Ochrona roszczeń pracowniczych - nowelizacja ustawy
REKLAMA
Zmiany wprowadzone w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy nie mają charakteru generalnego, lecz porządkujący, przede wszystkim odpowiadający na wątpliwości interpretacyjne pojawiające się wobec aktualnie obowiązujących przepisów. Ustawa ta nadal reguluje zasady, zakres i tryb ochrony roszczeń pracowniczych w razie niemożności ich zaspokojenia z powodu niewypłacalności pracodawcy będącego przedsiębiorcą polskim lub zagranicznym.
REKLAMA
Wypłata świadczeń na podstawie orzeczenia sądu państwa członkowskiego UE
Dotychczasowe przepisy uniemożliwiały wypłatę świadczeń w sytuacji, gdy upadłość podmiotu znajdującego się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została ogłoszona przez sąd państwa członkowskiego UE lub przez każdy inny właściwy organ tego państwa (z wyłączeniem Danii).
Jak potrącać z wynagrodzenia kary i odszkodowania >>
Po nowelizacji organ sądowy lub każdy inny właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej uprawniony do wszczęcia postępowania upadłościowego może wydać orzeczenie o wszczęciu postępowania upadłościowego nie tylko wobec zagranicznego, ale również wobec polskiego przedsiębiorcy.
Termin na przekazanie zbiorczego wykazu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych
Przed nowelizacją przepisy zobowiązywały pracodawcę, syndyka, likwidatora lub inną osobę sprawującą zarząd nad majątkiem pracodawcy jedynie do sporządzenia w okresie 1 miesiąca zbiorczego wykazu niezaspokojonych roszczeń pracowników. Doprecyzowując ten przepis ustawodawca nakazał powyższym podmiotom nie tylko sporządzić, ale również przekazać ten wykaz w podanym wyżej terminie do kierownika Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Możliwość umorzenia należności
Po nowelizacji, jeżeli FGŚP będzie dochodził zwrotu lub będzie prowadził postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub przedsiębiorców, którzy trwale zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej z powodu likwidacji lub upadłości, będzie mógł nie tylko określać warunki zwrotu należności, tj. rozłożyć na raty, odroczyć termin spłaty, odstąpić w całości lub w części od dochodzenia zwrotu, ale również umorzyć te należności w całości lub w części. Przed zmianą przepisów Fundusz nie miał możliwości umorzenia należności w całości lub w części dochodząc ich od osób fizycznych lub przedsiębiorców.
Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie nagrodzenie z umowy o pracę >>
Znowelizowana ustawa zmieniła również obowiązek na wyłącznie możliwość umorzenia należności w przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej albo przedsiębiorców, którzy trwale zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej, zostało umorzone w całości z urzędu. Przed zmianą przepisów w takim przypadku umorzenie było obligatoryjne, uniemożliwiało późniejsze dochodzenie należności nawet wówczas, gdy byłoby to możliwe.
Porozumienie Funduszu z dłużnikiem
Nowelizacja umożliwia zawarcie przez Fundusz porozumienia dotyczącego warunków zwrotu należności przez dłużnika, jeżeli dłużnik zawarł układ z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym. Porozumienie może stanowić o rozłożeniu należności na raty, odroczeniu terminu spłaty lub w inny dogodny sposób ukształtować warunki zwrotu należności przez dłużnika. Każdorazowo warunkiem takiego porozumienia jest zmierzanie do zwrotu należności w całości przez dłużnika.
Podstawa prawna:
- art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1 i ust. 2, art. 23 ust. 3, ust. 4, ust. 6 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
- art. 1 ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 197, poz. 1170).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat