reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń

Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń

Pracodawcy, w których firmie pracownik w trakcie zatrudnienia otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności, nie przysługuje pomoc finansowa. Tak twierdzi Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w swojej interpretacji. Firmy muszą oddawać, jak się okazuje, niesłusznie pobrane dofinansowanie.

Pracodawca może otrzymać pomoc finansową na pracownika niepełnosprawnego, pod warunkiem, że zwiększy się liczba netto takich pracowników oraz nastąpi wzrost zatrudnienia ogółem. Efekt zachęty, bo tak nazywa się ta reguła, jak sama nazwa wskazuje, ma zachęcać pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych, poprzez udzielanie im wsparcia finansowego.

PFRON wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych >>

Wprowadzenie wymogu spełnienia efektu zachęty miało mobilizować pracodawców nie tylko do zatrudniania osób niepełnosprawnych, ale również do utrzymania się w pracy tej grupy osób. Pomoc w formie subsydiów płacowych rekompensuje pracodawcom zwiększone koszty zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych i jak pokazała praktyka, znacząco zwiększa poziom ich zatrudnienia.

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) uważają jednak inaczej. W lipcu br. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wydało interpretację, według której brak jest przepisów prawnych do pobierania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika, który został zatrudniony przed 1 stycznia 2009 roku jako osoba pełnosprawna, a następnie otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności (tzw. stary pracownik) i na którego nigdy wcześniej pracodawca nie otrzymał pomocy publicznej z tytułu jego niepełnosprawności. Analogiczna sytuacja wg Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych dotyczy tych pracowników, którzy zostali zatrudnieni jako pełnosprawni po 1 stycznia 2009 roku, a następnie uzyskali orzeczenie o niepełnosprawności.

Likwidacja dofinansowania z PFRON do zatrudniania niepełnosprawnych? >>

W ślad za tą interpretacją PFRON poinformował, iż dofinansowanie pobierane niezgodnie z interpretacją Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych podlega zwrotowi z odsetkami. Pomińmy takie drobiazgi, jak ten, że był to tylko komunikat, bez podpisu, na stronie PFRON, na którą niekoniecznie zagląda każdy pracodawca.

Uzależnianie uzyskania tej formy pomocy od chwili, w której pracownik stał się osobą niepełnosprawną, jest sprzeczne z celem regulacji prawnych. Przepisy o dofinansowaniach mają bowiem służyć aktywizacji zawodowej wszystkich osób niepełnosprawnych, a nie tylko tych niepełnosprawnych, którzy „zachorowali” przed lub po konkretnej dacie – mówi Monika Bugajewska-Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). I dodaje: Znowu dzieje się tak: dajemy, ale zastanów się pracodawco dwa razy nim weźmiesz, bo może powiemy, że nie można…

Czy chroniony rynek pracy osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji >>

POPON zwraca uwagę, iż zarówno interpretacja, jak i komunikat nie mają charakteru decyzji administracyjnej skierowanej do konkretnego adresata (pracodawcy) dlatego też nie są dla pracodawców wiążące. Jednocześnie informuje, iż w tej sprawie wysłane zostało kolejne pismo do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, z prośbą o wskazanie motywów interpretacji oraz ponowne przeanalizowanie stanowiska.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama