| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Jeden z moich pracowników przedstawił mi orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Czy taki pracownik powinien mieć obniżony wymiar czasu pracy? Czy mogę go zatrudniać w godzinach nadliczbowych? Czy ma jakieś inne uprawnienia?

Czas pracy pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Pracownik ten nie może być, z pewnymi wyjątkami, zatrudniany w godzinach nadliczbowych. Osoba niepełnosprawna ma również prawo do dodatkowej przerwy w pracy, w wymiarze 15 minut, na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek.

Uprawnienia osób posiadających określony stopień niepełnosprawności wynikają z ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm.).

Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 1 ww. ustawy). Niższe normy czasu pracy (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo) dotyczą osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Od 1 stycznia 2012 r. zmienią się przepisy w tym zakresie. Według nowych zasad czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Powyższe oznacza, że od 1 stycznia 2012 r. czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, chyba że lekarz medycyny pracy, a w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym wyda stosowne zaświadczenie o celowości skrócenia norm czasu pracy.

Natomiast osoby zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności obowiązuje norma tygodniowa wynosząca 40 godzin i 8-godzinna norma dobowa.

Należy podkreślić, że normy czasu pracy dla osoby posiadającej lekki stopień niepełnosprawności są normami sztywnymi i nie mogą przekroczyć 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Dlatego przy prowadzeniu ewidencji czasu pracy tych osób nie stosuje się okresu rozliczeniowego przewidzianego w Kodeksie pracy, lecz tygodniowy okres rozliczeniowy. Oznacza to, że osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, w tygodniowym okresie rozliczeniowym, nie mogą przepracować więcej niż zezwala na to obowiązująca ich norma czasu pracy.

Jeżeli więc w danym tygodniu norma czasu pracy zostanie wydłużona i wyniesie np. 48 godzin dla wszystkich pracowników, nie może dotyczyć to osoby niepełnosprawnej, gdyż nastąpiłoby przekroczenie jej tygodniowej normy czasu pracy.

Osoba posiadająca orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności nie może być zatrudniana w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Jednak zakazu tego nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Uprawnienie do dodatkowej przerwy w pracy nie narusza przepisu art. 134 k.p., który stanowi, że w przypadku gdy dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Przerwa w pracy dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności wynosi więc łącznie 30 min.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK