Czy związek zawodowy musi każdorazowo występować o zgodę pracownika na prowadzenie jego spraw
REKLAMA
Arkadiusz D. w okresie od lutego 2004 r. do września 2005 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta w Politechnice W. Ogólnopolski Akademicki Związek Zawodowy w W., którego Arkadiusz D. był członkiem, wytoczył przed sądem okręgowym powództwo przeciwko pozwanej Politechnice W. o zapłatę na rzecz Arkadiusza D. ponad 25 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami oraz 50 tys. zł z tytułu zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych, tj. godności pracownika. Sąd I instancji oddalił powództwo, podzielając zarzuty pozwanej Politechniki W. dotyczące przedawnienia roszczeń.
Związek zawodowy złożył apelację, którą sąd II instancji odrzucił bez badania jej zasadności. Uzasadniając tak radykalne orzeczenie sąd powołał się na art. 61 § 4 k.p.c., zgodnie z którym organizacje społeczne, do których zadań statutowych należy ochrona równości oraz niedyskryminacji przez bezpodstawne bezpośrednie lub pośrednie zróżnicowanie praw i obowiązków obywateli, mogą w sprawach o roszczenia z tego zakresu wytaczać za zgodą obywateli powództwa na ich rzecz oraz za zgodą powoda wstępować do postępowania w każdym jego stadium.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA