Kategorie

Czy można złożyć pracownikowi wypowiedzenie definitywne po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego

Karol Łapiński
We wrześniu 2010 r. wręczyliśmy naszemu pracownikowi (tak jak większości pracownikom spółki) wypowiedzenie zmieniające z zachowaniem 3-miesięcznego obowiązującego go okresu, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Następnie 29 października 2010 r. temu samemu pracownikowi wręczyliśmy wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na nienależyte wywiązywanie się z jego obowiązków i utratę zaufania. Pracownik do czasu otrzymania wypowiedzenia definitywnego nie złożył oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie z października 2010 r. jest skuteczne?

 Wypowiedzenie definitywne dokonane przez Państwa w październiku 2010 r. jest skuteczne. Wypowiedzenie zmieniające z września br. nie musi bowiem doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę. Wypowiedzenie definitywne stanie się jednak bezskuteczne w momencie złożenia przez pracownika oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków w wypowiedzeniu zmieniającym. Bezskuteczność ta wynika z tego, że po odmowie przyjęcia nowych warunków wypowiedzenie zmieniające spowoduje wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę niż złożone później wypowiedzenie definitywne.

UZASADNIENIE

Reklama

W przypadku złożenia przez pracodawcę wypowiedzenia warunków pracy i/lub płacy odmowa przyjęcia przez pracownika zaproponowanych nowych warunków powoduje rozwiązanie umowy z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia (art. 42 § 3 Kodeksu pracy). Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. W sytuacji więc, gdy pracownik przyjmie nowe warunki (nie złoży oświadczenia o ich odmowie), stosunek pracy między stronami będzie istniał również po upływie okresu wypowiedzenia zmieniającego. Z tego powodu dokonanie przez pracodawcę wypowiedzenia definitywnego w okresie trwania wypowiedzenia zmieniającego – i to z innej przyczyny – jest możliwe i dopuszczalne bez konieczności cofnięcia wypowiedzenia warunków pracy i płacy, a także bez potrzeby uzyskania na to zgody pracownika.

Przepisy prawa pracy i stosowane tutaj pomocniczo regulacje Kodeksu cywilnego o oświadczeniach woli (art. 61 Kodeksu cywilnego) nie wprowadzają zakazu wypowiedzenia umowy o pracę po uprzednim wypowiedzeniu warunków pracy i/lub płacy, a przed ustaniem stosunku pracy. Jednak każda czynność prawna powinna być dokonywana z uwzględnieniem jej charakteru i celu, któremu ma służyć. W omawianym przypadku nie można pomijać tego, że wypowiedzenie zmieniające (po złożeniu przez pracownika oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków) powoduje skutek w postaci rozwiązania umowy o pracę.

W przedstawionej sytuacji definitywne wypowiedzenie z października 2010 r. nie może doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę, skoro taki rezultat spowodowałoby wypowiedzenie zmieniające z września 2010 r., które po odrzuceniu przez pracownika nowych warunków płacowych może przekształcić się w wypowiedzenie definitywne. Z tego właśnie powodu wynika bezskuteczność wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego po wcześniejszym wypowiedzeniu pracownikowi warunków pracy i/lub płacy, jeśli pracownik nie zgodzi się na nowe warunki.


WAŻNE!

Wypowiedzenie definitywne złożone przez pracodawcę po wcześniejszym wypowiedzeniu warunków pracy i/lub płacy może być skuteczne jedynie pod warunkiem, że pracownik przyjmie zaproponowane mu nowe warunki umowy.

Tak samo, jak w omawianym przypadku będzie również w sytuacji, gdy pracodawca złoży pracownikowi w tym samym miesiącu definitywne wypowiedzenie umowy o pracę po wcześniej dokonanym już wypowiedzeniu warunków pracy i/lub płacy. Wówczas do rozwiązania umowy o pracę doprowadzi złożone jako pierwsze wypowiedzenie zmieniające, jeśli stanie się definitywne po odmowie przyjęcia nowych warunków przez pracownika (nawet jeżeli odmowa ta zostanie złożona już po dokonanym przez pracodawcę drugim wypowiedzeniu).

PRZYKŁAD

Pracodawca złożył pracownikowi na początku października br. wypowiedzenie zmieniające z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Następnie 29 października br. z powodu pogorszenia sytuacji finansowej w firmie wręczył mu wypowiedzenie definitywne. Pracownik 2 listopada br. złożył pracodawcy oświadczenie, że przyjmuje nowe warunki zatrudnienia. W takiej sytuacji ze względu na przyjęcie nowych warunków pracy i płacy oraz złożone jeszcze w październiku br. wypowiedzenie, umowa rozwiąże się z końcem listopada z powodu dokonanego wypowiedzenia definitywnego. Gdyby pracownik nie przyjął nowych warunków zatrudnienia, wówczas dokonane później wypowiedzenie definitywne stałoby się bezskuteczne, a umowa rozwiązałaby się na podstawie wypowiedzenia zmieniającego.

Podstawa prawna:

 • art. 30, art. 32, art. 36, art. 42 Kodeksu pracy,
 • art. 61 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

• 1. Skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika mimo wcześniejszego odwołania się pracownika do sądu.

Reklama

2. Ponowne wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę dokonane w okresie pierwszego wypowiedzenia przez zakład pracy, będący w błędnym przekonaniu, że wypowiedzenie wcześniejsze zostało skutecznie cofnięte, jest bezskuteczne. (Uchwała Sądu Najwyższego z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNC 1987/10/156)

• 1. Pracodawca, który wypowiedział pracownikowi umowę o pracę, może do czasu rozwiązania stosunku pracy dokonać ponownego jej wypowiedzenia, bez potrzeby uzyskania zgody pracownika na cofnięcie wcześniejszego wypowiedzenia.

2. Prawomocne zakończenie postępowania w sprawie odwołania pracownika od wypowiedzenia umowy o pracę nie jest warunkiem dopuszczalności ponownego jej wypowiedzenia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2002 r., I PK 49/2002, OSNP 2004/13/220)

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.