REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy będą musiały zatrudnić nowych pracowników

REKLAMA

Dziewięć nowych stanowisk będą musiały utworzyć w przyszłym roku samorządy, by realizować nowe zadania, jakie nakłada na nie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - przewiduje projekt rozporządzenia rządu.

Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2012 r., czyli tego samego dnia, co ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Autopromocja

Ustawa wprowadzi nowe formy wspierania rodzin, które są w trudnej sytuacji i nie radzą sobie z wychowywaniem oraz opieką nad dziećmi. Zadania dotyczące wspierania rodziny, pieczy zastępczej oraz adopcji, dziś realizowane przez pomoc społeczną, przejmą od nowego roku jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Samorządy będą musiały utworzyć nowe stanowiska: asystenta rodziny (w gminach) i koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej (w powiatach).

Zmiana rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych >>

To pociąga za sobą zmiany również w stanowiskach pomocniczych i obsługi. Przede wszystkim pojawi się dziewięć nowych stanowisk, dla których ma być ustalony minimalny poziom wynagrodzenia i wymagany minimalny staż. Będą to (podana kategoria zaszeregowania oznacza minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego):

 • starszy wychowawca w placówce wsparcia dziennego - z XV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: cztery lata przy wykształceniu wyższym, siedem lat - przy wykształceniu średnim,
 • starszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - z XV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: pięć lat,
 • starszy asystent rodziny - z XIV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: pięć lat przy wykształceniu wyższym, osiem lat - przy wykształceniu średnim,
 • wychowawca w placówce wsparcia dziennego - z XIV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: dwa lata przy wykształceniu wyższym, pięć lat - przy wykształceniu średnim,
 • koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - z XIV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: dwa lata,
 • asystent rodziny - z XIII kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: dwa lata przy wykształceniu wyższym, pięć lat - przy wykształceniu średnim,
 • młodszy wychowawca w placówce wsparcia dziennego - z XIII kategorią zaszeregowania,
 • młodszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - z XI kategorią zaszeregowania,
 • młodszy asystent rodziny - z XI kategorią zaszeregowania.

Urzędy i samorządy zatrudnią więcej osób niepełnosprawnych >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewiduje się też zmianę dla dotychczasowego stanowiska opiekuna dziecięcego. Tu wymagane byłoby ukończenie szkoły przygotowującej do pracy w zawodzie opiekuna dziecięcego lub pielęgniarki, albo studiów pedagogicznych.

Nowe rozporządzenie ma zmienić dotychczasowe - z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA