| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niższe zasiłki macierzyńskie dla matek prowadzących działalność

Niższe zasiłki macierzyńskie dla matek prowadzących działalność

Duży spadek łącznej wartości zasiłków macierzyńskich dla matek prowadzących działalność gospodarczą - to efekt zmian w sposobie wyliczania zasiłków macierzyńskich.

TVN24 BiŚ: Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2017 r. kwota zasiłków macierzyńskich wypłacanych osobom prowadzącym działalność gospodarczą wyniosła 640 miliony złotych. To o 482 miliony złotych, czyli 43 procent mniej niż rok wcześniej - wynika z wyliczeń głównego ekonomisty Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego, które zaprezentował na Twitterze.

Skąd tak radykalny spadek? Od 2016 r, obowiązują nowe zasady wyliczenia zasiłków macierzyńskich, które wprowadzono, by ograniczyć nadużycia. Polegały one na tym, że kobiety tuż po zajściu w ciążę zakładały fikcyjną firmę i opłacały bardzo wysokie składki ubezpieczeniowe. Po kilku miesiącach szły na zwolnienie i dzięki wysokiej podstawie wymiaru otrzymywały bardzo wysoki zasiłek przez kolejny rok.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Aby zapobiec takim nadużyciom, zmieniono przepisy. Przy ustalaniu wysokości zasiłku brany pod uwagę jest nie tylko ostatni miesiąc, ale cały rok pracy. Efekty? Ogromny spadek łącznej wartości zasiłków macierzyńskich dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

W 2015 r. wyniosła ona 1,37 mld złotych. Rok później, już po wprowadzeniu nowych zasad, obniżyła się do 1,22 mld złotych (spadek o 150 mln zł - niewielki, bo część osób nadal pobierała zasiłek według starych zasad). Natomiast w ubiegłym roku kwota wypłacanych zasiłków spadła do 640 mln złotych.

– Państwo zaoszczędziło 482 mln zł na zmianie zasad wyliczenia zasiłków – podsumował Kozłowski.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »