Kategorie

Porozumienie ze związkiem zawodowym dotyczące zwolnienia grupowego

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
Gdy pracodawca prowadził ze związkami zawodowymi negocjacje w dobrej wierze i nie doszło do zawarcia porozumienia w terminie 20-dniowym, ma on prawo wydania regulaminu zwolnień grupowych.

Pracodawca planujący zwolnienie grupowe zobowiązany jest prowadzić negocjacje z organizacją związkową w celu zawarcia porozumienia dotyczącego zasad zwolnienia oraz obowiązków pracodawcy związanych ze zwolnieniem. Niezawarcie porozumienia w terminie przewidzianym w przepisach skutkuje wydaniem przez pracodawcę regulaminu określającego zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia.

Zwolnienie grupowe występuje, gdy w okresie nieprzekraczającym 30 dni pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników zwalnia z przyczyn niedotyczących pracowników co najmniej:

 • 10 pracowników – przy zatrudnieniu poniżej 100 osób,
 • 10% pracowników, jeżeli w zakładzie pracy pracuje minimum 100 i mniej niż 300 pracowników,
 • 30 pracowników – w przypadku gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 pracowników.

We wskazanych limitach musimy uwzględniać także osoby zwalniane na skutek zawartego porozumienia stron (byleby z inicjatywą takiego zwolnienia wystąpił pracodawca), jeżeli zwolnienie dotyczy co najmniej 5 pracowników.

Porozumienie ze związkiem zawodowym

Pracodawca dokonujący zwolnień grupowych jest zobowiązany do wykonania wielu czynności m.in. polegających na konsultacji z określonymi podmiotami czy przekazywaniu informacji itp.

Pracodawca jest zobowiązany przekazać zakładowym organizacjom związkowym pisemną informację dotyczącą:

 • przyczyn zwolnienia grupowego,
 • liczby zatrudnionych i grup zawodowych, do których należą,
 • grup zawodowych pracowników objętych zamiarem zwolnienia,
 • okresu, w ciągu którego nastąpi zwolnienie,
 • proponowanych przez niego kryteriów doboru pracowników do zwolnienia,
 • kolejności dokonywania zwolnień, propozycji rozstrzygnięcia spraw pracowniczych związanych z zamierzonym zwolnieniem (jeżeli obejmują świadczenia pieniężne musi zostać dodatkowo zawarty sposób ustalenia ich wysokości),
 • innych informacji, jeżeli mogą mieć wpływ na przebieg konsultacji i uzgodnienie porozumienia.

Reklama

Pracodawca i organizacje związkowe działające w zakładzie pracy powinni w ciągu 20 dni od przekazania przez pracodawcę zawiadomienia o planowanym zwolnieniu zawrzeć porozumienie, które określa jego zasady oraz obowiązki pracodawcy w zakresie innych spraw pracowniczych związanych ze zwolnieniem. Porozumienie to staje się swoistym ograniczeniem działań pracodawcy, tworzy także przejrzystą sytuację odnoszącą się do trybu planowanych zwolnień grupowych.

Sąd Najwyższy w wyroku z 2 marca 2004 r. stwierdził, że porozumienie w sprawie zasad postępowania przy dokonywaniu zwolnień pracowników nie staje się bezskuteczne przez to, że zostało zawarte po upływie 20 dni od zawiadomienia na piśmie zakładowej organizacji związkowej o konieczności rozwiązania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zgodnie z postanowieniami takiego porozumienia nie narusza przepisów o wypowiadaniu umów o pracę (I PK 387/03).

WAŻNE!

Związki zawodowe zawierają porozumienie dotyczące wszystkich pracowników firmy, także tych niebędących członkami tych związków (niezrzeszonych).

W sprawach wymagających zawarcia porozumienia lub uzgodnienia stanowiska z organizacjami związkowymi przedstawiają one wspólnie ustalone stanowisko. Sposób sprecyzowania stanowiska i zapoznania z nim przez każdorazowo wyłanianą do tych spraw wspólną reprezentację związkową określa porozumienie zawarte przez organizacje związkowe.

Porozumienie powinno zawierać uzgodnienia dotyczące:

 • grup zawodowych pracowników objętych zamiarem zwolnienia,
 • okresu, w ciągu którego nastąpi zwolnienie,
 • kryteriów doboru pracowników do zwolnienia,
 • kolejności dokonywania zwolnień,
 • rozstrzygnięcia spraw pracowniczych związanych z zamierzonym zwolnieniem (m.in. świadczeń pieniężnych dla pracowników).

Porozumienie należy do wewnętrznych źródeł prawa pracy. Dlatego też każde jego postanowienie, które jest obiektywnie mniej korzystne dla pracowników niż inne wynikające z Kodeksu pracy, innych ustaw, rozporządzeń dotyczących tej problematyki oraz układów zbiorowych pracy, nie obowiązuje. W miejsce porozumienia należy więc stosować postanowienia dotyczące danych kwestii wynikające z ww. aktów.


Przykład

Jan. C. dokonał w swojej firmie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników. W związku z tym zawarł stosowne porozumienie ze związkiem zawodowym, które określało m.in. kolejność zwolnień. Jednak jeden z pracowników, który był zatrudniony na czas nieokreślony, został zwolniony wcześniej niż zaplanowano to w porozumieniu. Jan C. zastanawia się, czy taka sytuacja może być podstawą roszczenia pracownika o orzeczenie niezgodności z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Wątpliwości związane z takim stanem faktycznym rozstrzygnął Sąd Najwyższy w wyroku z 20 czerwca 2006 r., w którym wskazał, że porozumienie zawarte ze związkami zawodowymi na podstawie art. 3 ustawy z 13 marca 2003 r. jest źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. Wiąże ono pracodawcę, który nie może odstępować od jego treści zarówno w zakresie doboru pracowników do zwolnienia, jak i kolejności oraz terminów dokonywania zwolnień (II PK 323/05). Ustalony w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi tryb dokonywania zwolnienia grupowego, obejmujący m.in. kolejność dokonywania wypowiedzeń, wiąże pracodawcę, a wypowiedzenie dokonane sprzecznie z porozumieniem może być podstawą wystąpienia przez pracownika z roszczeniem o odszkodowanie. Nie oznacza to jednak, że każde naruszenie zasad ustalonych w porozumieniu będzie skutkować orzeczeniem o bezskuteczności wypowiedzenia lub przywróceniem pracownika do pracy – w przypadku zwolnień grupowych byłoby to niecelowe lub wręcz niemożliwe. W tym przypadku możemy mówić jedynie o odszkodowaniu za sprzeczne z prawem wypowiedzenie umowy.

Niezawarcie porozumienia

Pracodawca jest uprawniony do samodzielnego ustalenia regulaminu zwolnień grupowych, gdy w tej sprawie nie dojdzie do porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi. Regulamin wydawany jest również wówczas, gdy w zakładzie pracy nie działa żadna organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca zobowiązany jest do współpracy z przedstawicielami pracowników, lecz nie zawiera z nimi porozumienia.

Podstawa prawna:

 • ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Orzecznictwo:

 • wyrok SN z 2 marca 2004 r. (I PK 387/03, OSNP 2005/9/124),
 • wyrok SN z 20 czerwca 2006 r. (II PK 323/05, PiZS 2006/10/38).
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.