Czym jest strajk?
REKLAMA
Zagadnienie strajku pracowników przeprowadzanego w zakładach pracy jest uregulowane w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporów dotyczących warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. Należy pamiętać, że strajk jest środkiem ostatecznym i nie może być ogłoszony bez uprzedniego wyczerpania innych środków, zmierzających do rozwiązania sporu, przewidzianych w ustawie, tj. rokowania, mediacje czy arbitraż.
REKLAMA
Spory zbiorowe - związki zawodowe mogą organizować nielegalne strajki >>
Strajk może być zorganizowany bez zachowania wyżej wymienionych środków, jeżeli bezprawne działanie pracodawcy uniemożliwiło przeprowadzenie rokowań lub mediacji, a także w wypadku, gdy pracodawca rozwiązał stosunek pracy z prowadzącym spór działaczem związkowym. Przy podejmowaniu decyzji o ogłoszeniu strajku podmiot reprezentujący interesy pracowników powinien brać pod uwagę współmierność żądań do strat związanych ze strajkiem. Jedną z najważniejszych zasad strajku jest dobrowolność udziału w nim pracowników.
Należy pamiętać, że niedopuszczalne jest:
- zaprzestanie pracy w wyniku akcji strajkowych na stanowiskach pracy, urządzeniach i instalacjach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu lub bezpieczeństwu państwa,
- organizowanie strajku w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, w jednostkach Policji i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Służby Celnej oraz jednostkach organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej.
Negatywna ocena związków zawodowych >>
Ponadto prawo do strajku nie przysługuje pracownikom zatrudnionym w organach władzy państwowej, administracji rządowej i samorządowej, sądach oraz prokuraturze.
Ogłoszenie strajku powinno nastąpić co najmniej na 5 dni przed jego rozpoczęciem.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat