REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Staże dla bezrobotnych - PUP najchętniej współpracują z pracodawcami zatrudniającymi stażystów

REKLAMA

Powiatowe urzędy pracy (PUP) najchętniej współpracują z tymi pracodawcami, którzy deklarują późniejsze zatrudnienie osób kierowanych do nich na staż. Jeśli jednak stażysta nie zostanie zatrudniony, to doświadczenie i umiejętności zdobyte podczas stażu zaprocentują u innego pracodawcy.

Z Rolandem Budnikiem, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku, rozmawia Katarzyna Bartman.

Autopromocja

•  Wielu pracodawców nie wie, czym właściwie różni się staż od przygotowania zawodowego?

– Ustawa o promocji zatrudnienia określa staż jako nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Natomiast przygotowanie zawodowe dorosłych to z kolei nabywanie nowych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych, których uzyskanie potwierdzone jest tytułem zawodowym lub czeladniczym.

Celem stażysty jest więc nabycie umiejętności praktycznych i zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego w praktycznych warunkach pracy, natomiast do odbywania przygotowania zawodowego kieruje się bezrobotnych po to, aby pomóc im uzyskać nowe potwierdzone odpowiednim egzaminem kwalifikacje i tytuły zawodowe.

•  Jak wygląda wymiar czasu pracy i organizacja stażu w przypadku osób niepełnosprawnych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Standardowo wymiar czasu pracy stażysty wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. Inaczej jest w przypadku osób niepełnosprawnych. Dla nich wymiar czasu pracy jest odpowiednio niższy i wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Należy jednak zaznaczyć, że krótszy czas pracy odnosi się wyłącznie do osób posiadających orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

•  Czy są jakieś ograniczenia prawne dotyczące przyjmowania stażystów, np. terytorialne, liczbowe? Czy pracodawca może przyjąć na staż osobę bezrobotną z sąsiedniego powiatu zarejestrowaną w innym urzędzie pracy? Czy dopuszczalne jest przyjmowanie większej liczby stażystów, niż posiada się np. etatowych pracowników?

– Każdy urząd pracy funkcjonuje w ściśle określonych warunkach terytorialnych i administracyjnych. W praktyce oznacza to, że poszczególne formy aktywizacji zawodowej, w tym staże, mogą być oferowane jedynie tym osobom, które są zameldowane na terenie „obsługiwanym” przez dany PUP. Mówiąc prościej, bezrobotny zameldowany np. w Warszawie nie może skorzystać ze wsparcia innego niż stołeczny urząd pracy.

Jeśli chodzi o liczbę stażystów, jakich mogą przyjąć pracodawcy, to oczywiście są tu odpowiednie uregulowania prawne. U organizatora stażu będącego pracodawcą staż mogą odbywać jednocześnie bezrobotni w liczbie nieprzekraczającej liczby pracowników zatrudnionych u organizatora w dniu składania wniosku w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. U organizatora stażu, który nie jest pracodawcą (organizacje pozarządowe, w tym fundacje i stowarzyszenia), staż może odbywać jednocześnie jeden bezrobotny.

•  Czy urzędy pracy weryfikują pracodawców pod kątem łamania przez nich praw pracowniczych?

– Obecnie urzędy pracy nie posiadają odpowiednich uprawnień do weryfikowania, czy dany pracodawca był w przeszłości karany za nieprzestrzeganie praw pracowniczych. Praktyka jednak pokazała, że na rynku wciąż jest wielu pracodawców, którzy nagminnie łamią przepisy. Dlatego też, gdy tylko otrzymujemy niepokojące sygnały dotyczące nieprawidłowości mających miejsce w trakcie odbywania stażu przez osobę bezrobotną, natychmiast staramy się je dokładnie weryfikować. Jeśli podejrzenia się sprawdzą, wówczas nasza współpraca z daną firmą definitywnie się kończy.


•  Jak wygląda weryfikacja opisu stanowiska pracy stażysty? Zdarzało się, że umiejętności, które miały być doskonalone podczas stażu, w rzeczywistości nie miały nic wspólnego z potwierdzonym na piśmie rodzajem pracy, przewidzianym dla stażysty.

– W swojej codziennej pracy zawsze staramy się kierować profesjonalizmem i tego samego wymagamy także od naszych partnerów. Na szczęście większość pracodawców, z którymi współpracujemy, poprawnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec stażystów. Niemniej jednak, mimo pozytywnych doświadczeń, stale prowadzimy kontrole stanowisk pracy, zanim jeszcze staż się rozpocznie. W ramach tej wstępnej kontroli ocenie podlega wiele czynników. Jednak dla nas najważniejsze jest, czy wnioskująca o stażystę firma jest w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki pracy. Dodatkowo, gdy tylko dochodzą do nas niepokojące sygnały o nieprawidłowościach mających miejsce w firmie, jest organizowana specjalna kontrola jeszcze w trakcie trwania stażu. Pozwala to uniknąć przykrych niespodzianek.

•  Czy pracodawca może zatrudnić stażystę bezpośrednio po zakończeniu u niego stażu?

– Staże organizowane są właśnie po to, aby osoba bezrobotna nabyła niezbędną, praktyczną wiedzę o pracy na danym stanowisku i w efekcie znalazła pracę. Właśnie dlatego gdański urząd pracy stara się w pierwszej kolejności współpracować z tymi pracodawcami, którzy deklarują zatrudnienie osoby bezrobotnej po ukończeniu stażu. Pozwala to nam wierzyć, że gdy skierowana przez nas osoba sprawdzi się, to po kilku miesiącach zostanie zaproponowany jej etat.

•  Czy stażysta odpowiada za czynności wykonane u pracodawcy, czy jest to odpowiedzialność tożsama z pracowniczą?

– Staż oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy między pracodawcą a bezrobotnym. W praktyce oznacza to, że stażysta nie może ponosić żadnej odpowiedzialności materialnej oraz finansowej za popełnione błędy. Pracodawcy powinni pamiętać, że każdemu stażyście należy przydzielić opiekuna, który nie tylko wdroży nową osobę w poszczególne aspekty pracy, ale będzie też czuwał nad prawidłowym przebiegiem realizacji stażu.

Brak odpowiedzialności finansowej czy materialnej nie zwalnia jednak stażystów od przestrzegania czasu pracy, obowiązujących u pracodawcy wewnętrznych regulaminów, tajemnicy służbowej czy przepisów bhp i ppoż. Niewywiązanie się z tych obowiązków może skutkować zakończeniem stażu.

•  Czy w najbliższym czasie dla osób zainteresowanych stażem PUP w Gdańsku planuje jakieś specjalne działania?

– Na wakacje, jeśli tylko uda nam się pozyskać środki finansowe z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, planujemy rozpoczęcie jednego z naszych największych projektów skierowanych do osób do 25. roku życia. Inkubator pracy, bo to o nim mowa, zaktywizuje łącznie aż 297 bezrobotnych, z czego przez staż – 227 osób. W przypadku pozytywnego zaopiniowania przez wojewódzki urząd pracy w tym roku ruszy także współfinansowany ze środków Unii Europejskiej projekt Kompleksowo do celu. W tym przypadku różnymi formami aktywizacji zawodowej zostanie objętych 100 osób, 1/3 z nich zostanie skierowana na płatny staż u pracodawców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA