REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwolnienia od pracy, Zatrudnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Termin przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę miesiąc przed jego przystąpieniem do pracy. Czy informację o warunkach zatrudnienia trzeba przekazać mu w ciągu 7 dni od zawarcia umowy czy od przystąpienia do pracy? Czy jeżeli zmieniamy godziny pory nocnej, a w naszej firmie nie ma regulaminu pracy, to musimy zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia?

Dyspozycyjność jako przesłanka awansu lub zwolnienia pracownika

Pracodawca, powołując się na brak dyspozycyjności, może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który jest często nieobecny w pracy i trzeba organizować za niego zastępstwa.

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy – wkrótce nowelizacja rozporządzenia?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym można zaliczyć do stażu pracy

Praca w gospodarstwie rolnym może zostać zaliczona do zakładowego stażu pracy pod warunkiem, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy płacowe przewidują możliwość zaliczenia do pracowniczego stażu pracy okresów pracy u innych pracodawców.

REKLAMA

Klauzule autonomiczne do umowy o pracę

Poza umową o pracę pracownik i pracodawca są uprawnieni do zawierania innych umów, które – nie będąc częścią składową stosunku pracy – kształtują wzajemne prawa i obowiązki stron. Takie dodatkowe umowy nazywane są klauzulami autonomicznymi.

Przewidywany spadek bezrobocia w lipcu

Według Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak, bezrobocie w lipcu lekko spadnie wobec czerwca, kiedy to - według szacunków resortu - wynosiło 11,8 proc.

Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Kariera head huntera nie jest drogą usłaną różami, jednak zrekrutowany pracownik i zadowolenie pracodawcy rekompensuje cały poniesiony trud i jest największą motywacją do dalszego działania. Każdy head hunter ma własne metody i techniki poszukiwania odpowiednich kandydatów. Aby zrozumieć, jak pracuje, najpierw należy dowiedzieć się, kto kryje się za tym stanowiskiem.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego stażystę

W okresie odbywania stażu pracodawca nie wypłaca stażyście wynagrodzenia, gdyż bezrobotny otrzymuje stypendium finansowane w całości przez starostę. Pracodawca ma jednak obowiązek przeszkolić stażystę w zakresie bhp oraz zapewnić mu profilaktyczną ochronę zdrowia.

REKLAMA

Umowa na zastępstwo - czy warunki zatrudnienia muszą być identyczne

Na czas nieobecności pracownicy z powodu urlopu macierzyńskiego i wychowawczego chcemy zatrudnić nowego pracownika na umowę o zastępstwo. Osoba ta ma krótszy staż pracy i mniejsze doświadczenie zawodowe niż nasza pracownica. Nie będzie też wykonywać dokładnie wszystkich obowiązków osoby zastępowanej. Czy w tej sytuacji warunki i rodzaj pracy w umowie na zastępstwo muszą być identyczne jak zastępowanego?

Obsadzanie wolnych stanowisk urzędniczych

Co do zasady, samorządowych urzędników należy zatrudniać w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Ale stanowiska urzędnicze mogą być też obsadzane m.in. przez przeniesienie na nie osób już pracujących w samorządzie.

Wypowiedzenie umowy o pracę - zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Częstą praktyką w okresie wypowiedzenia umowy o pracę jest zwalnianie pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Jest to korzystne dla pracodawcy, chociażby z powodu zapewnienia odpowiedniej atmosfery w zakładzie pracy.

Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem

Nasza księgowa (zatrudniona na umowę o pracę) została wskazana w budżecie projektu unijnego, który będzie realizowany przez naszą firmę, jako osoba rozliczająca projekt na podstawie umowy zlecenia. Zawarta z księgową umowa zlecenia będzie finansowana ze środków unijnych. Czy zawarcie z nią takiej umowy przez naszą firmę będzie zgodne z prawem?

Czy wszyscy pracownicy samorządowi powinni odbyć służbę przygotowawczą?

Czy wszyscy pracownicy samorządowi są zobowiązani do odbycia służby przygotowawczej? Jeśli tak to, w którym momencie i czy istnieje możliwość zwolnienia z tej służby?

Czy polski pracodawca może uzyskać formularz A1 dla obywatela spoza UE

Zatrudniamy pracownika, który jest obywatelem Ukrainy. Chcemy go oddelegować do pracy na terenie Niemiec na 2 miesiące. Czy ZUS wyda w tym przypadku A1, jeśli nie jest to obywatel Unii Europejskiej?

Nadużywanie umów o pracę na czas określony wobec pracowników w starszym wieku

Aktualizacja informacji o warunkach pracy

W jaki sposób można zaoszczędzić na składkach ZUS

Podstawowe i stałe koszty utrzymania pracownika to przede wszystkim wynagrodzenie oraz składki na jego ubezpieczenia w części finansowanej przez płatnika. Można jednak tak dobrać współpracowników lub wybrać taką formę zatrudnienia, aby zmniejszyć ciężar opłacania tych składek i zminimalizować koszty zatrudnienia.

Staże dla bezrobotnych - PUP najchętniej współpracują z pracodawcami zatrudniającymi stażystów

Powiatowe urzędy pracy (PUP) najchętniej współpracują z tymi pracodawcami, którzy deklarują późniejsze zatrudnienie osób kierowanych do nich na staż. Jeśli jednak stażysta nie zostanie zatrudniony, to doświadczenie i umiejętności zdobyte podczas stażu zaprocentują u innego pracodawcy.

Zasady odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych

Zgodnie z ustawą z 20 stycznia 2011 r. funkcjonariusze publiczni ponoszą odpowiedzialność majątkową za szkodę wyrządzoną innym podmiotom przy wykonywaniu władzy publicznej. Przepisom ustawy o odpowiedzialności majątkowej podlegają jednak tylko te działania i zaniechania funkcjonariuszy publicznych, które nastąpiły po wejściu w życie ustawy czyli od 17 maja 2011 r.

Odpowiedzialność spółki partnerskiej jako pracodawcy

Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Zalety i wady korzystania przez pracodawcę z usług podmiotów zewnętrznych

Pracodawcy w celu uzupełnienia bieżącej pracy swoich etatowych pracowników lub w celu ich zastąpienia korzystają z usług podmiotów zewnętrznych. Najczęściej odbywa się to na zasadzie świadczenia usług (outsourcing) lub „wynajęcia” pracowników tymczasowych.

Praca uczniów w czasie wakacji

Ponad trzy czwarte młodzieży z ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych (76 proc.) ma za sobą doświadczenie pracy zarobkowej; najwięcej uczniów (73 proc.) pracuje podczas wakacji; pracę częściej podejmują chłopcy niż dziewczęta - wynika z badania CBOS.

Czerwiec będzie kolejnym miesiącem spadku stopy bezrobocia

Według Czesławy Ostrowskiej, wiceminister pracy, czerwiec będzie kolejnym miesiącem spadku stopy bezrobocia rejestrowanego.

Zatrudnienie członka zarządu spółki kapitałowej

Matka z małym dzieckiem ma małe szanse na znalezienie pracy

Z badań Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (CRZL) wynika, że małe dziecko zmniejsza szansę matki na podjęcie pracy i utrzymanie się w zatrudnieniu. Posiadanie małego dziecka nie wpływa natomiast na zatrudnienie mężczyzn.

Coraz więcej bezrobotnych absolwentów szkół

Pierwsza umowa na czas określony

Zatrudniam pracownika na podstawie umowy na czas określony. Jest to jego pierwsza taka umowa i ulegnie rozwiązaniu 30 czerwca 2011 r. Na jaki okres może być zawarta następna umowa na czas określony i czy w tym przypadku ma zastosowanie ustawa antykryzysowa?

Tysiące nowych miejsc pracy powstało dzięki inwestycjom zagranicznym w Polsce

Z corocznego badania firmy Ernst & Young wynika, że Polska zajęła trzecie miejsce pod względem miejsc pracy stworzonych w Europie w 2010 r. dzięki Bezpośrednim Inwestycjom Zagranicznym (BIZ). Inwestorzy zagraniczni stworzyli ich u nas ok. 12,4 tys.

Wynagrodzenie dla pracownika za czas stawiennictwa w sądzie

Pracownicy zostali wezwani do sądu w charakterze świadków w sprawie związanej z wypadkiem przy pracy. Czy za nieobecność z powodu stawiennictwa w sądzie przysługuje im wynagrodzenie?

Jakie zmiany wprowadzi ustawa o działalności leczniczej

1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, która wprowadziła duże zmiany m.in. w funkcjonowaniu zoz, sposobach ich zakładania i finansowania. W tym samym dniu utraciła moc ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej.

Będzie pakiet ułatwiający młodym start zawodowy i stabilizację zatrudnienia

Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera, zapewnia, że w ciągu kilkunastu tygodni będzie przedstawiony pakiet ułatwiający m.in. start zawodowy młodym ludziom.

Jak zatrudnić stażystę

Podstawą zatrudnienia stażysty z urzędu pracy jest zawarcie przez pracodawcę z właściwym starostą umowy o zorganizowanie stażu. Pracodawca może we wniosku o zawarcie umowy wskazać imiennie osobę, którą ma zamiar przyjąć na staż.

Czy pracownik może jednocześnie zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą

Zatrudniam dwóch pracowników, z którymi chciałbym zawrzeć dodatkowe umowy o pracę na 1/4 etatu. Czy jest to dopuszczalne w świetle przepisów prawa?

Warunki zatrudniania Polaków w Niemczech

Pracownicy z Polski podlegają w Niemczech takiej samej ochronie jak pracownicy–Niemcy w zakresie warunków zatrudnienia, m.in. nawiązania stosunku pracy, czasu pracy czy prawa do urlopu.

Jak obliczyć utracony zarobek pracownika wezwanego do sądu

Pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia za czas wezwania do sądu a jedynie wydaje zaświadczenie o wysokości utraconego zarobku. Na jego podstawie sąd przyznaje pracownikowi rekompensatę pieniężną, nawet w sytuacji gdy wezwany stawił się w wyznaczonym miejscu, ale nie został przez sąd przesłuchany.

Badanie stanu trzeźwości pracowników – nowe uprawnienia pracodawcy

Od 1 lipca 2011 r. pracodawca będzie mógł zlecić badanie stanu trzeźwości pracownika w razie podejrzenia, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. Obecnie takie badanie może zostać przeprowadzone tylko na żądanie pracownika.

Wydanie pracownikowi świadectwa pracy

Pracownik jest zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny od 28 marca br. Jest to jego pierwsza praca w naszej firmie. Czy po zakończeniu okresu próbnego należy wydać świadectwo pracy nawet bez wniosku pracownika, jeżeli nie podpiszemy z nim kolejnej umowy o pracę, czy będziemy mogli to zrobić dopiero po 24 miesiącach od zawarcia tej umowy? Czy jeżeli po okresie próbnym zawrzemy z pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony, to wtedy obowiązkowo musimy wydać świadectwo pracy za okres próbny?

Czy pracodawcy powinni mieć szerszy dostęp do informacji o karalności pracowników?

Zdaniem PKPP Lewiatan banki i inne instytucje finansowe, a także firmy handlowe i usługowe powinny mieć szerszy dostęp do danych o karalności swoich pracowników. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) jest skłonny zgodzić się tylko na część tych propozycji.

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych - nowy przepis

Osoba niepełnosprawna może korzystać ze swoich uprawnień już od momentu przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Przed 1 czerwca istniała w tym względzie dowolność i nie było wiadomo od kiedy niepełnosprawny może korzystać z uprawnień pracowniczych, czy od dnia przedłożenia, czy dzień po.

Skorzystanie przez pracownika z przysługujących dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem

Pracownik wykorzystał w tym roku jeden z dwóch przysługujących mu dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Jego najmłodsze dziecko 10 czerwca br. ukończy 14 lat, co wynika z aktu urodzenia. Pracownik uważa, że po tej dacie nadal będzie mu przysługiwało prawo do zwolnienia od pracy aż do 10 czerwca 2012 r. Czy jego pogląd jest słuszny?

Obowiązujące przepisy prawne nie pozwalają na rozpowszechnienie telepracy

Kodeks pracy nakłada na pracodawców zatrudniających telepracowników liczne obowiązki. Zdaniem Pracodawców RP takie rozwiązanie z pewnością nie przyczynia się do rozwoju elastycznych form zatrudnienia oraz zmniejszenia kosztów po stronie przedsiębiorcy.

Zwolnienie pracownika na czas narady w urzędzie gminy

Pracownicy-cudzoziemcy po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę

W zakładzie pracy, w którym pracuje 35 pracowników, zatrudnionych jest 3 cudzoziemców. Zakład zostaje przejęty przez innego pracodawcę. Czy cudzoziemcy nadal pozostaną w zatrudnieniu w nowym zakładzie na warunkach, którymi byli objęci u dotychczasowego pracodawcy przed przejęciem?

Pomoc publiczna dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych

Pomoc de minimis jest formą pomocy publicznej. Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może ją przeznaczyć m.in. na dofinansowanie stanowisk pracy niepełnosprawnych pracowników bądź zwrot niektórych świadczeń ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Coraz mniej firm otrzymuje dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników

Liczba wszystkich firm otrzymujących dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników zmniejszyła się już o 1,7 tys. A od stycznia 2011 roku status zakładu pracy chronionej utraciło lub zrezygnowało z niego 164 pracodawców. Podstawowy powód to ostatnia nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Zmniejszenie środków na Fundusz Pracy zwiększy bezrobocie

W 2011 r. urzędy pracy mają o 70 proc. mniej środków na walkę z bezrobociem niż w 2010 r. Drastyczne zmniejszanie przez Ministerstwo Finansów środków na Fundusz Pracy doprowadzi do wzrostu bezrobocia.

Stopa bezrobocia w kwietniu

GUS poinformował, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 12,6 proc. wobec 13,1 proc. w marcu.

Ponowne zatrudnienie emeryta - składki na ubezpieczenia społeczne

Pracownik jest w wieku emerytalnym. Jego umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron, żeby mógł pobierać emeryturę. Obecnie chcielibyśmy ponownie go zatrudnić na umowę o pracę lub zlecenie. Czy posiadane przez niego uprawnienia do emerytury mają wpływ na obowiązek ubezpieczeń, jakim będzie podlegał?

Jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie szkoleniowej

Umowa szkoleniowa określa prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika związane z podnoszeniem przez niego kwalifikacji zawodowych. Musi być ona zawarta, gdy pracodawca chce zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez jakiś czas po ukończeniu nauki.

Zwolnienie pracownika z powodu utraty uprawnień

Do wykonywania pracy nierzadko konieczne jest posiadanie przez pracownika wymaganych na danym stanowisku uprawnień. Ich utrata może być podstawą do natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę.

REKLAMA