Kategorie

Jaki okres rozliczeniowy stosować w przypadku prac sezonowych

Wojciech Dyląg
Nasza firma zajmuje się m.in. zimowym utrzymaniem chodników i dróg, w związku z czym jest nastawiona na sezonowość świadczenia usług. Zapotrzebowanie na pracę wzrasta w I i IV kwartale roku. Przez pozostały okres jest mniej pracy. Czy możemy wydłużyć pracownikom czas pracy w okresach wzrostu zapotrzebowania na pracę, który byłby zrekompensowany w następujących po nich kwartałach przerwą produkcyjną?

Tak, mogą Państwo wprowadzić nawet 12-miesięczny okres rozliczeniowy i wydłużyć czas pracy pracowników w I i IV kwartale roku. W pozostałej części okresu rozliczeniowego te wydłużone okresy pracy trzeba zrekompensować czasem wolnym.

UZASADNIENIE

Możliwość uelastycznienia czasu pracy daje Państwu ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (tzw. ustawa antykryzysowa). Ustawa ta przewiduje możliwość przedłużania okresów rozliczeniowych czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy (art. 9 ust. 1 ustawy antykryzysowej). Prawo przedłużenia okresu rozliczeniowego przysługuje tylko przedsiębiorcom. Zatem pracodawcy, którzy nie są przedsiębiorcami, np. urzędy, jednostki samorządowe, nie mogą wydłużyć okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy na podstawie ustawy antykryzysowej (art. 3 ust. 2 tej ustawy).

Wydłużenie okresu rozliczeniowego do maksymalnie 12 miesięcy jest dopuszczalne, gdy:

 • ma charakter obiektywny (np. okresowe zmniejszenie lub brak zapotrzebowania na produkty lub usługi pracodawcy) lub technologiczny (np. kumulowanie się prac w tzw. sezonie budowlanym w budownictwie, drogownictwie wynikające z tego, że technologia ich wykonania wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych),
 • wynika z organizacji czasu pracy, np. w trakcie roku istnieje kilka szczytów sezonu, w trakcie których wzrastają obroty przedsiębiorcy, co w konsekwencji powoduje zwiększone obciążenie pracą pracowników.

WAŻNE!

Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy na podstawie ustawy antykryzysowej musi być uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technologicznymi lub dotyczącymi organizacji czasu pracy.


W Państwa sytuacji, ze względu na sezonowość wykonywanej działalności, nie ma przeszkód, aby wydłużyć okres rozliczeniowy do 12 miesięcy.

W przypadku gdy pracodawca jest objęty układem zbiorowym pracy, przedłużenie okresu rozliczeniowego wprowadza się w tym układzie. Jeżeli w firmie nie ma układu zbiorowego pracy, wydłużenie okresu rozliczeniowego ustala się w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi (art. 9 ust. 5 ustawy antykryzysowej). Gdy w zakładzie pracy nie działają związki zawodowe, wówczas pracodawca wprowadza przedłużenie okresu rozliczeniowego w porozumieniu z przedstawicielami pracowników.

Przedsiębiorca przekazuje kopię porozumienia właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 3 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia.

Reklama

W przepisach nie wskazano, jaki system czasu pracy należy stosować, aby było możliwe wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy. Dlatego należy przyjąć, że wydłużonym okresem rozliczeniowym mogą być objęci pracownicy zatrudnieni w systemie zarówno podstawowym, jak i np. równoważnym. W tak długim okresie rozliczeniowym mogą być stosowane także inne systemy czasu pracy. Jednak w przypadku pracy, jaka jest wykonywana, w Państwa firmie najkorzystniej jest stosować system równoważny czasu pracy.

W tym systemie okresy dłuższej pracy są równoważone okresami krótszej pracy lub okresami niewykonywania pracy w ramach obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

PRZYKŁAD

W związku z obfitymi opadami śniegu czas pracy pracowników zajmujących się odśnieżaniem chodników został wydłużony do 12 godzin na dobę. Pracownicy pracują bowiem w równoważnym systemie czasu pracy. Czas pracy powyżej 8. godziny zostanie zrównoważony okresami, w których praca będzie wykonywana krócej, lub okresami, w których praca nie będzie wykonywana w ogóle w dalszej części okresu rozliczeniowego, np. w okresie letnim.


Rozkład czasu pracy pracownika nie może naruszać prawa pracownika do co najmniej 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego (art. 9 ust. 3 ustawy antykryzysowej). W każdym miesiącu stosowania przedłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy wynagrodzenie pracownika nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wydłużony na podstawie ustawy antykryzysowej okres rozliczeniowy można stosować nie dłużej niż do 31 grudnia 2011 r.

Reklama

Takich możliwości wydłużenia okresu rozliczeniowego, jakie przewiduje ustawa antykryzysowa, nie daje Kodeks pracy. Jedynie w rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia i ochronie osób może być wprowadzony okres rozliczeniowy wynoszący 6 miesięcy. Dodatkowo przy tych pracach, jeżeli jest to uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy, okres rozliczeniowy może być wydłużony do 12 miesięcy. Ze względu na świadczone przez Państwa usługi, wydłużenie okresu rozliczeniowego do 6 miesięcy lub do 12 miesięcy na podstawie Kodeksu pracy nie jest możliwe. Ponadto takich długich okresów rozliczeniowych nie można stosować w przypadku pracy w równoważnym systemie czasu pracy (art. 129 § 2 Kodeksu pracy).

Na podstawie przepisów Kodeksu pracy, pracownikom zatrudnionym w systemie równoważnym czasu pracy okres rozliczeniowy można wydłużyć do 3 miesięcy. Jedynie w przypadku prac uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych (dotyczy to również Państwa zakładu, w którym jest wykonywana praca sezonowa uzależniona od pory roku) okres rozliczeniowy w tym systemie może być przedłużony do 4 miesięcy.

Podstawa prawna

 • art. 129, art. 132, art. 133, art. 135 Kodeksu pracy,
 • art. 3 ust. 2, art. 9, art. 34 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?