Czy zasiłek opiekuńczy za pobyt dziecka w szpitalu przysługuje w wysokości 70% czy 80% podstawy wymiaru
REKLAMA
Jeśli Państwa pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, to zasiłek ten należy wypłacić w wysokości 80% podstawy jego wymiaru za każdy dzień zwolnienia lekarskiego, również za dni pobytu w szpitalu.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, bez okresu wyczekiwania.
Przyznanie i wypłata zasiłku opiekuńczego w przypadku konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny następuje po złożeniu przez ubezpieczonego wniosku o ten zasiłek (na formularzu ZUS Z-15) oraz prawidłowo wystawionego zaświadczenia lekarskiego (na druku ZUS ZLA).
Wymiar zwolnienia od pracy na czas sprawowania opieki nad dzieckiem lub/i nad innym członkiem rodziny nie może przekroczyć łącznie 60 dni w roku kalendarzowym (w tym z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku powyżej 14 lat i innym członkiem rodziny – 14 dni). Nie ma przy tym znaczenia liczba członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego ani liczba dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki (art. 33 ustawy zasiłkowej).
Ubezpieczony, który ubiega się o zasiłek opiekuńczy, ma obowiązek każdorazowo składać wniosek o ten zasiłek na druku ZUS Z-15, gdy w okresie opieki nad tą samą osobą wystąpiła przerwa lub gdy kolejno sprawuje opiekę nad różnymi osobami (nawet jeśli między okresami sprawowania opieki nie wystąpiła przerwa).
WAŻNE!
Pracownik nie musi składać wniosku o zasiłek opiekuńczy na druku ZUS Z-15 tylko wtedy, gdy nieprzerwanie sprawuje opiekę nad tym samym dzieckiem lub nad tym samym członkiem rodziny.
Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy jego wymiaru (art. 35 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Obniżanie zasiłku do 70% podstawy wymiaru za okres pobytu w szpitalu dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy to pracownik przebywa w szpitalu i ma za ten okres prawo do zasiłku chorobowego.
Wysokość zasiłku opiekuńczego może być niższa wyłącznie wtedy, gdy pracownik nie dostarczy zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA w terminie 7 dni od daty jego otrzymania. Przy liczeniu tego terminu nie należy uwzględniać dnia, w którym ubezpieczony otrzymał zaświadczenie lekarskie. Niedostarczenie zwolnienia lekarskiego w tym terminie powoduje obniżenie zasiłku opiekuńczego o 25%, począwszy od ósmego dnia niezdolności do pracy orzeczonej na tym zwolnieniu do dnia jego dostarczenia. Jeśli zwolnienie lekarskie zostało wystawione na okres krótszy niż 8 dni, nie ma podstaw do obniżenia zasiłku opiekuńczego.
PRZYKŁAD
Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na chore dziecko na okres od 3 do 9 września br. Dziecko przez 3 dni przebywało w szpitalu. Ubezpieczona dostarczyła zwolnienie lekarskie 9 września. Pracodawca nie może obniżyć zasiłku opiekuńczego za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego, ponieważ zostało wystawione na 7 dni. Zasiłek opiekuńczy należy wypłacić w wysokości 80% podstawy wymiaru za każdy dzień sprawowania opieki nad chorym dzieckiem (w tym za okres przebywania dziecka w szpitalu).
Podstawa prawna
- art. 32, art. 33, art. 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat