REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy polski pracodawca może uzyskać formularz A1 dla obywatela spoza UE

Tomasz Śliwiński
Zatrudniamy pracownika, który jest obywatelem Ukrainy. Chcemy go oddelegować do pracy na terenie Niemiec na 2 miesiące. Czy ZUS wyda w tym przypadku A1, jeśli nie jest to obywatel Unii Europejskiej?

Mogą Państwo oddelegować obywatela kraju nienależącego do Unii Europejskiej do pracy w Niemczech i nadal opłacać za niego składki w Polsce. ZUS wyda w tym przypadku A1.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują nowe przepisy prawa wspólnotowego dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Chodzi o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z 24 listopada 2010 r. Nr 1231/2010. Jest ono podstawą do stosowania przepisów o unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego do obywateli państw nienależących do Unii Europejskiej. Przepisy te są zawarte w rozporządzeniach Parlamentu Europejskiego Nr 883/2004 oraz 987/2009, które obowiązują od 1 maja 2010 r. i określają m.in. zasady koordynacji ubezpieczeń dla osób, które wykonują pracę w kilku państwach członkowskich UE.

Rozporządzenie 1231/2010 uchyliło rozporządzenie Nr 859/2003, na podstawie którego w 2010 r. płatnik mógł wystąpić o wydanie E 101 (formularz obowiązujący do końca kwietnia 2010 r., na którym zakład ubezpieczeń potwierdzał fakt kontynuowania ubezpieczeń w państwie oddelegowania). Począwszy od 1 maja 2010 r. druk ten został zastąpiony formularzem A1. Jednak instytucje ubezpieczeniowe mogą poświadczać druk A1 dla obywateli nienależących do Unii Europejskiej dopiero od 1 stycznia 2011 r., tj. od dnia wejścia w życie rozporządzenia 1231/2010 stanowiącego o stosowaniu do tych osób rozporządzeń Nr 883/2004 i Nr 987/2009.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Obecnie obydwa rozporządzenia mają zastosowanie również do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi rozporządzeniami jedynie ze względu na swoje obywatelstwo,
 • członków rodzin tych osób oraz osób pozostałych przy życiu po ich śmierci (przepisy ww. rozporządzeń nie definiują pojęcia „członek rodziny” – odwołują się w tym zakresie do ustawodawstw krajowych; w związku z tym w Polsce za członka rodziny uznamy np. małżonka, dziecko własne lub dziecko małżonka, wnuka),

pod warunkiem że zamieszkują oni legalnie na terytorium państwa członkowskiego i znajdują się w sytuacji, która pod każdym względem dotyczy więcej niż jednego państwa członkowskiego.

Sformułowanie „w sytuacji, która pod każdym względem dotyczy więcej niż jednego państwa członkowskiego” oznacza, że przepisy rozporządzenia Nr 1231/2010 mają zastosowanie do obcokrajowca (czyli obywatela państwa spoza UE) tylko wtedy, gdy przemieszcza się on w celach zarobkowych po terytorium UE co najmniej z jednego do drugiego państwa UE.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zatem od 1 stycznia 2011 r. powyższe zasady koordynacji ubezpieczeń dotyczą również obywateli spoza UE w sytuacji, gdy obywatelstwo miałoby być jedynym powodem niestosowania do nich przepisów o koordynacji.

PRZYKŁAD

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Pracodawca z siedzibą w Polsce zatrudnia obywatela Białorusi. Pracownik ten mieszka w Polsce legalnie. Pracodawca zamierza wysłać pracownika do pracy w Niemczech na okres 1 roku. Zgodnie z przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, osoba wykonująca pracę w jednym państwie członkowskim (np. w Niemczech) podlega ubezpieczeniom w tym państwie (w Niemczech). Jednak od tej zasady przewidziane są wyjątki, w tym wyjątek dotyczący pracowników oddelegowanych do pracy w innym kraju UE na okres nie dłuższy niż 24 miesiące. Taki pracownik może podlegać ubezpieczeniom w państwie oddelegowania. Zatem pracodawca może zwrócić się do ZUS o poświadczenie dla Białorusina formularza A1, na podstawie którego w czasie pracy w Niemczech będzie on w dalszym ciągu podlegał ubezpieczeniom w Polsce.

Jednak nie wszystkie kraje Wspólnoty stosują rozporządzenie Nr 1231/2010. W związku z tym o możliwości kontynuowania ubezpieczeń w kraju delegowania przez obywatela spoza UE decyduje to, w jakim kraju będzie on wykonywał pracę w czasie oddelegowania. Rozporządzenie to nie jest stosowane w:

 • Norwegii,
 • Liechtensteinie,
 • Islandii,
 • Szwajcarii,
 • Danii (zgodnie z brzmieniem pkt 19 preambuły do rozporządzenia).

Gdyby więc polski pracodawca wysłał obcokrajowca spoza UE do pracy w jednym z powyższych państw, to nie może skorzystać z unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i nie uzyska dla pracownika poświadczenia na formularzu A1.

Podstawa prawna

 • art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1231/2010 z 24 listopada 2010 r. rozszerzającego rozporządzenie (WE) Nr 883/2004 i rozporządzenie (WE) Nr 987/2009 na obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi rozporządzeniami jedynie ze względu na swoje obywatelstwo (Dz.U. UE z 29 grudnia 2010 r., L 344/1),
 • art. 11 ust. 1 i ust. 2 lit a, art. 12 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U. UE z 30 kwietnia 2004 r., L 166/1),
 • art. 14 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) Nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U. UE z 30 października 2009 r., L 284/1).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  REKLAMA

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  REKLAMA