reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niższe zasiłki macierzyńskie dla matek prowadzących działalność

Niższe zasiłki macierzyńskie dla matek prowadzących działalność

Duży spadek łącznej wartości zasiłków macierzyńskich dla matek prowadzących działalność gospodarczą - to efekt zmian w sposobie wyliczania zasiłków macierzyńskich.

TVN24 BiŚ: Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2017 r. kwota zasiłków macierzyńskich wypłacanych osobom prowadzącym działalność gospodarczą wyniosła 640 miliony złotych. To o 482 miliony złotych, czyli 43 procent mniej niż rok wcześniej - wynika z wyliczeń głównego ekonomisty Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego, które zaprezentował na Twitterze.

Skąd tak radykalny spadek? Od 2016 r, obowiązują nowe zasady wyliczenia zasiłków macierzyńskich, które wprowadzono, by ograniczyć nadużycia. Polegały one na tym, że kobiety tuż po zajściu w ciążę zakładały fikcyjną firmę i opłacały bardzo wysokie składki ubezpieczeniowe. Po kilku miesiącach szły na zwolnienie i dzięki wysokiej podstawie wymiaru otrzymywały bardzo wysoki zasiłek przez kolejny rok.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Aby zapobiec takim nadużyciom, zmieniono przepisy. Przy ustalaniu wysokości zasiłku brany pod uwagę jest nie tylko ostatni miesiąc, ale cały rok pracy. Efekty? Ogromny spadek łącznej wartości zasiłków macierzyńskich dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

W 2015 r. wyniosła ona 1,37 mld złotych. Rok później, już po wprowadzeniu nowych zasad, obniżyła się do 1,22 mld złotych (spadek o 150 mln zł - niewielki, bo część osób nadal pobierała zasiłek według starych zasad). Natomiast w ubiegłym roku kwota wypłacanych zasiłków spadła do 640 mln złotych.

– Państwo zaoszczędziło 482 mln zł na zmianie zasad wyliczenia zasiłków – podsumował Kozłowski.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WKontakcie

firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama