reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jak poinformować pracownika niepełnosprawnego o zmianie norm czasu pracy

Jak poinformować pracownika niepełnosprawnego o zmianie norm czasu pracy

Od 1 stycznia 2012 r. zmieniły się normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym. W naszym zakładzie zatrudniamy kilku pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Nie wystąpili oni o wydanie skierowania na badania lekarskie stwierdzające, że nadal powinni pracować w obniżonych normach czasu pracy. Zatem ich normy czasu pracy od 1 stycznia 2012 r. wynoszą 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czy w związku z tym powinniśmy im zmienić umowy o pracę czy tylko podać informację o zmianie warunków zatrudnienia?

Umowy o pracę powinni Państwo zmienić pracownikom niepełnosprawnym tylko wówczas, gdy mają w nich wpisane dotychczasowe skrócone normy czasu pracy, tj. 7 godz. na dobę i 35 godz. na tydzień. Jeżeli umowy o pracę nie zawierają takich zapisów, nie trzeba ich zmieniać. Trzeba natomiast dokonać zmiany informacji o warunkach zatrudnienia w zakresie norm czasu pracy.

Od 1 stycznia 2012 r. normy czasu pracy pracowników niepełnosprawnych są jednakowe, niezależnie od stopnia niepełnosprawności i wynoszą 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jedynie w przypadku, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników (a w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym) wyda zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym bądź znacznym będą obowiązywały normy skrócone, tj. 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej...) Skrócone normy czasu pracy będą miały zastosowanie od dnia przedstawienia pracodawcy zaświadczenia o celowości ich stosowania.

Skierowanie na badania lekarskie stwierdzające, czy pracownik powinien pracować w skróconych normach czasu pracy, wydaje pracodawca na wniosek pracownika.

WAŻNE!

Pracodawca nie ma obowiązku wydania skierowania na badanie lekarskie stwierdzające, że pracownicy powinni nadal pracować w obniżonych normach czasu pracy, bez wniosku pracownika w tej sprawie.

W przypadku gdy pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym lub znacznym nie wystąpi o takie skierowanie lub nie otrzyma zaświadczenia o celowości stosowania w jego przypadku skróconych norm czasu pracy, od 1 stycznia 2012 r. pracuje w podwyższonych normach czasu pracy, tj. 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień. W takiej sytuacji pracodawca będzie miał obowiązek zmienić mu umowę o pracę, jeżeli ma w niej wpisane, że pracuje w skróconym wymiarze czasu pracy, tj. 7 godz. na dobę i 40 godz. na tydzień.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama