REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak poinformować pracownika niepełnosprawnego o zmianie norm czasu pracy

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy

REKLAMA

Od 1 stycznia 2012 r. zmieniły się normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym. W naszym zakładzie zatrudniamy kilku pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Nie wystąpili oni o wydanie skierowania na badania lekarskie stwierdzające, że nadal powinni pracować w obniżonych normach czasu pracy. Zatem ich normy czasu pracy od 1 stycznia 2012 r. wynoszą 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czy w związku z tym powinniśmy im zmienić umowy o pracę czy tylko podać informację o zmianie warunków zatrudnienia?

Umowy o pracę powinni Państwo zmienić pracownikom niepełnosprawnym tylko wówczas, gdy mają w nich wpisane dotychczasowe skrócone normy czasu pracy, tj. 7 godz. na dobę i 35 godz. na tydzień. Jeżeli umowy o pracę nie zawierają takich zapisów, nie trzeba ich zmieniać. Trzeba natomiast dokonać zmiany informacji o warunkach zatrudnienia w zakresie norm czasu pracy.

Autopromocja

Od 1 stycznia 2012 r. normy czasu pracy pracowników niepełnosprawnych są jednakowe, niezależnie od stopnia niepełnosprawności i wynoszą 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jedynie w przypadku, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników (a w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym) wyda zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym bądź znacznym będą obowiązywały normy skrócone, tj. 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej...) Skrócone normy czasu pracy będą miały zastosowanie od dnia przedstawienia pracodawcy zaświadczenia o celowości ich stosowania.

Skierowanie na badania lekarskie stwierdzające, czy pracownik powinien pracować w skróconych normach czasu pracy, wydaje pracodawca na wniosek pracownika.

WAŻNE!

Pracodawca nie ma obowiązku wydania skierowania na badanie lekarskie stwierdzające, że pracownicy powinni nadal pracować w obniżonych normach czasu pracy, bez wniosku pracownika w tej sprawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gdy pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym lub znacznym nie wystąpi o takie skierowanie lub nie otrzyma zaświadczenia o celowości stosowania w jego przypadku skróconych norm czasu pracy, od 1 stycznia 2012 r. pracuje w podwyższonych normach czasu pracy, tj. 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień. W takiej sytuacji pracodawca będzie miał obowiązek zmienić mu umowę o pracę, jeżeli ma w niej wpisane, że pracuje w skróconym wymiarze czasu pracy, tj. 7 godz. na dobę i 40 godz. na tydzień.


Zmiany umowy o pracę można dokonać za zgodą pracownika w drodze porozumienia zmieniającego. Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na taką zmianę, to można zmienić mu normy czasu pracy zawarte w umowie w formie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 Kodeksu pracy). W takim przypadku nowe podwyższone normy czasu pracy będą obowiązywały pracownika (pod warunkiem że je zaakceptuje) po okresie wypowiedzenia.

Jednak normy czasu pracy nie należą do podstawowych elementów umowy o pracę i najczęściej nie są w tej umowie zawierane. Wówczas nie ma potrzeby zmieniać umowy o pracę pracownikom niepełnosprawnym. W tej sprawie można też spotkać odmienne stanowisko. Część ekspertów prawa pracy uważa bowiem, że wydłużenie norm czasu pracy pogarsza warunki pracy pracownika i dlatego trzeba mu dać wypowiedzenie zmieniające. Tego poglądu nie można jednak uznać za prawidłowy, ponieważ trudno wypowiedzieć element umowy o pracę, którego w tej umowie nie ma. Poza tym do zmiany norm czasu pracy dochodzi w omawianej sytuacji z mocy prawa, na skutek zmiany przepisów.

Pracodawca powinien natomiast przekazać pracownikom niepełnosprawnym informację o zmianie warunków zatrudnienia. W informacji tej należy podać nowe obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Pracodawca powinien taką informację przekazać w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie zmian, tj. do 31 stycznia 2012 r., a w przypadku, gdy rozwiązanie umowy miałoby nastąpić przed tym terminem, nie później niż do dnia rozwiązania umowy o pracę (art. 29 § 32 Kodeksu pracy).

Informację o zmianie warunków zatrudnienia trzeba zmienić bez względu na to, czy pracodawca podał wprost, jakie normy czasu pracy obowiązują pracownika, czy tylko wskazał przepisy, które te normy określają. Dotychczas bowiem normy czasu pracy pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym były określone w art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej... Natomiast od 1 stycznia 2012 r., jeżeli pracownik nie będzie pracował w skróconych normach czasu pracy, to będą one wynikały z art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Jeżeli skrócone normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych były określone w przepisach wewnątrzzakładowych, np. w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy, wówczas nowe normy czasu pracy będą obowiązywały pracowników niepełnosprawnych dopiero po zmianie tych przepisów wewnątrzzakładowych.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 3, § 32, art. 42 Kodeksu pracy,
  • art. 15 ustawy z 27 sierpnia 2007 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

    Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

    Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

    234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

    Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

    Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

    Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

    REKLAMA

    Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

    Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

    Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

    Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

    Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

    Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

    Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

    REKLAMA

    Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

    Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

    Dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami [WYWIAD]

    Z jakich uprawnień pracowniczych w 2024 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?

    REKLAMA