REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Związki zawodowe, Rozliczanie czasu pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praktyczne aspekty indywidualnej ochrony związkowca

Funkcjonujący w zakładzie pracy związek zawodowy może wejść w konflikt z pracodawcą. Dlatego, aby związkowcy wypełniali swoją rolę bez obaw o przyszłość w firmie, ustawodawca wprowadził szczególną ochronę trwałości ich stosunków pracy.

Kiedy można zastosować równoważny system czasu pracy

System równoważny to jeden z najelastyczniejszych systemów czasu pracy. Może być stosowany zawsze wtedy, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją.

Dodatkowa godzina pracy nauczyciela

W naszej szkole wicedyrektor jest zwolniony z realizacji 19. godziny. Czy pracując jednocześnie na 1/2 etatu w innej szkole, ma tam realizować 19. godzinę? Czy nauczyciel pracujący na pełnym etacie realizujący 19. godzinę, musi także realizować ją w innej szkole, gdzie zatrudnił się na część etatu?

Jaki jest czas pracy członka związku zawodowego?

W obecnych czasach związki zawodowe są jedną z bardzo często spotykanych w zakładach pracy formą organizowania się pracowników. Działalność takiej organizacji wiąże się z licznymi obowiązkami po stronie pracodawcy, pomimo iż działacze związkowi – tak jak pozostali pracownicy – podlegają Kodeksowi pracy.

REKLAMA

Rozliczenie nieobecności pracownika w pracy

Pracownik nie dotarł do pracy z powodu śnieżycy. Poinformował o tym fakcie pracodawcę. Pracodawca wpisał mu w tym dniu urlop, z czym pracownik się nie zgodził, ponieważ to nie była jego wina, że nie mógł dotrzeć do pracy. Jak powinno się rozliczyć dzień nieobecności pracownika, który nie dotarł do pracy nie ze swojej winy?

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Zwolnienia od pracy i czas pracy związkowca

Członkowie związku zawodowego, w tym także osoby wykonujące funkcje związkowe, w pełni podlegają przepisom prawa pracy dotyczącym czasu pracy. Pracownicy ci mają jednak prawo do doraźnego zwolnienia od pracy lub zwolnienia na cały okres pełnienia funkcji związkowej.

Czy przewodniczący związku zawodowego może być zwolniony od pracy do wykonywania doraźnych czynności związkowych według z góry ustalonego harmonogramu

W naszej firmie powstał związek zawodowy, który liczy 12 osób. Od przewodniczącego związku otrzymaliśmy pismo, w którym zwraca się z prośbą o oddelegowanie go w każdy poniedziałek tygodnia do wykonywania doraźnych czynności związkowych. Czy musimy zgodzić się na prośbę przewodniczącego?

REKLAMA

Rozliczanie zagranicznej podróży służbowej

Pracodawca wysyłający pracownika w zagraniczną podróż służbową powinien mu wypłacić nie tylko diety, ale również zwrócić inne poniesione wydatki, np. koszty związane z wynajęciem pokoju hotelowego.

Czym jest strajk?

Strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporów dotyczących warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.

Porozumienie ze związkiem zawodowym dotyczące zwolnienia grupowego

Kiedy pracodawca tworzy regulamin zwolnień grupowych

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników i zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe, zanim zwolni pracowników, powinien najpierw ustalić zasady ich odejścia z zakładu pracy.

Nowelizacja kodeksu pracy - stanowisko ws. ochrony działaczy związkowych

Pracodawcy RP są przeciwni wprowadzeniu w życie proponowanej zmiany artykułu 50 kodeksu pracy (k.p.), mającej na celu wzmocnienie ochrony stosunku pracy działaczy związkowych.

Wydłużenie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych

Pracodawcy zapominają, że 8-godzinny dzień pracy dla osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będzie obowiązywał dopiero od stycznia 2012 roku.

Jaki okres rozliczeniowy stosować w przypadku prac sezonowych

Problemy z dojazdem do pracy - usprawiedliwianie spóźnień

Jeśli pracownik nie może dojechać do pracy z powodu utrudnień na drodze spowodowanych przez intensywne opady śniegu, wówczas powinien jak najszybciej poinformować pracodawcę o przyczynie spóźnienia. Jeżeli nie będzie to możliwe, np. z braku telefonu komórkowego, wtedy powinien usprawiedliwić swoje spóźnienie po przybyciu do pracy.

Kiedy pracownikowi przysługuje ryczałt za nadgodziny

Święto Trzech Króli do Trybunału Konstytucyjnego

Minimalne wynagrodzenie - czy będzie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia

"Solidarność" przygotowuje obywatelski projekt ustawy o płacy minimalnej, której wysokość miałaby dojść do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Szef "S" Piotr Duda zadeklarował, że związek zamierza zebrać pod projektem "miliony" podpisów.

Czy związek zawodowy musi każdorazowo występować o zgodę pracownika na prowadzenie jego spraw

W sprawach z zakresu prawa pracy związek zawodowy nie może wytoczyć powództwa na rzecz pracownika ani wstąpić do postępowania bez jego zgody. Jednak członkostwo w związku zawodowym lub podjęcie się przez ten związek obrony praw i interesów pracownika na jego wniosek oznacza zgodę pracownika, chyba że sprzeciwi się on czynnościom procesowym związku zawodowego (uchwała Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2010 r., II PZP 6/10).

Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych w 2011 roku

1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Kodeksu pracy zmieniająca  zasady obliczania wymiaru czasu pracy. W opinii Ministerstwa Pracy oraz wielu ekspertów, nowe regulacje naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, m.in. w zakresie wynagradzania.

Dni wolne od pracy - święta w 2011 roku

1 stycznia 2011 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o dniach wolnych od pracy. Od tego roku mamy nowe święto - Trzech Króli, przypadające 6 stycznia.

Czy przepisy ustawy o czasie pracy kierowców stosujemy do pracownika, który wykonuje pracę kierowcy, ale w umowie o pracę ma inne stanowisko

Święto Trzech Króli będzie zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego

Pracodawcy mogą zlecać dyżur tylko w wyjątkowych sytuacjach

Polskie ustawodawstwo w zakresie stosowania dyżurów jest niezgodne z prawem unijnym. Przykładowo planowanie dyżuru zastępuje czas pracy, a tym samym stanowi obejście przepisów prawa.

Organizacje pracodawców

Prawo pracy przyznaje prawo do wspólnego działania nie tylko pracownikom zrzeszającym się w związki zawodowe, ale również pracodawcom przez zrzeszanie się w organizacjach pracodawców.

Spór zbiorowy z pracownikami

Kiedy organizacja związkowa złoży pracodawcy żądania, które powinien on spełnić, to znaczy, że rozpoczyna się spór zbiorowy. Pracodawcę i przedstawicieli pracowników czekają rokowania, mediacja, a w najgorszym razie strajk. O sporze zbiorowym nie ma mowy, gdy żądania nie dotyczą spraw związanych ze stosunkiem pracy.

Kontrole PIP w 2011 roku

W 2011 roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) planuje przeprowadzenie w całym kraju 88 tysięcy kontroli, z czego 30 proc. ma dotyczyć skarg pracowników na pracodawców. Podobną liczbę kontroli przeprowadzono w tym roku. Szczególną uwagą PIP objęte będą sektory budownictwa oraz pozyskiwania i obróbki drewna.

Czy pracodawca może podjąć jednostronną decyzję o nietworzeniu zfśs

Apel do prezydenta ws. 10-proc. redukcji zatrudnienia w administracji

Czas pracy kierowców

Rozszerzenie zakresu stosowania dyrektywy 2002/15/WE na kierowców pracujących na własny rachunek budziło wiele kontrowersji. Trybunał rozstrzygnął wątpliwości, uznając m.in., że taka interpretacja nie ogranicza swobody przedsiębiorczości.

Obowiązki informacyjne przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę

Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę ma skutek tylko dla stosunków pracy istniejących w chwili przejścia. Nie obejmuje więc tych pracowników, z którymi stosunki pracy zostały wcześniej rozwiązane lub wygasły.

Jakie są skutki zaniechania konsultacji związkowej przy zwolnieniach grupowych

Naruszenie obowiązku konsultacji związkowej zwolnień grupowych powoduje wadliwość wypowiedzeń umów o pracę z tego tytułu. W efekcie pracodawca może być zobowiązany co najmniej do zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 25 czerwca 2010 r., II PK 32/10).

Dzień wolny w Wigilię zamiast w Trzech Króli?

SLD chce dyskusji na temat tego, czy zamiast Trzech Króli nie warto byłoby ustanowić dniem wolnym od pracy Wigilii Bożego Narodzenia. Klub Sojuszu rozważa złożenie projektu ustawy w tej sprawie.

24 grudnia część sklepów będzie pracowała krócej

W Wigilię Bożego Narodzenia niektóre sklepy będą pracowały krócej, ale decyzja w tej sprawie należy do właścicieli. W święta sklepy mogą być otwarte, lecz handlować mogą tylko ich właściciele lub zatrudnieni na zlecenie; pracownicy etatowi muszą mieć wolne.

Nowe stawki VAT - jak zorganizować pracę w dniach 1–2 stycznia 2011 roku

Długi okres rozliczeniowy - korzyści dla pracodawcy

Najważniejszą korzyścią z wprowadzenia długiego okresu rozliczeniowego jest możliwość bardziej elastycznego planowania czasu pracy.

Po raz ostatni pracownicy dostaną dzień wolny za święto w sobotę

Po raz ostatni za święto przypadające w sobotę pracownicy dostaną dodatkowy dzień wolny. Chodzi o 25 grudnia 2010 roku, czyli pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę. Od 2011 r. takie uprawnienie zniknie w zamian za wolne w święto Trzech Króli.

Nowelizacja kodeksu pracy zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego

Zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji kodeksu pracy odbierającej wolne dni za święta przypadające w soboty zapowiedziała Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".

Czas pracy w handlu - czy w wigilię sklepy będą krócej pracować

"Solidarność" chce, by w wigilię sklepy zostały zamknięte wcześniej niż zwykle. Swój apel w tej sprawie związek skieruje zarówno do klientów, jak i właścicieli sieci handlowych.

Jak przygotować plan urlopów

Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Nie trzeba będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę

Od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada dla pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę. Jednocześnie nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowego dnia wolnego od pracy - 6 stycznia, tj. święto Trzech Króli.

Jak należy wykazywać okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, który przypada również na dni wolne od pracy

Jeden z naszych pracowników w okresie od 16 do 22 listopada br. nie przychodził do pracy i jednocześnie nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Pracownik stawił się do pracy 23 listopada i z tym dniem rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Jak należy wykazać dni przerwy w pracy w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc? Czy w raporcie ZUS RSA należy wykazać ciągłą nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, jeśli przypadała ona również na sobotę i niedzielę, czyli na dni wolne od pracy dla tego pracownika?

Wpływ dyżuru na organizację pracy

Pracodawca powinien uprzedzić pracownika, że w danym dniu tygodnia musi pozostawać do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu w oczekiwaniu na polecenie świadczenia pracy.

Jak przeprowadzić konsultację związkową wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca przy wypowiadaniu umów o pracę pracownikom musi pamiętać o poinformowaniu związku zawodowego o tym zamiarze, a następnie powinien złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy danemu pracownikowi.

Ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli jest opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Związki zawodowe chcą spotkania ws. emerytur mundurowych

Policyjni związkowcy po raz kolejny zwrócili się do rządu w sprawie wyznaczenia miejsca i terminu spotkania poświęconego reformie emerytur mundurowych. Jeżeli do rozmów nie dojdzie, nie wykluczają protestu.

Będą finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy

Środki zfśs w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy

Pracodawcy w stanie upadłości bądź likwidacji do wyczerpania środków zfśs zarządzają nimi tak jak dotychczas. Nie muszą jedynie odprowadzać nowych odpisów i mają możliwość obniżenia ich wysokości np. przez zapisy w regulaminie wynagradzania.

Kiedy należy konsultować wypowiedzenia ze związkiem zawodowym?

Co do zasady pracodawca może wypowiedzieć z pracownikiem umowę w dowolnym czasie. W niektórych przypadkach, jak na przykład przy umowie na czas nieokreślony, konieczne będzie uzasadnienie takiego wypowiedzenia. Czasem, pracodawca będzie także musiał skonsultować takie wypowiedzenia z działającym w jego zakładzie związku zawodowym.

REKLAMA