REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop macierzyński dla ojca i członków najbliższej rodziny – zmiany 2019

Zrównanie sytuacji pracownika-innego członka najbliższej rodziny (dziadkowie, brat, siostra) korzystającego z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego, z sytuacją pracownika-ojca wychowującego dziecko – zakłada nowelizacja Kodeksu pracy która wejdzie w życie jeszcze w 2019 roku.

Mama w pracy - prawa i przywileje

Przepisy Kodeksu pracy określają szereg praw dla pracujących matek, m.in. urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy. Mamom przysługują również inne programy wsparcia, jak np. becikowe, ulgi podatkowe, świadczenie rodzicielskie, czy 500plus.

Zasiłek dla bezrobotnych brutto od 1 czerwca 2019 r. - nowa kwota

Od 1 czerwca 2019 r. zasiłek dla bezrobotnych zostanie podwyższony. Wskazane poniżej kwoty będą obowiązywały do 31 maja 2020 r.

Zasiłek dla bezrobotnych a sposób rozwiązania umowy o pracę

Sposób rozwiązania umowy o pracę wpływa na termin przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych i okres jego wypłaty.

REKLAMA

Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje jego przerwania czy zawieszenia. Zatem pracownica dalej korzysta z urlopu wychowawczego na dziecko, na które o ten urlop wnioskowała. Na jakich warunkach w okresie urlopu wychowawczego przysługuje zasiłek macierzyński?

Umowa zlecenia a urlop macierzyński lub urlop wychowawczy

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest tytułem, który - pod względem ubezpieczeniowym - ma pierwszeństwo przed umową zlecenia. Inaczej wygląda sytuacja ubezpieczeniowa zleceniobiorców przebywających na urlopach wychowawczych. Jeśli nastąpi zbieg tytułów ubezpieczeniowych - umowy zlecenia i urlopu wychowawczego, umowa zlecenia ma pierwszeństwo przed urlopem wychowawczym.

Jak liczyć zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP po urlopie macierzyńskim

Obowiązujące przepisy przewidują kilka sytuacji w których pracodawca opłacający składki na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za swoich pracowników, będzie zwolniony z obowiązku ich opłacania.

Jak wpisać w świadectwie pracy informację o urlopie rodzicielskim łączonym z pracą

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i z ubezpieczeń społecznych. Podaje się w nim m.in. wymiar wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawę prawną jego udzielenia.

REKLAMA

Stypendium stażowe 2019 - kwota, podatek

Wysokość stypendium stażowego uzależniona jest od źródła finansowania - może być wypłacane ze środków unijnych albo z Funduszu Pracy. Ile wynosi stypendium stażowe w 2019 roku brutto/netto?

Zaliczenie stażu pracy na Ukrainie a zasiłek dla bezrobotnych i emerytura

Umowa między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym obowiązuje od 2012 roku. Czy praca na Ukrainie zostanie uznana w Polsce celem przyznania zasiłku dla bezrobotnych i emerytury?

Wniosek o roczny urlop macierzyński i rodzicielski 2019 - wzór

"Roczny urlop macierzyński" obejmuje dwa urlopy: macierzyński i rodzicielski. Jakie są zasady jego udzielenia? Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie "rocznego urlopu macierzyńskiego".

Świadczenie przedemerytalne w 2019 r.

Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. świadczenie ulegnie podwyższeniu. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?

Zasiłek dla bezrobotnych 2019 - komu przysługuje, wysokość

Zasiłek dla bezrobotnych waloryzowany jest raz w roku, 1 czerwca. Wysokość wypłacanego świadczenia zależy od stażu pracy. Ile wynosi w 2019 roku?

Zasiłek dla bezrobotnych pracujących za granicą

Procedura ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych uzależniona jest od tego, gdzie bezrobotny aktualnie przebywa. Co zrobić, aby otrzymać świadczenie?

Urlop tacierzyński w 2019 r. – wniosek, wymiar, zasady korzystania

Urlop ojcowski i tacierzyński w 2019 roku będzie odbywał się na takich samych zasadach jak dotychczas. Jaki jest wymiar urlopu tacierzyńskiego? Kto może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego i czym się różni urlop tacierzyński od ojcowskiego?

Urlop rodzicielski 2019 – zasady korzystania, wzór wniosku

Urlop rodzicielski udzielany jest wyłącznie na wniosek rodzica. Jakie są zasady korzystania oraz wymiar urlopu rodzicielskiego w 2019 roku? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami i pobierz wzór wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2019 r. - brutto/netto

Od 1 czerwca 2018 r. wzrosła wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Na jaką kwotę zasiłku mogą liczyć bezrobotni w 2019 roku? Jaka jest wysokość zasiłku netto (na rękę)?

W jakich przypadkach nastąpi utrata statusu osoby bezrobotnej

Osoba zarejestrowana jako bezrobotna ma obowiązek stosować się do przepisów obowiązujących w urzędzie pracy. Niedostosowanie się do przepisów może grozić utratą statusu osoby bezrobotnej.

Jakie kary finansowe z urzędu pracy

W przypadku braku powiadomienia urzędu pracy o podjęciu zatrudnienia, osoba bezrobotna musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi.

Zaległe wynagrodzenie a status bezrobotnego

Czy wypłata zaległego wynagrodzenia za pracę po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy powoduje utratę statusu bezrobotnego? Jak wygląda sytuacja w przypadku wypłaty trzynastki?

Urlopy dla rodziców w 2019 r. – macierzyński, rodzicielski, wychowawczy, ojcowski

Rodzicom-pracownikom przysługują różne rodzaje urlopów do wykorzystania w celu opieki nad dzieckiem. Kodeks pracy reguluje m.in. zasady udzielania urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Warto wiedzieć, jak w 2019 r. kształtują się uprawnienia pracowników w tym zakresie.

Obowiązki osoby bezrobotnej

Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy ma szereg obowiązków związanych z utrzymaniem statusu osoby bezrobotnej. Niewypełnienie obowiązków grozi wyrejestrowaniem i utratą zasiłku dla bezrobotnych.

Jakie zmiany w ustawie o rynku pracy 2019 r.

1 stycznia 2019 roku wejdzie w życie nowa ustawa o rynku pracy. Zastąpi ona dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jakie zmiany przewidziano w nowej ustawie?

Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r.

Projekt nowej ustawy o rynku pracy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje szereg istotnych zmian dla bezrobotnych. Najważniejsze z nich przewidują mechanizmy wspomagające długotrwale bezrobotnych oraz podwyżki zasiłków dla osób z odpowiednim stażem pracowniczym. Według zapowiedzi, nowa ustawa ma obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r.

Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy

Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

Urlop rodzicielski w 2018 r. - podstawowe informacje, wzór wniosku

Pracodawca ma obowiązek zaakceptować wniosek o urlop rodzicielski, jeżeli został on złożony w formie pisemnej oraz w terminie. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego w 2018 roku? Przedstawiamy wzór wniosku o urlop.

Rejestracja studenta jako bezrobotnego

Kiedy student może się zarejestrować w urzędzie pracy? Czy student studiów dziennych może się zarejestrować jako bezrobotny?

Przychód a zasiłek dla bezrobotnych

Czy osoba bezrobotna może dorabiać do zasiłku dla bezrobotnych? Co jest przychodem?

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych i stypendia od 1 czerwca 2018 r.

Od 1 czerwca 2018 r. kwota zasiłku dla bezrobotnych uległa podwyższeniu. W wyniku waloryzacji, wyższe świadczenia otrzymają osoby pobierające stypendium stażowe i szkoleniowe.

Unijny projekt zmian w urlopach rodzicielskich

Polska nie poparła unijnych zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich. Projekt zmian zakłada m.in. wykorzystanie co najmniej czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców. W przypadku jego niewykorzystania, urlop ten przepada.

Uprawnienia pracownika-ojca po urodzeniu dziecka 2018/2019

Przepisy Kodeksu pracy określają szereg praw dla pracowników-ojców, m.in. urlop ojcowski, urlop rodzicielski czy urlop wychowawczy. Z jakich innych uprawnień rodzicielskich może korzystać ojciec dziecka?

Urodzenie dziecka w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Czy osoba, która urodzi dziecko w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest chroniona przed wyrejestrowaniem? Co jeśli matka urodzi dziecko przed rejestracją?

Niższe zasiłki macierzyńskie dla matek prowadzących działalność

Duży spadek łącznej wartości zasiłków macierzyńskich dla matek prowadzących działalność gospodarczą - to efekt zmian w sposobie wyliczania zasiłków macierzyńskich.

Zasiłek dla bezrobotnych i inne świadczenia od połowy 2018 r.

Od połowy 2018 r. wzrosła wysokość zasiłku dla bezrobotnych i innych świadczeń z urzędu pracy. Ile wynoszą kwoty zasiłków i stypendiów od 1 czerwca 2018 r.?

Pracująca mama - jakie ma prawa?

Prawo przyznaje pracującym mamom ochronę już w okresie ciąży. Wiele przepisów ułatwia godzenie życia rodzinnego i zawodowego. Z jakich uprawnień mogą korzystać mamy w pracy?

Urlop rodzicielski w późniejszym terminie

Wymiar urlopu rodzicielskiego to 32 lub 34 tygodnie. Pracownik nie musi wykorzystać całego wymiaru urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jakie warunki należy spełnić by skorzystać z "odroczonego" urlopu rodzicielskiego?

Charakterystyka umowy na czas nieokreślony w kontekście uprawnień rodzicielskich

Wydaje się, że przyszłe Mamy, posiadające umowę na czas nieokreślony maja największy pakiet i poczucie bezpieczeństwa tak w kontekście ciąży, jak i powrotu do pracy. W tej sytuacji bowiem nie ma możliwości, aby w trakcie ciąży, urlopów umowa dobiegła końca. A o czym warto wiedzieć, posiadając taki rodzaj umowy - przeczytasz poniżej.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim a koniec umowy na czas określony

Pracownicy wypowiedziano umowę o pracę na czas określony po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jakie prawa jej przysługują?

Urlop wypoczynkowy po urlopach związanych z rodzicielstwem

Jeżeli Twój urlop macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy właśnie dobiega końca i planujesz powrót do pracy, pamiętaj, że możesz skorzystać jeszcze z zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. A na jakich zasadach? O tym poniżej, ponieważ zasady nie są identyczne dla każdego z wymienionych rodzajów urlopów.

Urlop tacierzyński w 2018 r.

Wymiar urlopu tacierzyńskiego jest uzależniony od tego w jakim zakresie matka dziecka wykorzysta urlop macierzyński. Oznacza to, że jeśli matka dziecka postanowi wykorzystać urlop macierzyński w pełnym wymiarze, ojciec dziecka nie będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Jakie są zasady udzielania urlopu tacierzyńskiego w 2018 r.?

Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński

Na jakich zasadach powinna odbywać się współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej, aby koszty składek ZUS były jak najniższe? Czy współpraca obniży zasiłek macierzyński?

Świadczenia z urzędu pracy dla samotnych rodziców

Rodzic samotnie wychowujący dziecko może korzystać z kilku świadczeń oferowanych przez urząd pracy, m.in. ma prawo do dłuższego zasiłku dla bezrobotnych.

Urlopy związane z rodzicielstwem w 2018 r. - urlop rodzicielski, macierzyński i ojcowski

Pracownik-rodzic ma prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy urlopu ojcowskiego. Zasady udzielania urlopów regulują przepisy Kodeksu pracy. Jak te uprawnienia kształtują się w 2018 roku?

Wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2018 r.

Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2018 r. wynosi ono 1070,99 zł brutto. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim a składki na FP i FGŚP

Przepisy prawa pozwalają pracodawcy korzystać z wielu zwolnień z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pieniężnych. Czy w trakcie łączenia przez pracownika pracy z urlopem rodzicielskim można korzystać ze zwolnienia ze składek na FP i FGŚP?

Urlopy rodzicielskie dla doktorantów - zmiany w 2018 r.

Wprowadzenie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego dla doktorantów na zasadach określonych w Kodeksie pracy - to nowe rozwiązania w szkolnictwie wyższym. Zniesiony będzie też obowiązek habilitacji. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2018 r.

Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu

Zleceniobiorczyni, która podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia może wystąpić o zasiłek macierzyński zarówno za okres urlop macierzyńskiego, jak i za okres urlopu rodzicielskiego. Czy ubezpieczona pobierająca zasiłek macierzyński nadal może świadczyć pracę na podstawie umowy zlecenia?

Urlop macierzyński 2018 - podstawowe informacje, które warto znać

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która podczas zatrudnienia urodziła dziecko. Urlop macierzyński jest obowiązkowy, ale w uzasadnionych przypadkach przewidzianych przez Kodeks Pracy, pracownica ma prawo do częściowej rezygnacji z jego odbywania.

Bezrobocie w sierpniu 2017 r.

Bezrobocie rejestrowane w sierpniu 2017 roku spadło do poziomu 7,0 proc. - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W okresie styczeń-sierpień br. do urzędów pracy w kraju pracodawcy zgłosili 1 158,5 tys. ofert pracy.

Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka 2017/2018

Pracownikowi-ojcu przysługuje szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, między innymi: urlop ojcowski, urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się dziecka czy urlop rodzicielski. Z jakich innych uprawnień może skorzystać ojciec dziecka?

REKLAMA