REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń

Pracodawcy, w których firmie pracownik w trakcie zatrudnienia otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności, nie przysługuje pomoc finansowa. Tak twierdzi Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w swojej interpretacji. Firmy muszą oddawać, jak się okazuje, niesłusznie pobrane dofinansowanie.

Pracodawca może otrzymać pomoc finansową na pracownika niepełnosprawnego, pod warunkiem, że zwiększy się liczba netto takich pracowników oraz nastąpi wzrost zatrudnienia ogółem. Efekt zachęty, bo tak nazywa się ta reguła, jak sama nazwa wskazuje, ma zachęcać pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych, poprzez udzielanie im wsparcia finansowego.

PFRON wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych >>

Wprowadzenie wymogu spełnienia efektu zachęty miało mobilizować pracodawców nie tylko do zatrudniania osób niepełnosprawnych, ale również do utrzymania się w pracy tej grupy osób. Pomoc w formie subsydiów płacowych rekompensuje pracodawcom zwiększone koszty zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych i jak pokazała praktyka, znacząco zwiększa poziom ich zatrudnienia.

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) uważają jednak inaczej. W lipcu br. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wydało interpretację, według której brak jest przepisów prawnych do pobierania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika, który został zatrudniony przed 1 stycznia 2009 roku jako osoba pełnosprawna, a następnie otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności (tzw. stary pracownik) i na którego nigdy wcześniej pracodawca nie otrzymał pomocy publicznej z tytułu jego niepełnosprawności. Analogiczna sytuacja wg Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych dotyczy tych pracowników, którzy zostali zatrudnieni jako pełnosprawni po 1 stycznia 2009 roku, a następnie uzyskali orzeczenie o niepełnosprawności.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Likwidacja dofinansowania z PFRON do zatrudniania niepełnosprawnych? >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ślad za tą interpretacją PFRON poinformował, iż dofinansowanie pobierane niezgodnie z interpretacją Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych podlega zwrotowi z odsetkami. Pomińmy takie drobiazgi, jak ten, że był to tylko komunikat, bez podpisu, na stronie PFRON, na którą niekoniecznie zagląda każdy pracodawca.

Uzależnianie uzyskania tej formy pomocy od chwili, w której pracownik stał się osobą niepełnosprawną, jest sprzeczne z celem regulacji prawnych. Przepisy o dofinansowaniach mają bowiem służyć aktywizacji zawodowej wszystkich osób niepełnosprawnych, a nie tylko tych niepełnosprawnych, którzy „zachorowali” przed lub po konkretnej dacie – mówi Monika Bugajewska-Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). I dodaje: Znowu dzieje się tak: dajemy, ale zastanów się pracodawco dwa razy nim weźmiesz, bo może powiemy, że nie można…

Czy chroniony rynek pracy osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji >>

POPON zwraca uwagę, iż zarówno interpretacja, jak i komunikat nie mają charakteru decyzji administracyjnej skierowanej do konkretnego adresata (pracodawcy) dlatego też nie są dla pracodawców wiążące. Jednocześnie informuje, iż w tej sprawie wysłane zostało kolejne pismo do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, z prośbą o wskazanie motywów interpretacji oraz ponowne przeanalizowanie stanowiska.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  REKLAMA

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

  Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

  REKLAMA