REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jaka forma zatrudnienia budzi teraz największe zainteresowanie na rynku pracy, a nie jest to wcale praca zdalna
Jaka forma zatrudnienia budzi teraz największe zainteresowanie na rynku pracy, a nie jest to wcale praca zdalna
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Jak wynika z raportu „Nowoczesne formy zatrudnienia 2025”, przygotowanego przez agencję doradztwa personalnego Hays Poland, zainteresowanie pracą projektową, czyli współpracą w oparciu o umowę o pracę tymczasową, kontrakt B2B lub outsourcing procesów, stale rośnie.
Organizacje sięgają po te rozwiązania głównie w celu pozyskania kompetencji niezbędnych do ukończenia konkretnych projektów (46 proc.) oraz elastycznego zarządzania kosztami (39 proc.). Profesjonaliści upatrują w nich lepszych możliwości zarobkowych, szansy na zdobycie ciekawego doświadczenia oraz elastyczności.

REKLAMA

Praca projektowa: w jaki sposób podbija rynek pracy

REKLAMA

56 proc. firm korzystających z nowoczesnych form zatrudnienia, w roku 2025 planuje zwiększyć liczbę pracowników tymczasowych i zewnętrznych podwykonawców, z którymi współpracują. Organizacje najczęściej sięgają po pracę tymczasową, kontrakty B2B i outsourcing procesów w celu pozyskania kompetencji niezbędnych do ukończenia konkretnych projektów (46 proc.) oraz elastycznego zarządzania kosztami zatrudnienia (39 proc.).

53 proc. specjalistów i menedżerów pracujących projektowo uważa, że taki model pracy przyspieszył dynamikę wzrostu ich zarobków.
Jak zauważają eksperci Hays Poland praca projektowa, czyli współpraca z ekspertami w ramach pracy tymczasowej, kontraktów B2B lub outsourcingu procesów, to rozwiązanie na różne czasy i problemy.
– W okresie gospodarczej niepewności różne formy zatrudnienia zewnętrznego pozwalają na optymalizacje i elastyczność, do których dążą wówczas firmy. Z kolei w czasie prosperity i licznych inwestycji pozwalają szybko skalować biznes. W konsekwencji, pomimo dynamicznych zmian koniunktury na przestrzeni ostatnich lat, na rynku obserwujemy stały wzrost zapotrzebowania na pracę projektową, stosowaną w kontekście wykwalifikowanej pracy umysłowej – zauważa Bartosz Dąbkowski, CEE Executive Director – External Workforce Solutions w Hays.

Firmy coraz chętniej korzystają z pracy projektowej, dlaczego

REKLAMA

Jest to spójne z trendami na globalnym rynku pracy, jak i wnioskami płynącymi z raportu „Nowoczesne formy zatrudnienia 2025”, stworzonego przez Hays Poland we współpracy z kancelarią Dentons.
Wyniki badania przeprowadzonego wśród firm już korzystających z różnych rozwiązań pracy projektowej pokazują, że 56 proc. z nich jeszcze w tym roku planuje zwiększyć liczbę pracowników tymczasowych i zewnętrznych podwykonawców, z którymi współpracują.

Bartosz Dąbkowski zauważa, że praca projektowa pozwala organizacjom odpowiedzieć na pojawiające się zapotrzebowanie kadrowe, w sytuacji, gdy trudno przewidzieć, co tak naprawdę przyniesie kolejne pół roku. A współczesny, globalny rynek jest pod tym względem mocno nieprzewidywalny.
– Firmy mają obecnie świadomość, że sytuacja, w jakiej się znajdują, jest niepewna i może ulec zmianie niemal z dnia na dzień. Stąd też wiele z nich, kiedy ma do realizacji określone projekty, wymagające konkretnych, często eksperckich kompetencji, chętniej poszukuje bardziej elastycznych rozwiązań niż zatrudnienie na etat – komentuje Bartosz Dąbkowski z Hays i dodaje:
– Nasze doświadczenie pokazuje, że jeśli firma w praktyce pozna, na czym polegają i jakie korzyści przynoszą te rozwiązania, to bardzo trudno jest jej całkowicie z nich zrezygnować. Nowoczesne formy zatrudnienia zazwyczaj wchodzą już na stałe do jej tzw. miksu zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znajduje to odzwierciedlenie w badaniu Hays Poland.
Wśród najczęstszych powodów korzystania z różnych form pracy projektowej, ankietowane firmy najczęściej wskazywały na konieczność pozyskania kompetencji niezbędnych do realizacji konkretnych projektów (46 proc., o 22 pkt proc. więcej niż przed rokiem) oraz chęć elastycznego zarządzania kosztami zatrudnienia (39 proc., wzrost o 10 pkt proc.).
Na trzecim miejscu uplasował się zwiększony popyt na usługi lub produkty firmy.

Kolejni specjaliści z ciekawością spoglądają na pracę projektową

Poczucie niepewności w związku z sytuacją na rynku pracy oraz dynamicznym postępem technologicznym sprawia, że więcej specjalistów i menedżerów rozważa alternatywne formy współpracy.
– Możliwość realizacji ciekawego projektu w rozpoznawalnej, międzynarodowej organizacji dla wielu jest ciekawą opcją uatrakcyjnienia swojego CV. Natomiast doświadczenie pokazuje, że wraz z nadejściem okresu ożywienia wielu z nich nie wraca już na etat, ponieważ dostrzega w pracy projektowej ogromne korzyści – podkreśla Bartosz Dąbkowski z Hays.

Jakie to korzyści? Profesjonaliści, którzy pracują w modelu projektowym jako pracownicy tymczasowi, kontraktorzy lub zewnętrzni podwykonawcy, jako największe zalety wskazują atrakcyjne wynagrodzenie (57 proc.), możliwość pracy zdalnej (50 proc.) oraz w elastycznych godzinach (49 proc.).

Osoby pracujące projektowo dostrzegają również wady takiego rozwiązania, np. mniejszą stabilność, ograniczony dostęp do świadczeń czy brak możliwości pozostania w firmie na stałe. Mimo to aż 80 proc. ankietowanych wyraziło satysfakcję z umowy, na podstawie której świadczy pracę lub realizuje usługi.
Dla wielu profesjonalistów praca projektowa nie jest bowiem koniecznością czy też gorszą alternatywą dla etatu, lecz świadomym wyborem. Chociaż odsetek respondentów wskazujących trudność ze znalezieniem stałego zatrudnienia jako powód podjęcia pracy projektowej wzrósł o 4 pkt proc., to wciąż wynosi zaledwie 21 proc.

– Kolejne pokolenia specjalistów zmieniają swoje podejście do budowania kariery zawodowej. Nie akceptują nudy w pracy, oczekują ciągłego rozwoju, chcą szybko widzieć efekty swoich działań. Dla wielu profesjonalistów jest to prostsze do osiągnięcia w pracy projektowej. Co więcej, dodatkowy motywator w postaci atrakcyjniejszych zarobków przekonuje do spróbowania takiej ścieżki coraz więcej ekspertów z bardzo bogatym doświadczeniem zawodowym – zauważa Bartosz Dąbkowski.
Należy oczekiwać, że globalny rynek pracy będzie coraz bardziej przestawiał się na pracę projektową. Zgodnie z różnorodnymi prognozami, praca etatowa będzie stopniowo ograniczana, a profesjonaliści będą żonglować projektami tak, aby aspekt zawodowy dopasować do swojego życia prywatnego – nie na odwrót.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

Czy certyfikacja ISO nadal ma sens?

Zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, systemy zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy czy czystości mikrobiologicznej – nowoczesne organizacje, szczególnie te, działające globalnie, porządkują wewnętrzne procesy własnymi procedurami. Czy w tej sytuacji certyfikacja ISO nadal ma sens? – Bez wątpienia. I to nie tylko po to, żeby zwiększyć konkurencyjność i wiarygodność w oczach kontrahentów – przekonuje Katarzyna Petrusiewicz, ekspert CWS Workwear.

Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

REKLAMA

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

REKLAMA

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

REKLAMA