reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Jeden z moich pracowników przedstawił mi orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Czy taki pracownik powinien mieć obniżony wymiar czasu pracy? Czy mogę go zatrudniać w godzinach nadliczbowych? Czy ma jakieś inne uprawnienia?

Czas pracy pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Pracownik ten nie może być, z pewnymi wyjątkami, zatrudniany w godzinach nadliczbowych. Osoba niepełnosprawna ma również prawo do dodatkowej przerwy w pracy, w wymiarze 15 minut, na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek.

Uprawnienia osób posiadających określony stopień niepełnosprawności wynikają z ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm.).

Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 1 ww. ustawy). Niższe normy czasu pracy (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo) dotyczą osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Od 1 stycznia 2012 r. zmienią się przepisy w tym zakresie. Według nowych zasad czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Powyższe oznacza, że od 1 stycznia 2012 r. czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, chyba że lekarz medycyny pracy, a w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym wyda stosowne zaświadczenie o celowości skrócenia norm czasu pracy.

Natomiast osoby zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności obowiązuje norma tygodniowa wynosząca 40 godzin i 8-godzinna norma dobowa.

Należy podkreślić, że normy czasu pracy dla osoby posiadającej lekki stopień niepełnosprawności są normami sztywnymi i nie mogą przekroczyć 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Dlatego przy prowadzeniu ewidencji czasu pracy tych osób nie stosuje się okresu rozliczeniowego przewidzianego w Kodeksie pracy, lecz tygodniowy okres rozliczeniowy. Oznacza to, że osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, w tygodniowym okresie rozliczeniowym, nie mogą przepracować więcej niż zezwala na to obowiązująca ich norma czasu pracy.

Jeżeli więc w danym tygodniu norma czasu pracy zostanie wydłużona i wyniesie np. 48 godzin dla wszystkich pracowników, nie może dotyczyć to osoby niepełnosprawnej, gdyż nastąpiłoby przekroczenie jej tygodniowej normy czasu pracy.

Osoba posiadająca orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności nie może być zatrudniana w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Jednak zakazu tego nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Uprawnienie do dodatkowej przerwy w pracy nie narusza przepisu art. 134 k.p., który stanowi, że w przypadku gdy dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Przerwa w pracy dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności wynosi więc łącznie 30 min.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama