REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy będą musiały zatrudnić nowych pracowników

Dziewięć nowych stanowisk będą musiały utworzyć w przyszłym roku samorządy, by realizować nowe zadania, jakie nakłada na nie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - przewiduje projekt rozporządzenia rządu.

Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2012 r., czyli tego samego dnia, co ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Autopromocja

Ustawa wprowadzi nowe formy wspierania rodzin, które są w trudnej sytuacji i nie radzą sobie z wychowywaniem oraz opieką nad dziećmi. Zadania dotyczące wspierania rodziny, pieczy zastępczej oraz adopcji, dziś realizowane przez pomoc społeczną, przejmą od nowego roku jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Samorządy będą musiały utworzyć nowe stanowiska: asystenta rodziny (w gminach) i koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej (w powiatach).

Zmiana rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych >>

To pociąga za sobą zmiany również w stanowiskach pomocniczych i obsługi. Przede wszystkim pojawi się dziewięć nowych stanowisk, dla których ma być ustalony minimalny poziom wynagrodzenia i wymagany minimalny staż. Będą to (podana kategoria zaszeregowania oznacza minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego):

 • starszy wychowawca w placówce wsparcia dziennego - z XV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: cztery lata przy wykształceniu wyższym, siedem lat - przy wykształceniu średnim,
 • starszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - z XV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: pięć lat,
 • starszy asystent rodziny - z XIV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: pięć lat przy wykształceniu wyższym, osiem lat - przy wykształceniu średnim,
 • wychowawca w placówce wsparcia dziennego - z XIV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: dwa lata przy wykształceniu wyższym, pięć lat - przy wykształceniu średnim,
 • koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - z XIV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: dwa lata,
 • asystent rodziny - z XIII kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: dwa lata przy wykształceniu wyższym, pięć lat - przy wykształceniu średnim,
 • młodszy wychowawca w placówce wsparcia dziennego - z XIII kategorią zaszeregowania,
 • młodszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - z XI kategorią zaszeregowania,
 • młodszy asystent rodziny - z XI kategorią zaszeregowania.

Urzędy i samorządy zatrudnią więcej osób niepełnosprawnych >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewiduje się też zmianę dla dotychczasowego stanowiska opiekuna dziecięcego. Tu wymagane byłoby ukończenie szkoły przygotowującej do pracy w zawodzie opiekuna dziecięcego lub pielęgniarki, albo studiów pedagogicznych.

Nowe rozporządzenie ma zmienić dotychczasowe - z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA