REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zasiłek opiekuńczy za pobyt dziecka w szpitalu przysługuje w wysokości 70% czy 80% podstawy wymiaru

Bożena Goliszewska

REKLAMA

W jakiej wysokości wypłacić zasiłek opiekuńczy pracownicy, która przebywała z chorym dzieckiem w szpitalu? Na zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA jest adnotacja, że dziecko przebywało w szpitalu przez 10 dni (zwolnienie wydane na 15 dni).

Jeśli Państwa pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, to zasiłek ten należy wypłacić w wysokości 80% podstawy jego wymiaru za każdy dzień zwolnienia lekarskiego, również za dni pobytu w szpitalu.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, bez okresu wyczekiwania.

Przyznanie i wypłata zasiłku opiekuńczego w przypadku konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny następuje po złożeniu przez ubezpieczonego wniosku o ten zasiłek (na formularzu ZUS Z-15) oraz prawidłowo wystawionego zaświadczenia lekarskiego (na druku ZUS ZLA).

Wymiar zwolnienia od pracy na czas sprawowania opieki nad dzieckiem lub/i nad innym członkiem rodziny nie może przekroczyć łącznie 60 dni w roku kalendarzowym (w tym z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku powyżej 14 lat i innym członkiem rodziny – 14 dni). Nie ma przy tym znaczenia liczba członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego ani liczba dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki (art. 33 ustawy zasiłkowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczony, który ubiega się o zasiłek opiekuńczy, ma obowiązek każdorazowo składać wniosek o ten zasiłek na druku ZUS Z-15, gdy w okresie opieki nad tą samą osobą wystąpiła przerwa lub gdy kolejno sprawuje opiekę nad różnymi osobami (nawet jeśli między okresami sprawowania opieki nie wystąpiła przerwa).

WAŻNE!

Pracownik nie musi składać wniosku o zasiłek opiekuńczy na druku ZUS Z-15 tylko wtedy, gdy nieprzerwanie sprawuje opiekę nad tym samym dzieckiem lub nad tym samym członkiem rodziny.


Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy jego wymiaru (art. 35 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Obniżanie zasiłku do 70% podstawy wymiaru za okres pobytu w szpitalu dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy to pracownik przebywa w szpitalu i ma za ten okres prawo do zasiłku chorobowego.

Wysokość zasiłku opiekuńczego może być niższa wyłącznie wtedy, gdy pracownik nie dostarczy zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA w terminie 7 dni od daty jego otrzymania. Przy liczeniu tego terminu nie należy uwzględniać dnia, w którym ubezpieczony otrzymał zaświadczenie lekarskie. Niedostarczenie zwolnienia lekarskiego w tym terminie powoduje obniżenie zasiłku opiekuńczego o 25%, począwszy od ósmego dnia niezdolności do pracy orzeczonej na tym zwolnieniu do dnia jego dostarczenia. Jeśli zwolnienie lekarskie zostało wystawione na okres krótszy niż 8 dni, nie ma podstaw do obniżenia zasiłku opiekuńczego.

PRZYKŁAD

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na chore dziecko na okres od 3 do 9 września br. Dziecko przez 3 dni przebywało w szpitalu. Ubezpieczona dostarczyła zwolnienie lekarskie 9 września. Pracodawca nie może obniżyć zasiłku opiekuńczego za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego, ponieważ zostało wystawione na 7 dni. Zasiłek opiekuńczy należy wypłacić w wysokości 80% podstawy wymiaru za każdy dzień sprawowania opieki nad chorym dzieckiem (w tym za okres przebywania dziecka w szpitalu).

Podstawa prawna

  • art. 32, art. 33, art. 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA