REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń

REKLAMA

Pracodawcy, w których firmie pracownik w trakcie zatrudnienia otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności, nie przysługuje pomoc finansowa. Tak twierdzi Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w swojej interpretacji. Firmy muszą oddawać, jak się okazuje, niesłusznie pobrane dofinansowanie.

Pracodawca może otrzymać pomoc finansową na pracownika niepełnosprawnego, pod warunkiem, że zwiększy się liczba netto takich pracowników oraz nastąpi wzrost zatrudnienia ogółem. Efekt zachęty, bo tak nazywa się ta reguła, jak sama nazwa wskazuje, ma zachęcać pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych, poprzez udzielanie im wsparcia finansowego.

REKLAMA

Autopromocja

PFRON wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych >>

Wprowadzenie wymogu spełnienia efektu zachęty miało mobilizować pracodawców nie tylko do zatrudniania osób niepełnosprawnych, ale również do utrzymania się w pracy tej grupy osób. Pomoc w formie subsydiów płacowych rekompensuje pracodawcom zwiększone koszty zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych i jak pokazała praktyka, znacząco zwiększa poziom ich zatrudnienia.

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) uważają jednak inaczej. W lipcu br. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wydało interpretację, według której brak jest przepisów prawnych do pobierania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika, który został zatrudniony przed 1 stycznia 2009 roku jako osoba pełnosprawna, a następnie otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności (tzw. stary pracownik) i na którego nigdy wcześniej pracodawca nie otrzymał pomocy publicznej z tytułu jego niepełnosprawności. Analogiczna sytuacja wg Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych dotyczy tych pracowników, którzy zostali zatrudnieni jako pełnosprawni po 1 stycznia 2009 roku, a następnie uzyskali orzeczenie o niepełnosprawności.

Likwidacja dofinansowania z PFRON do zatrudniania niepełnosprawnych? >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ślad za tą interpretacją PFRON poinformował, iż dofinansowanie pobierane niezgodnie z interpretacją Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych podlega zwrotowi z odsetkami. Pomińmy takie drobiazgi, jak ten, że był to tylko komunikat, bez podpisu, na stronie PFRON, na którą niekoniecznie zagląda każdy pracodawca.

Uzależnianie uzyskania tej formy pomocy od chwili, w której pracownik stał się osobą niepełnosprawną, jest sprzeczne z celem regulacji prawnych. Przepisy o dofinansowaniach mają bowiem służyć aktywizacji zawodowej wszystkich osób niepełnosprawnych, a nie tylko tych niepełnosprawnych, którzy „zachorowali” przed lub po konkretnej dacie – mówi Monika Bugajewska-Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). I dodaje: Znowu dzieje się tak: dajemy, ale zastanów się pracodawco dwa razy nim weźmiesz, bo może powiemy, że nie można…

Czy chroniony rynek pracy osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji >>

POPON zwraca uwagę, iż zarówno interpretacja, jak i komunikat nie mają charakteru decyzji administracyjnej skierowanej do konkretnego adresata (pracodawcy) dlatego też nie są dla pracodawców wiążące. Jednocześnie informuje, iż w tej sprawie wysłane zostało kolejne pismo do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, z prośbą o wskazanie motywów interpretacji oraz ponowne przeanalizowanie stanowiska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA