Kategorie

Świadczenia przyznawane z funduszy a limit zwolnienia od podatku

Krzysztof Rustecki
Limit zwolnienia podatkowego wynoszący 380 zł na rok kalendarzowy dotyczy zarówno świadczeń wypłacanych z zfśs, jak i z funduszu związków zawodowych. W obu przypadkach obowiązuje ww. limit, niezależnie od liczby podmiotów, z których pracownik otrzymał dane świadczenia.

Zwolniona z podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych sfinansowanych w całości ze środków zfśs lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej updof).

A zatem powyższe zwolnienie będzie przysługiwać, jeżeli zostaną łącznie spełnione następujące warunki, tj., że świadczenie:

 • zostało przyznane z uwzględnieniem kryteriów socjalnych,
 • ma charakter świadczenia rzeczowego bądź pieniężnego,
 • jest w całości sfinansowane ze środków zfśs lub funduszu związków zawodowych,
 • nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Limit dotyczy obu świadczeń

Z powyższego wynika, że limit zwolnienia w kwocie 380 zł jest jeden i dotyczy świadczeń o charakterze socjalnym wypłacanych w danym roku z funduszy socjalnych i funduszy związków zawodowych. Nie ma przy tym znaczenia, u ilu pracodawców dany pracownik jest zatrudniony i od ilu podmiotów (pracodawców i związków zawodowych) otrzymuje świadczenia z tych funduszy. Takie stanowisko wynika również z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 lutego 2010 r. (ITPB2/415–944/09/TJ).

Czytaj także: Finansowanie prezentów świątecznych z funduszu socjalnego >>

Przykład

Reklama

Chcemy sfinansować pracownikom koszty wypoczynku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ponadto niektórzy z pracowników, będący członkami związków zawodowych, postanowili sfinansować sobie dopłaty do wczasów także z funduszu związkowego. Zastanawiam się, czy świadczenia te będą zwolnione z podatku, jeśli osoba uprawniona otrzyma świadczenia o wartości po 380 zł z każdego z tych funduszy.

Okazuje się, że jeżeli przyznano osobie uprawnionej świadczenie z zfśs w wysokości 380 zł i osoba ta otrzyma również świadczenie o charakterze socjalnym w tej samej wysokości z funduszu związków zawodowych, to tylko jedno z przyznanych świadczeń może być zwolnione z podatku.

WAŻNE!

Świadczenia socjalne otrzymane z zfśs i z funduszu związków zawodowych są zwolnione z podatku w ramach tej samej kwoty nieprzekraczającej w danym roku 380 zł bez względu na liczbę podmiotów, od których zatrudniony otrzymał wsparcie.


Kontrola powstania nadwyżki świadczeń

Ustawodawca nie nałożył jednak na podmioty wypłacające świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i/lub z funduszu związku zawodowego obowiązku monitorowania, czy pracownik uzyskał już w roku podatkowym od innego świadczeniodawcy wsparcie finansowe w wysokości przekraczającej 380 zł. Nie ma również przepisu, który zobowiązywałby pracownika do złożenia pracodawcy oświadczenia, z którego wynikałoby, że wykorzystał już w danym roku kwotę limitowanego zwolnienia.

Jeżeli jednak pracodawca lub związek zawodowy mają wiedzę, że wartość świadczeń przekroczyła w danym roku 380 zł, wypłacający podmiot, tj.:

 • pracodawca (z zfśs) – jest zobowiązany opodatkować powstałą nadwyżkę,
 • związek zawodowy (z funduszu związku zawodowego) – ma obowiązek wystawić informację PIT-8C, w której wykaże tylko powstałą nadwyżkę.

Tak samo należy postąpić w przypadku, gdy podmiotom wypłacającym świadczenia jest znana kwota wsparcia z zfśs lub/i z funduszu związku zawodowego uzyskana od innych jednostek.

Czytaj także: Wartość pakietów medycznych jest nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu >>

Reklama

Jeżeli pracodawca posiada informację od pracownika o kwocie wypłaconego świadczenia z funduszu związków zawodowych, wówczas świadczenia przyznane tej osobie z zfśs, które przekraczają roczny limit (380 zł), należy uznać za przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający tylko opodatkowaniu.

W sytuacji odwrotnej, a więc jeżeli związki zawodowe byłyby w posiadaniu informacji o kwocie wypłaconego przez pracodawcę świadczenia z zfśs (objętego zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof) i przyznały tej osobie dodatkowo świadczenia z funduszu związku zawodowego, kwotę przychodu przewyższającą ustawowy limit związki zawodowe powinny zaliczyć do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 updof). Ponadto związek zawodowy jako podmiot odrębny od pracodawcy i samodzielny ma obowiązek wystawić i przekazać takim pracownikom i właściwym im urzędom skarbowym informację PIT-8C do końca lutego następnego roku.

Jeżeli jednak organizacja związkowa nie uzyskała takich informacji, to nie ma również podstaw do wystawienia PIT-8C. W tej samej sytuacji jest pracodawca, który nie posiada informacji o świadczeniach z zfśs czy z funduszu związku zawodowego wypłaconych danej osobie przez inne podmioty. Wówczas takiego przychodu, jako zwolnionego z podatku, nie należy wykazywać w informacji PIT-11. W tej sytuacji na uprawnionym będzie spoczywał obowiązek wykazania powstałej nadwyżki w zeznaniu rocznym.

Podstawa prawna:

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?