REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa, Fundusz świadczeń socjalnych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zmieniły się przepisy dotyczące urlopów na warunkach urlopów macierzyńskich

Od 1 stycznia 2012 r. zmieniły się przepisy dotyczące urlopów na warunkach urlopów macierzyńskich. O prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z tytułu przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do ukończenia 7 lat albo odpowiednio 10 lat mogą ubiegać się ubezpieczeni występujący jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem zawodowej rodziny zastępczej.

Czy pracownik ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, jeżeli jego dziecko urodziło się w 2011 r.

Dziecko naszego pracownika urodziło się 16 czerwca 2011 r. Pracownik nie korzystał dotychczas z urlopu ojcowskiego na to dziecko. Czy będzie mógł wykorzystać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego w styczniu 2012 r.?

Obowiązki rozliczeniowe z pracownikami na przełomie roku

Przełom roku wiąże się m.in. z obowiązkiem sporządzenia przez pracodawców informacji lub deklaracji podatkowych dla pracowników. Jest to także czas, aby dokonać analizy przyszłych kosztów wynikających z określonego stanu zatrudnienia.

Nowe formularze PIT do rozliczania dochodów i przychodów za 2011 r.

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy powinni korzystać z nowych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych PIT obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Zmiany w formularzach mają przede wszystkim charakter aktualizacyjny i dostosowujący do zmian w przepisach.

REKLAMA

Świadectwo pracy - podsumowanie zmian w przepisach

Od 7 grudnia 2011 r. obowiązują zmiany dotyczące zasad wydawania i wypełnienia świadectw pracy. Dostosowują one przepisy w tym zakresie do nowych regulacji dotyczących wydawania pracownikom świadectw pracy za okresy pracy na podstawie terminowych umów o pracę.

Kiedy należy opłacić składki od bonów, talonów i paczek

Wartość paczek okolicznościowych dla dzieci jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeżeli są one przekazywane pracownikom ze względu na posiadanie dzieci.

Jak ubiegać się o świadczenia emerytalno-rentowe po zmianie przepisów

Od 23 listopada 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące postępowanie w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych. W odróżnieniu od dotychczasowych przepisów przewiduje ono m.in. możliwość elektronicznego zgłoszenia wniosku o emeryturę lub rentę, a także określa zasady ubiegania się o emeryturę lub rentę w drodze wyjątku.

Polecenia i decyzje ustne w czasie kontroli inspekcji pracy

W przypadkach wskazanych w ustawie inspektor pracy może posłużyć się poleceniem ustnym. Musi jednak liczyć się z tym, że – w odróżnieniu od decyzji ustnej – nie podlega ono egzekucji administracyjnej.

REKLAMA

Jak dokonać korekty odpisów na zfśs za 2011 r.

Jesteśmy pracodawcą prywatnym. W 2011 r. zaplanowaliśmy średniomiesięczne zatrudnienie na poziomie 25 etatów. 31 maja br. na rachunek zfśs dokonaliśmy wpłaty 100% naliczonych odpisów. Z jednym z pracowników etatowych zatrudnionym w normalnych warunkach 30 czerwca br. rozwiązaliśmy umowę o pracę. Ponadto jedna z naszych pracownic zatrudniona na 1/2 etatu korzystała w tym roku z urlopu macierzyńskiego, a potem z urlopu wychowawczego. Ze względu na spadające obroty spółki, 31 sierpnia rozwiązaliśmy umowy z pracownikami młodocianymi. Ponadto w trakcie roku zatrudniliśmy kilku zleceniobiorców. Do kiedy i w jaki sposób powinniśmy dokonać ostatecznej korekty środków przekazanych na fundusz?

Świadczenia przyznawane z funduszy a limit zwolnienia od podatku

Limit zwolnienia podatkowego wynoszący 380 zł na rok kalendarzowy dotyczy zarówno świadczeń wypłacanych z zfśs, jak i z funduszu związków zawodowych. W obu przypadkach obowiązuje ww. limit, niezależnie od liczby podmiotów, z których pracownik otrzymał dane świadczenia.

Czy do przychodu z tytułu przekazanych bonów trzeba stosować koszty uzyskania przychodów

Chcemy przyznać m.in. pracownikom przebywającym na urlopach wychowawczych bony towarowe o wartości po 500 zł każdy, sfinansowane częściowo ze środków zfśs i częściowo ze środków obrotowych. Czy do świadczeń przekazanych tym pracownikom powinniśmy stosować koszty uzyskania przychodów, skoro w czasie korzystania z tych urlopów nie osiągają u nas żadnych innych przychodów?

Jak zmienią się obowiązki płatników składek od 1 stycznia 2012 r.

W 2012 r. ubezpieczony będzie otrzymywał raz na rok informację o odprowadzonych składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Na żądanie ubezpieczonego informacje te płatnik składek będzie zobowiązany przekazać – nie częściej niż raz na miesiąc – za miesiąc poprzedni.

Finansowanie prezentów świątecznych z funduszu socjalnego

Przygotowując prezenty świąteczne z zfśs, pracodawca musi pamiętać o przyznawaniu ich według kryterium socjalnego. Z punktu widzenia podatkowego ważna jest też wysokość kwoty przeznaczonej na pomoc rzeczową na jednego pracownika w roku podatkowym.

Jak długo trzeba czekać na zwrot nienależnie opłaconych składek

Zatrudniamy pracownika, który we wrześniu br. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Przez niedopatrzenie kadrowej składki były za niego opłacane aż do tej pory. Kiedy zorientowaliśmy się w sytuacji, od razu wystąpiliśmy do ZUS z wnioskiem o zwrot nadpłaconej kwoty za tego pracownika. Kiedy możemy spodziewać się zwrotu pieniędzy przez ZUS?

Urlopy macierzyńskie - zmiany od 1 stycznia 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. zwiększeniu ulegnie wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (tzw. dodatkowego urlopu adopcyjnego). Urlop ojcowski osiągnie natomiast swój docelowy wymiar (2 tygodnie).

Czy każdy pracodawca powinien posiadać odrębny rachunek środków zfśs

Pracodawcy nieobjęci ustawowym obowiązkiem tworzenia funduszu, tj. zatrudniający na dzień 1 stycznia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nie mają też obowiązku utworzenia odrębnego rachunku bankowego dla środków zfśs i nie muszą przekazywać na niego odpisów i zwiększeń.

Nowe rozwiązania dla pracodawców i pracowników wprowadzone ustawą powodziową

Dzisiaj, 18 listopada, weszły w życie przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Jej przepisy przewidują szczególne rozwiązania mające na celu efektywną pomoc dla pracodawców i pracowników poszkodowanych przez żywioł. Ustawa pozwoli uniknąć konieczności każdorazowego przygotowywania kolejnych „specustaw” w razie wystąpienia powodzi.

Kwalifikacje nauczycieli w szkołach ponadgimnazjalnych - nowelizacja rozporządzenia

Nauczyciele biologii, geografii, fizyki lub chemii będą mogli uczyć w szkołach ponadgimnazjalnych przedmiotu uzupełniającego przyroda. Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie kwalifikacji nauczycieli.

Konsekwencje składkowo-podatkowe świątecznych prezentów dla pracowników

Z okazji świąt Bożego Narodzenia zakłady pracy obdarowują pracowników najczęściej paczkami, bonami lub zamiast świadczeń rzeczowych wręczają im pieniądze. Wartość prezentów przekazanych pracownikom jest zazwyczaj przychodem z tytułu zatrudnienia, od którego należy naliczyć podatek i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ponadto nie wszystkie świąteczne wydatki poniesione przez pracodawcę mogą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodów (kup).

Zaległy urlop będzie można wykorzystać w późniejszym terminie - ustawa deregulacyjna bis w Dzienniku Ustaw

Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. ustawa deregulacyjna bis, została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa wprowadza m.in. możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

Pracodawca nie odprowadza VAT za świadczenia socjalne kupione z funduszy zfśs

Pracodawca, który za pieniądze z funduszu socjalnego kupuje i przekazuje pracownikom karnety na basen i siłownię albo bilety do kina czy teatru, nie płaci z tego tytułu VAT do urzędu skarbowego - poinformowała Izba Skarbowa w Łodzi.

Korekta odpisów na zfśs

Podstawę naliczania odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba osób zatrudnionych w zakładzie pracy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby osób zatrudnionych w zakładzie.

Więcej pracowników uprawnionych do zwolnień od pracy - nowelizacja rozporządzenia

Pracodawca musi zwolnić od pracy pracownika-członka ochotniczej drużyny ratowniczej działającej w brzegowej stacji ratowniczej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

ZUS ZLA - nowy wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy

Zmieni się wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy - ZUS ZLA. Z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) wynika, że aby otrzymać zaświadczenie lekarskie nie trzeba będzie podawać NIP, wystarczy tylko PESEL.

Samorządy będą musiały zatrudnić nowych pracowników

Dziewięć nowych stanowisk będą musiały utworzyć w przyszłym roku samorządy, by realizować nowe zadania, jakie nakłada na nie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - przewiduje projekt rozporządzenia rządu.

Ważne dla pracodawcy zmiany w ustawie o PIP

W razie stwierdzenia naruszenia prawa pracodawcy mogą liczyć, w szczególnych przypadkach, na odstąpienie przez inspektora pracy od zastosowania przysługujących mu środków prawnych a przy „lżejszych” przewinieniach na wydanie tzw. polecenia ustnego. Takie zmiany w ustawie o PIP wprowadzono w wyniku ostatniej nowelizacji.

Ubezpieczenie zdrowotne - rząd pracuje nad zmianą zasad opłacania składek

Rząd pracuje nad nowymi zasadami opłacania składek zdrowotnych przez rolników - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem projekt ustawy w tej sprawie trafi wkrótce do Sejmu.

Nowe zasady przyznawania renty oraz ustalania kapitału początkowego

Zaległy urlop będzie można wykorzystać do 30 września - prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wprowadza m.in. możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

Ochrona roszczeń pracowniczych - nowelizacja ustawy

Od 6 października br. pracodawcy, którzy zawarli układ z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym, mogą zawierać z Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych porozumienia w zakresie określenia dogodnych warunków zwrotu przez nich należności. Ponadto FGŚP może dokonywać wypłaty świadczeń pracownikom polskiego pracodawcy, którego upadłość została ogłoszona przez sąd lub inny właściwy organ państwa członkowskiego UE.

Zmiana zasad ustalania prawa do świadczeń rodzinnych związanych z urodzeniem dziecka

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina o zmianach zasad ustalania prawa do świadczeń rodzinnych związanych z urodzeniem dziecka.

Osoby pobierające rentę socjalną zarobią więcej - prezydent podpisał ustawę

Do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia będą mogły zarobić bez utraty świadczenia osoby pobierające rentę socjalną - zakłada nowelizacja ustawy o rencie socjalnej, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Wynagradzanie nauczycieli - lepsi powinni lepiej zarabiać

Lepsi nauczyciele powinni zarabiać więcej - stwierdziła minister edukacji Katarzyna Hall podczas telewizyjnej dyskusji na temat czasu pracy nauczycieli, systemu ich wynagradzania i ewentualnych przyszłych zmian w Karcie Nauczyciela.

PESEL zamiast NIP w dokumentacji ubezpieczeniowej

We wszystkich dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym należy podawać numer PESEL ubezpieczonego. Płatnik składek nie ma obowiązku podawania numeru NIP, nawet jeżeli został nadany. Zmiana zasad podawania danych identyfikacyjnych osób ubezpieczonych weszła w życie 1 września 2011 r.

Zwolnienia od pracy - nowelizacja rozporządzenia

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Jak wydawać świadectwo pracy po zmianie przepisów

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 21 marca br. wprowadziła istotne zmiany dotyczące wydawania świadectw pracy. Zastosowanie w praktyce nowych przepisów polega m.in. na tym, że pracodawca wydaje pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy, obejmujące wszystkie umowy terminowe zawarte w okresie 24 miesięcy. Na żądanie pracownika ma jednak obowiązek wydać świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z nich.

Świadectwo pracy - nowelizacja rozporządzenia

Ministerstwo Pracy Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zmiana przepisów ma na celu ujednolicenie zasad wydawania świadectwa pracy.

Ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem

Przepisy prawa przyznają działaczom związkowym szeroką ochronę trwałości ich zatrudnienia. Ochrona ta wzmocniona została dodatkowo przez niedawną nowelizację Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowiec może domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, a nie tylko odszkodowania, nawet jeżeli pracował na podstawie umowy terminowej.

Druga rata odpisu na zfśs powinna być przekazana do 30 września

Do 30 września pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) powinni przekazać drugą ratę odpisu na fundusz.

Ustalanie wysokości drugiej raty odpisu na fundusz socjalny w razie zmiany stanu zatrudnienia

Tworzymy w zakładzie pracy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Średnioroczny stan zatrudnienia wyliczony przed pierwszą ratą odpisu na fundusz wynosił 73 osoby (etaty), jednak z różnych przyczyn zmalał do 50 osób (etatów) i nie planujemy w tym roku jego zwiększenia. Biorąc pod uwagę daty zwolnień, średnioroczny stan zatrudnienia będzie wynosił 56 pracowników (etatów), jeśli nie nastąpią dalsze zmiany. Czy dokonując drugiej wpłaty możemy zredukować kwotę odpisu na zfśs, czy musimy poczekać z korektą do końca roku?

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw nr 192 opublikowane jest rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r.

Będą wyższe wynagrodzenia na uczelniach

W 2015 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze na uczelniach publicznych będzie o 30 proc. wyższe w stosunku do 2012 r. O projekcie rozporządzenia w tej sprawie przypomniała minister nauki Barbara Kudrycka.

Urlop trzeba będzie wykorzystać do 30 września - poprawki Senatu do ustawy deregulacyjnej

Kilkanaście poprawek uściślających i redakcyjnych zgłosił Senat do tzw. ustawy deregulacyjnej bis o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. Jedną ze zmian w ustawie jest możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

Wyższy limit zarobków dla osób pobierających rentę socjalną

Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy o rencie socjalnej. Zmiana przewiduje, że osoby pobierające rentę socjalną będą mogły zarobić, bez utraty tego świadczenia, do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie jest to 30 proc.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. będzie wyższe

1500 zł - tyle będzie wynosić minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r.

Kiedy ZUS ponownie przeliczy wysokość emerytury

Osoby, którym ZUS zawiesi emeryturę od 1 października br. z powodu kontynuowania zatrudnienia, będą mogły wystąpić z wnioskiem o przeliczenie swojego świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości emerytury będzie możliwe najwcześniej po 18 miesiącach od jej zawieszenia, jeżeli stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu. Takie zmiany wprowadza od 1 października 2011 r. nowelizacja ustawy emerytalnej.

Sprawozdanie z wykonywania zadań z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

Od wczoraj, 6 września, obowiązują przepisy rozporządzenia w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Dofinansowanie do wypoczynku z funduszu socjalnego

Jednym ze świadczeń wypłacanych przez pracodawcę w ramach dofinansowania do wypoczynku są tzw. „wczasy pod gruszą”. Pracownik, który je otrzymał, nie musi przedstawiać pracodawcy dokumentów potwierdzających wysokość wydatków poniesionych na wypoczynek.

Komu ZUS zawiesi emeryturę

Osoby uprawnione do emerytury, które nie rozwiązały jeszcze stosunku pracy, powinny zrobić to do końca września br. W przeciwnym razie ZUS zawiesi im świadczenie od 1 października.

Nowe zaświadczenie o okresach nieprowadzenia pojazdu przez kierowców

Przedsiębiorcy będę musieli wystawiać nowe, rozszerzone zaświadczenie dokumentujące przerwy w pracy kierowcy. Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym podpisana przez prezydenta 2 sierpnia 2011 r. Wprowadzenie nowego wzoru zaświadczenia wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do unormowań Unii Europejskiej (decyzji Komisji 2009/959/UE z 14 grudnia 2009 r., która określiła nowy wzór zaświadczenia).

REKLAMA