Kategorie

Ochrona roszczeń pracowniczych - nowelizacja ustawy

P. Kuźniar Aleksander
Od 6 października br. pracodawcy, którzy zawarli układ z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym, mogą zawierać z Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych porozumienia w zakresie określenia dogodnych warunków zwrotu przez nich należności. Ponadto FGŚP może dokonywać wypłaty świadczeń pracownikom polskiego pracodawcy, którego upadłość została ogłoszona przez sąd lub inny właściwy organ państwa członkowskiego UE.

Zmiany wprowadzone w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy nie mają charakteru generalnego, lecz porządkujący, przede wszystkim odpowiadający na wątpliwości interpretacyjne pojawiające się wobec aktualnie obowiązujących przepisów. Ustawa ta nadal reguluje zasady, zakres i tryb ochrony roszczeń pracowniczych w razie niemożności ich zaspokojenia z powodu niewypłacalności pracodawcy będącego przedsiębiorcą polskim lub zagranicznym.

Wypłata świadczeń na podstawie orzeczenia sądu państwa członkowskiego UE

Dotychczasowe przepisy uniemożliwiały wypłatę świadczeń w sytuacji, gdy upadłość podmiotu znajdującego się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została ogłoszona przez sąd państwa członkowskiego UE lub przez każdy inny właściwy organ tego państwa (z wyłączeniem Danii).

Jak potrącać z wynagrodzenia kary i odszkodowania >>

Po nowelizacji organ sądowy lub każdy inny właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej uprawniony do wszczęcia postępowania upadłościowego może wydać orzeczenie o wszczęciu postępowania upadłościowego nie tylko wobec zagranicznego, ale również wobec polskiego przedsiębiorcy.

Termin na przekazanie zbiorczego wykazu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych

Przed nowelizacją przepisy zobowiązywały pracodawcę, syndyka, likwidatora lub inną osobę sprawującą zarząd nad majątkiem pracodawcy jedynie do sporządzenia w okresie 1 miesiąca zbiorczego wykazu niezaspokojonych roszczeń pracowników. Doprecyzowując ten przepis ustawodawca nakazał powyższym podmiotom nie tylko sporządzić, ale również przekazać ten wykaz w podanym wyżej terminie do kierownika Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Możliwość umorzenia należności

Po nowelizacji, jeżeli FGŚP będzie dochodził zwrotu lub będzie prowadził postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub przedsiębiorców, którzy trwale zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej z powodu likwidacji lub upadłości, będzie mógł nie tylko określać warunki zwrotu należności, tj. rozłożyć na raty, odroczyć termin spłaty, odstąpić w całości lub w części od dochodzenia zwrotu, ale również umorzyć te należności w całości lub w części. Przed zmianą przepisów Fundusz nie miał możliwości umorzenia należności w całości lub w części dochodząc ich od osób fizycznych lub przedsiębiorców.

Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie nagrodzenie z umowy o pracę >>

Znowelizowana ustawa zmieniła również obowiązek na wyłącznie możliwość umorzenia należności w przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej albo przedsiębiorców, którzy trwale zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej, zostało umorzone w całości z urzędu. Przed zmianą przepisów w takim przypadku umorzenie było obligatoryjne, uniemożliwiało późniejsze dochodzenie należności nawet wówczas, gdy byłoby to możliwe.

Porozumienie Funduszu z dłużnikiem

Nowelizacja umożliwia zawarcie przez Fundusz porozumienia dotyczącego warunków zwrotu należności przez dłużnika, jeżeli dłużnik zawarł układ z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym. Porozumienie może stanowić o rozłożeniu należności na raty, odroczeniu terminu spłaty lub w inny dogodny sposób ukształtować warunki zwrotu należności przez dłużnika. Każdorazowo warunkiem takiego porozumienia jest zmierzanie do zwrotu należności w całości przez dłużnika.

Podstawa prawna:

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?