Kategorie

Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń

Pracodawcy, w których firmie pracownik w trakcie zatrudnienia otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności, nie przysługuje pomoc finansowa. Tak twierdzi Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w swojej interpretacji. Firmy muszą oddawać, jak się okazuje, niesłusznie pobrane dofinansowanie.

Pracodawca może otrzymać pomoc finansową na pracownika niepełnosprawnego, pod warunkiem, że zwiększy się liczba netto takich pracowników oraz nastąpi wzrost zatrudnienia ogółem. Efekt zachęty, bo tak nazywa się ta reguła, jak sama nazwa wskazuje, ma zachęcać pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych, poprzez udzielanie im wsparcia finansowego.

PFRON wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych >>

Reklama

Wprowadzenie wymogu spełnienia efektu zachęty miało mobilizować pracodawców nie tylko do zatrudniania osób niepełnosprawnych, ale również do utrzymania się w pracy tej grupy osób. Pomoc w formie subsydiów płacowych rekompensuje pracodawcom zwiększone koszty zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych i jak pokazała praktyka, znacząco zwiększa poziom ich zatrudnienia.

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) uważają jednak inaczej. W lipcu br. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wydało interpretację, według której brak jest przepisów prawnych do pobierania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika, który został zatrudniony przed 1 stycznia 2009 roku jako osoba pełnosprawna, a następnie otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności (tzw. stary pracownik) i na którego nigdy wcześniej pracodawca nie otrzymał pomocy publicznej z tytułu jego niepełnosprawności. Analogiczna sytuacja wg Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych dotyczy tych pracowników, którzy zostali zatrudnieni jako pełnosprawni po 1 stycznia 2009 roku, a następnie uzyskali orzeczenie o niepełnosprawności.

Likwidacja dofinansowania z PFRON do zatrudniania niepełnosprawnych? >>

Reklama

W ślad za tą interpretacją PFRON poinformował, iż dofinansowanie pobierane niezgodnie z interpretacją Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych podlega zwrotowi z odsetkami. Pomińmy takie drobiazgi, jak ten, że był to tylko komunikat, bez podpisu, na stronie PFRON, na którą niekoniecznie zagląda każdy pracodawca.

Uzależnianie uzyskania tej formy pomocy od chwili, w której pracownik stał się osobą niepełnosprawną, jest sprzeczne z celem regulacji prawnych. Przepisy o dofinansowaniach mają bowiem służyć aktywizacji zawodowej wszystkich osób niepełnosprawnych, a nie tylko tych niepełnosprawnych, którzy „zachorowali” przed lub po konkretnej dacie – mówi Monika Bugajewska-Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). I dodaje: Znowu dzieje się tak: dajemy, ale zastanów się pracodawco dwa razy nim weźmiesz, bo może powiemy, że nie można…

Czy chroniony rynek pracy osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji >>

POPON zwraca uwagę, iż zarówno interpretacja, jak i komunikat nie mają charakteru decyzji administracyjnej skierowanej do konkretnego adresata (pracodawcy) dlatego też nie są dla pracodawców wiążące. Jednocześnie informuje, iż w tej sprawie wysłane zostało kolejne pismo do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, z prośbą o wskazanie motywów interpretacji oraz ponowne przeanalizowanie stanowiska.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: POPON
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?