reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Świadczenia przyznawane z funduszy a limit zwolnienia od podatku

Świadczenia przyznawane z funduszy a limit zwolnienia od podatku

Limit zwolnienia podatkowego wynoszący 380 zł na rok kalendarzowy dotyczy zarówno świadczeń wypłacanych z zfśs, jak i z funduszu związków zawodowych. W obu przypadkach obowiązuje ww. limit, niezależnie od liczby podmiotów, z których pracownik otrzymał dane świadczenia.

Zwolniona z podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych sfinansowanych w całości ze środków zfśs lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej updof).

A zatem powyższe zwolnienie będzie przysługiwać, jeżeli zostaną łącznie spełnione następujące warunki, tj., że świadczenie:

  • zostało przyznane z uwzględnieniem kryteriów socjalnych,
  • ma charakter świadczenia rzeczowego bądź pieniężnego,
  • jest w całości sfinansowane ze środków zfśs lub funduszu związków zawodowych,
  • nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Limit dotyczy obu świadczeń

Z powyższego wynika, że limit zwolnienia w kwocie 380 zł jest jeden i dotyczy świadczeń o charakterze socjalnym wypłacanych w danym roku z funduszy socjalnych i funduszy związków zawodowych. Nie ma przy tym znaczenia, u ilu pracodawców dany pracownik jest zatrudniony i od ilu podmiotów (pracodawców i związków zawodowych) otrzymuje świadczenia z tych funduszy. Takie stanowisko wynika również z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 lutego 2010 r. (ITPB2/415–944/09/TJ).

Czytaj także: Finansowanie prezentów świątecznych z funduszu socjalnego >>

Przykład

Chcemy sfinansować pracownikom koszty wypoczynku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ponadto niektórzy z pracowników, będący członkami związków zawodowych, postanowili sfinansować sobie dopłaty do wczasów także z funduszu związkowego. Zastanawiam się, czy świadczenia te będą zwolnione z podatku, jeśli osoba uprawniona otrzyma świadczenia o wartości po 380 zł z każdego z tych funduszy.

Okazuje się, że jeżeli przyznano osobie uprawnionej świadczenie z zfśs w wysokości 380 zł i osoba ta otrzyma również świadczenie o charakterze socjalnym w tej samej wysokości z funduszu związków zawodowych, to tylko jedno z przyznanych świadczeń może być zwolnione z podatku.

WAŻNE!

Świadczenia socjalne otrzymane z zfśs i z funduszu związków zawodowych są zwolnione z podatku w ramach tej samej kwoty nieprzekraczającej w danym roku 380 zł bez względu na liczbę podmiotów, od których zatrudniony otrzymał wsparcie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Webinarium: Split payment i biała lista149.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama