reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Tysiące nowych miejsc pracy powstało dzięki inwestycjom zagranicznym w Polsce

Tysiące nowych miejsc pracy powstało dzięki inwestycjom zagranicznym w Polsce

Z corocznego badania firmy Ernst & Young wynika, że Polska zajęła trzecie miejsce pod względem miejsc pracy stworzonych w Europie w 2010 r. dzięki Bezpośrednim Inwestycjom Zagranicznym (BIZ). Inwestorzy zagraniczni stworzyli ich u nas ok. 12,4 tys.

W ubiegłym roku dzięki BIZ więcej miejsc pracy niż w Polsce powstało Wielkiej Brytanii (ok. 21,2 tys.) i Francji (ok. 14,9 tys.). Tuż za Polską uplasowali się Niemcy, gdzie powstało ok. 12 tys. miejsc pracy.

Największym inwestorem w Polsce od lat są firmy amerykańskie - dzięki nim w 2010 r. w naszym kraju powstało 3,8 tys. miejsc pracy. Ponad 1,6 tys. stworzyli Koreańczycy, a 3. miejsce zajęły firmy niemieckie, dzięki którym powstały 943 miejsca pracy. Na czwartym miejscu są firmy brytyjskie (926).

W jakich branżach dzisiejsi maturzyści będą mogli znaleźć pracę? >>

W 2010 r. Polska odnotowała też najwyższy wzrost liczby projektów BIZ w całej Europie - 40 proc. więcej niż w 2009 r. Zdaniem ekspertów Ernst & Young, jednym z głównych powodów, dla których pojawiło się w naszym kraju więcej inwestorów, jest pozytywne wrażenie, które Polska zostawiła w świadomości międzynarodowej opinii publicznej po kryzysie.

"Polska jako jedna z nielicznych gospodarek przeszła przez kryzys gospodarczy "suchą stopą", co przekonuje inwestorów, że ryzyko inwestycji może być tu niższe niż w innych krajach UE. Mamy ponadto bardzo dobrze wykwalifikowane kadry, szczególnie w dużych miastach" - poinformował partner zarządzający Ernst & Young Polska Duleep Aluwihare.

Podobnego zdania jest prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman. "Pozytywne wyniki raportu nie są dla mnie zaskoczeniem. Polska cały czas jest postrzegana jako lider regionu, ma ogromny rynek wewnętrzny, wykształcone kadry oraz godny pozazdroszczenia wzrost gospodarczy. Dzięki temu w wyścigu o inwestycje wyprzedziliśmy środkowoeuropejski peleton" - zaznaczył.

Praca dla specjalistów od programowania i zarządzania projektami IT >>

Z raportu wynika, Polska wypada również dobrze pod względem przeciętnej wielkości projektów BIZ. Dzięki jednej inwestycji w 2010 r. powstawało u nas średnio 86,5 miejsc pracy, podczas gdy w krajach, które wyprzedziły nas w rankingu pod względem łącznej liczby nowych miejsc zatrudnienia, było to odpowiednio: 29,1 w Wielkiej Brytanii i 26,6 we Francji. Większe inwestycje zagraniczne w ub.r. przyciągali do siebie jedynie Węgrzy: średnio 97 miejsc pracy na inwestycję.

"Polska wciąż potrafi przyciągać wielkie inwestycje dużych zagranicznych firm. To bardzo cieszy. Szczególnie w świetle faktu, że w opinii wielu ekspertów nie oferujemy tak bardzo atrakcyjnych zachęt inwestycyjnych, jak inne kraje rozwijające się. Z rozmów z naszymi klientami wynika, że zachęty są istotnym czynnikiem przy wyborze miejsca inwestycji, ale nie są najważniejsze. Dziś wśród globalnych firm trwa nieustanna walka o talenty i udziały w rynkach. To właśnie dzięki dobrze wykwalifikowanej sile roboczej i skali rynku Polska zajmuje wysokie pozycje w rankingach atrakcyjności" - dodał Aluwihare.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama