REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnianie pracowników, Wypowiedzenie umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek dla bezrobotnych a porozumienie stron - sposób rozwiązania umowy ma znaczenie

Czy zasiłek dla bezrobotnych przysługuje po rozwiązaniu umowy na mocy porozumienia stron? Jaki wpływ na sposób rozwiązania umowy o pracę na wypłatę zasiłku dla bezrobotnych?

Kiedy pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy bez jego wniosku

Urlop wypoczynkowy udzielany jest zazwyczaj na wniosek pracownika. Przepisy Kodeksu pracy przewidują jednak sytuację, kiedy pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy pomimo, iż pracownik nie wystąpił z wnioskiem o urlop. Pracownik musi wtedy wykorzystać urlop wypoczynkowy. Jest to możliwe w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży. Czy są wyjątki od tego zakazu?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (WZÓR)

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. W jaki sposób pracownik powinien sporządzić oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę? Kiedy umowa zostanie rozwiązana?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy (WZÓR)

W razie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Rozwiązanie stosunku pracy. Czy możliwe jest skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę?

Każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W takim przypadku rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Czy długość okresu wypowiedzenia może ulec zmianie?

Obowiązek wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę

Każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Tak więc prawo do rozwiązania umowy za wypowiedzeniem przysługuje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Jednak tylko pracodawca musi podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Jak obliczyć odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia

W niektórych sytuacjach pracodawca wypowiadając umowę o pracę może skrócić okres wypowiedzenia. Z tego tytułu pracownik ma prawo do odszkodowania. Jak je obliczyć i kiedy wypłacić? Wyjaśniamy.

Umowa na okres próbny. Czy można ją rozwiązać przed upływem okresu próbnego

Umowa o pracę na okres zazwyczaj obowiązuje do upływu okresu próbnego, na jaki została zawarta. Przepisy Kodeksu pracy określają jednak, że także umowa o pracę na okres próbny może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem. Kiedy umowę na okres próbny można wypowiedzieć?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Kiedy nie trzeba pracować w okresie wypowiedzenia

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę może być wynikiem decyzji pracodawcy. Decyzja ta niesie za sobą możliwość odmowy dopuszczenia pracownika do świadczenia pracy. Pracodawca może również odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy – będzie dla pracownika wiążące. Sprawdź, jakie obowiązki ma pracodawca oraz czy za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przysługuje wynagrodzenie. 

Umowa na okres próbny 2024 - najważniejsze wytyczne

Umowa na okres próbny 2024 - warto znać najważniejsze wytyczne, ponieważ w 2023 umowa o pracę na okres próbny przeszła jedną z większych rewolucji w historii swojego obowiązywania. Zmiany są oczywiście na korzyść pracowników. 

Wypowiedzenie umowy o pracę. Kto musi uzasadnić przyczynę wypowiedzenia

Kodeks pracy przewiduje kilka sposobów rozwiązania stosunku pracy. Z inicjatywą wypowiedzenia umowy o pracę może wyjść zarówno pracownik, jak i pracodawca. Która ze stron ma obowiązek uzasadnić powód rozwiązania umowy o pracę? Odpowiadamy.

Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę

Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach. 

Czy choroba i urlop chronią przed zwolnieniem?

Wielu pracowników zastanawia się czy choroba i urlop chronią przed zwolnieniem z pracy? Często przewidując, że może z nimi zostać rozwiązana umowa udają się na tzw. L4 czy zaległe urlopy. To zależy jednak o jakim zwolnieniu mowa. W zasadzie przed rozwiązaniem umowy o pracę w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia żadna okoliczność nie jest wstanie ochronić pracownika. Poniżej opis prawnej sytuacji osób korzystających ze zwolnień lekarskich czy przebywających na urlopach, w kontekście ochrony przed wypowiedzeniem. 

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia  - czy należy go wykorzystać? Jakie są zasady udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia? Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy przy rozwiązaniu umowy? Ile dni urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę? 

Świadectwo pracy: Kiedy pracownik powinien dostać ten dokument

Świadectwo pracy to dokument o ściśle określonej treści, który pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wystawić i wydać pracownikowi z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Sprawdź, jakie kroki podjąć w przypadku niewywiązania się pracodawcy z tego obowiązku. 

Podwyżka albo „rzucenie papierami”. Czyli o tym, jak rosnące koszty życia motywują pracowników do zmiany pracy

Aż 62,81 proc. polskich pracowników oczekuje podwyżki. Co więcej, 45,79 proc. z nich przyznaje, że największym powodem ich niezadowolenia w miejscu pracy jest zwiększenie liczby obowiązków bez wzrostu wynagrodzenia – wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”.Badanie to oddaje nastroje i oczekiwania pracowników na całym świecie, a także wskazuje najważniejsze trendy na rynku pracy.

Zwolnienia grupowe. Jakie obowiązki ma pracodawca, co należy się pracownikom

Zwolnienia grupowe podlegają ścisłym regulacjom prawnym. Określają one, jakie zwolnienia pracowników mają charakter zwolnień grupowych. Jakie obowiązki ma pracodawca dokonujący zwolnienia grupowego? Jakie uprawnienia przysługują zwalnianym pracownikom?

Czy można rozwiązać umowę o pracę z osobą, która przebywała na zwolnieniu lekarskim od psychiatry i nie stawiła się do pracy po jego zakończeniu

Zatrudniona u nas na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony pracownica od pewnego czasu przebywała na zwolnieniach lekarskich wystawianych przez psychiatrę. Zwolnienia te wpływały z opóźnieniem. Ostatnie zwolnienie skończyło się 2 tygodnie temu, ale pracownica nie stawiła się do pracy i nie ma z nią kontaktu (nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile). Czy możemy rozwiązać z pracownicą umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym?

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę e-mailem?

W dobie szybkiego rozwoju technologii, wiele aspektów naszego życia ulega digitalizacji. Dotyczy to także relacji między pracownikiem a pracodawcą. Jednym z budzących kontrowersje tematów jest to, czy można wypowiedzieć umowę o pracę drogą elektroniczną, taką jak e-mail.

Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje zasady wypowiadania umowy o pracę. Co się zmieni?

Umowy na czas określony - duże zmiany od 2023 r.

W umowie o pracę zawartej na czas określony zaszły spore zmiany - wręcz rewolucyjne. Umowy te są nagminnie wykorzystywane i pracownicy świadczą pracę na ich podstawie maksymalnie długo jak się da. Pracodawcy unikają umów na czas nieokreślony. Najważniejszą zmianą jest to, że pracodawca rozwiązując taką umowę za wypowiedzeniem będzie musiał podać przyczynę swojej decyzji i skonsultować ją ze związkami. Jakie są inne zmiany? Poniżej najważniejsze informacje.

Wykaz zmian w KP na kwiecień 2023 r. - jest podpis Prezydenta RP

Prezydent RP w dniu 23 marca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Ustawa wprowadza bardzo ważne zmiany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zmianami, dalej: KP). Jakie uprawnienia zyskają pracownicy, a jakie obowiązki będą mieli pracodawcy już od kwietnia 2023 r.?

Trudno o wizę dla cudzoziemca, który chce pracować w Polsce

Niektóre polskie placówki dyplomatyczno–konsularne w znaczący sposób utrudniają obywatelom państw trzecich uzyskanie dokumentów wizowych w celu wykonywania pracy na terytorium naszego kraju – alarmuje Konfederacja Lewiatan.

Czy można skrócić miesięczny okres wypowiedzenia

Pracownikowi przysługuje miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca w stanie upadłości chce go skrócić do 2 tygodni. Czy ma do tego prawo?

Prognozy zatrudnienia o rocznym horyzoncie nieco bardziej optymistyczne niż kwartalne

Dane ankietowe sugerują osłabienie popytu na pracę, ale prognozy zatrudnienia w perspektywie kwartalnej pozostają relatywnie optymistyczne, a w perspektywie rocznej są bardziej optymistyczne niż w kwartalnej - napisano w najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring".

Kiedy można zatrudnić dziecko?

Przy spełnieniu przez pracodawcę pewnych warunków, przepisy prawa pracy dopuszczają zatrudnianie osób niepełnoletnich. Jest to młodzież w wieku 15-18 lat, którą nazywamy pracownikami młodocianymi. Niezależnie od tych zasad, istnieje też możliwość zlecenia pracy dziecku. Kiedy i na jakich zasadach? Wyjaśniamy.

Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców

Czwarty kwartał 2022 roku cechował się wzrostem zapotrzebowania na pracowników zagranicznych w branży e-commerce, logistycznej i spożywczej. Jednak, jak podkreślają eksperci rynku pracy, rekordowy boom na pracowników zagranicznych z końca 2021 nie powtórzył się już w kolejnym roku. Od stycznia możemy spodziewać się wielu wyzwań. Prócz niestabilnej sytuacji w wielu branżach, brak pracowników będzie jeszcze bardziej odczuwalny.

Czy ciąża i urlop macierzyński zawsze chronią przed zwolnieniem?

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy w ciąży ani przebywającej na urlopie macierzyńskim. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Sprawdź, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje.

Czym jest wypowiedzenie zmieniające?

Pracodawca, który chce dalej zatrudniać pracownika, ale na innych warunkach niż określone w umowie o pracę, może skorzystać z przewidzianej w art. 42 Kodeksu pracy formy wypowiedzenia warunków pracy i płacy, zwanej wypowiedzeniem zmieniającym.

Wyjazdy służbowe – jaka jest odpowiedzialność pracodawcy w kwestii bezpieczeństwa?

W ramach zapewnienia bezpieczeństwa pracownikowi posługującemu się autem służbowym, pracodawca musi zadbać o przeglądy techniczne auta oraz jego sprawne i kompletne wyposażenie, ale również kontrolować czas spędzony w podróży. Jednak obie strony – pracodawca i pracownik – muszą być świadome, że zaniechanie lub niedopilnowanie swoich obowiązków może prowadzić do kolizji drogowych, a w najgorszym przypadku do poważnych wypadków śmiertelnych.

Czy zajście w ciążę na wypowiedzeniu powoduje, że wypowiedzenie może zostać cofnięte?

W praktyce zdarzają się takie sytuacje, że kobiety chcąc utrzymać opłacalną dla nich pracę celowo zachodzą w ciąże, nawet już w okresie wypowiedzenia, byle tylko nie doszło do rozwiązania umowy. Przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510, dalej: KP) przyznają kobietom w ciąży szczególną ochronę.

Dlaczego warto zatrudniać pracowników 50+

Zatrudnienie pracownika 50+. Jakie korzyści dla pracodawcy niesie zatrudnienie silversa?

Zatrudnienie pracowników 2022/2023. Outsourcing procesowy

Polski rynek pracy stoi pod koniec 2022 roku (na progu 2023 roku) przed wieloma wyzwaniami. Większość polskich przedsiębiorstw znalazła się w trudnej sytuacji. Na ich funkcjonowanie w ostatnim czasie silnie wpływa wysoka inflacja, ograniczony dostęp do surowców oraz wzrost kosztów energii. Dodatkowo niestabilna sytuacja wywołana wojną w Ukrainie oraz pandemią COVID-19 spowodowała poważne deficyty kadrowe, które utrudniły zachowanie ciągłości funkcjonowania firm, a nawet wymusiły zaprzestanie ich działalności. Pytanie brzmi zatem, jak zapewnić stabilność procesów i skutecznie rozwinąć biznes w tym trudnym gospodarczo czasie? Odpowiedzią może być outsourcing procesowy.

Czy na wypowiedzeniu można korzystać z ZFŚS?

Jan K. pracownik dużej fabryki aktualnie znajduje się na 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia (umowa rozwiąże się z dniem 31 grudnia 2022 r.). Pracodawca oświadczył Janowi K., że skoro znajduje się w okresie wypowiedzenia to nie może on skorzystać ze świadczenia wynikającego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (zapomogi, o którą wnosił Jan K. w zw. z trudną sytuacją życiową i materialną), ponieważ wskazuje na to obowiązujący u pracodawcy regulamin ZFŚS. Jan K. zastanawia się czy takie działanie pracodawcy jest prawidłowe i zgodne z prawem?

Czy związkowcy chcą kontrolować sztuczną inteligencję?

Czy związki zawodowe będą mogły żądać od pracodawcy informacji na temat działania sztucznej inteligencji w zakresie zatrudniania pracowników?

Legalność zatrudnienia

Seminarium poświęcone legalności zatrudnienia odbędzie się we wtorek 25 października we Wrocławiu.

Rozwiązanie umowy a prawo do zasiłku

Rozwiązanie umowy - jaki ma wpływ na prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

Co oznacza wygaśnięcie stosunku pracy i kiedy ma miejsce?

Czy każdy może rozwiązać umowę i w jaki sposób powinien to zrobić? Jakie są sposoby rozwiązania umowy? Czy rozwiązanie umowy jest tym samym co wygaśniecie stosunku pracy?

Jaka powinna być przyczyna przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem?

Jak rozwiązać umowę o pracę? Jaka powinna być przyczyna przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem? Czy przy zwolnieniach grupowych trzeba dodatkowo coś wskazywać?

Zatrudnianie cudzoziemców - nowa ustawa w 2022 roku

Projekt nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców został opublikowany 13 września 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Z uzasadnienia tego projektu wynika, że ustawa ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Co zmieni się w zasadach zatrudniania cudzoziemców?

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

W jakich sytuacjach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Czy podczas okresu wypowiedzenia umowy o pracę można złożyć wniosek o urlop wychowawczy

Pracownica, której wręczyliśmy wypowiedzenie, wystąpiła natychmiast z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego. Co mamy zrobić w tej sytuacji?

Pozyskiwanie pracowników lokalnych - 10 sposobów

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9%. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w maju br. I jak każda informacja, ta również ma dwie strony medalu. Znalezienie pracowników staje się bowiem większym wyzwaniem, zwłaszcza dla firm lokalnych, rekrutujących wśród miejscowych społeczności. W jaki sposób można mu podołać? Odpowiadamy.

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda ze stron umowy o pracę może ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy następuje wówczas z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia w zależności od długości zatrudnienia pracownika. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.

Okres wypowiedzenia — ustalenie jego daty początkowej i końcowej

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Jak ustalić jego datę początkową i końcową?

Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Pracownik chce wykorzystać urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia umowy. Czy pracodawca powinien mu go udzielić?

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę

Do zakończenia stosunku pracy może dojść przez rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ile trwa okres wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia? Czy może ma obowiązek z niego skorzystać?

Firmy są coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) w kwietniu wzrósł o 1 punkt - podało w piątek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Analitycy biura podkreślają, że firmy są coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia.

Jak złożyć wypowiedzenie?

Jak zgodnie z przepisami prawa pracy można złożyć wypowiedzenie? Czy wymówienie musi mieć formę pisemną? Kiedy je złożyć? Pobierz wzór wypowiedzenia umowy o pracę.

REKLAMA