski (PO) powiedział, że wyrok Trybunału to "pewnego rodzaju cios, z którym trzeba będzie sobie poradzić". Jak dodał, termin 15 miesięcy - który wskazał TK - zmusi ministra rolnictwa do podjęcia zdecydowanych rozwiązań w sprawie KRUS. "Piłka leży teraz po stronie ministra rolnictwa, bo wcześniejsza reforma KRUS była minimalna" - ocenił.

Z kolei zdaniem PSL z inicjatywą zmian powinna wyjść minister zdrowia. "Byłoby bez sensu, gdybyśmy pracowali tylko nad przepisami dotyczącymi tej grupy. Reforma tego typu musi być komplementarna. Czekam na rozwiązania minister zdrowia, jak widzi to w stosunku do innych grup, bo nie można teraz zajmować się rolnikami, tylko dlatego, że RPO zaskarżył przepisy dotyczące tej grupy" - powiedział szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

Składki na ubezpieczenie rolnicze nie zwiększą emerytury z FUS >>

Wiceszefowa PiS Beata Szydło podkreśliła natomiast, że z komentowaniem wyroku należy poczekać do czasu wydania przez Trybunał uzasadnienia. "Jeżeli jest takie zobowiązanie, to Sejm będzie musiał się tą sprawą zająć" - powiedziała. "To kolejne zwrócenie rządowi uwagi, że do tej pory nie zajął się tym, czym miał się zająć. PO przecież głosiła, że będzie przeprowadzała reformy" - dodała Szydło.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama