Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

REKLAMA
REKLAMA
80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.
- Praca projektowa: w jaki sposób podbija rynek pracy
- Firmy coraz chętniej korzystają z pracy projektowej, dlaczego
- Kolejni specjaliści z ciekawością spoglądają na pracę projektową
Jak wynika z raportu „Nowoczesne formy zatrudnienia 2025”, przygotowanego przez agencję doradztwa personalnego Hays Poland, zainteresowanie pracą projektową, czyli współpracą w oparciu o umowę o pracę tymczasową, kontrakt B2B lub outsourcing procesów, stale rośnie.
Organizacje sięgają po te rozwiązania głównie w celu pozyskania kompetencji niezbędnych do ukończenia konkretnych projektów (46 proc.) oraz elastycznego zarządzania kosztami (39 proc.). Profesjonaliści upatrują w nich lepszych możliwości zarobkowych, szansy na zdobycie ciekawego doświadczenia oraz elastyczności.
REKLAMA
Praca projektowa: w jaki sposób podbija rynek pracy
REKLAMA
56 proc. firm korzystających z nowoczesnych form zatrudnienia, w roku 2025 planuje zwiększyć liczbę pracowników tymczasowych i zewnętrznych podwykonawców, z którymi współpracują. Organizacje najczęściej sięgają po pracę tymczasową, kontrakty B2B i outsourcing procesów w celu pozyskania kompetencji niezbędnych do ukończenia konkretnych projektów (46 proc.) oraz elastycznego zarządzania kosztami zatrudnienia (39 proc.).
53 proc. specjalistów i menedżerów pracujących projektowo uważa, że taki model pracy przyspieszył dynamikę wzrostu ich zarobków.
Jak zauważają eksperci Hays Poland praca projektowa, czyli współpraca z ekspertami w ramach pracy tymczasowej, kontraktów B2B lub outsourcingu procesów, to rozwiązanie na różne czasy i problemy.
– W okresie gospodarczej niepewności różne formy zatrudnienia zewnętrznego pozwalają na optymalizacje i elastyczność, do których dążą wówczas firmy. Z kolei w czasie prosperity i licznych inwestycji pozwalają szybko skalować biznes. W konsekwencji, pomimo dynamicznych zmian koniunktury na przestrzeni ostatnich lat, na rynku obserwujemy stały wzrost zapotrzebowania na pracę projektową, stosowaną w kontekście wykwalifikowanej pracy umysłowej – zauważa Bartosz Dąbkowski, CEE Executive Director – External Workforce Solutions w Hays.
Firmy coraz chętniej korzystają z pracy projektowej, dlaczego
REKLAMA
Jest to spójne z trendami na globalnym rynku pracy, jak i wnioskami płynącymi z raportu „Nowoczesne formy zatrudnienia 2025”, stworzonego przez Hays Poland we współpracy z kancelarią Dentons.
Wyniki badania przeprowadzonego wśród firm już korzystających z różnych rozwiązań pracy projektowej pokazują, że 56 proc. z nich jeszcze w tym roku planuje zwiększyć liczbę pracowników tymczasowych i zewnętrznych podwykonawców, z którymi współpracują.
Bartosz Dąbkowski zauważa, że praca projektowa pozwala organizacjom odpowiedzieć na pojawiające się zapotrzebowanie kadrowe, w sytuacji, gdy trudno przewidzieć, co tak naprawdę przyniesie kolejne pół roku. A współczesny, globalny rynek jest pod tym względem mocno nieprzewidywalny.
– Firmy mają obecnie świadomość, że sytuacja, w jakiej się znajdują, jest niepewna i może ulec zmianie niemal z dnia na dzień. Stąd też wiele z nich, kiedy ma do realizacji określone projekty, wymagające konkretnych, często eksperckich kompetencji, chętniej poszukuje bardziej elastycznych rozwiązań niż zatrudnienie na etat – komentuje Bartosz Dąbkowski z Hays i dodaje:
– Nasze doświadczenie pokazuje, że jeśli firma w praktyce pozna, na czym polegają i jakie korzyści przynoszą te rozwiązania, to bardzo trudno jest jej całkowicie z nich zrezygnować. Nowoczesne formy zatrudnienia zazwyczaj wchodzą już na stałe do jej tzw. miksu zatrudnienia.
Znajduje to odzwierciedlenie w badaniu Hays Poland.
Wśród najczęstszych powodów korzystania z różnych form pracy projektowej, ankietowane firmy najczęściej wskazywały na konieczność pozyskania kompetencji niezbędnych do realizacji konkretnych projektów (46 proc., o 22 pkt proc. więcej niż przed rokiem) oraz chęć elastycznego zarządzania kosztami zatrudnienia (39 proc., wzrost o 10 pkt proc.).
Na trzecim miejscu uplasował się zwiększony popyt na usługi lub produkty firmy.
Kolejni specjaliści z ciekawością spoglądają na pracę projektową
Poczucie niepewności w związku z sytuacją na rynku pracy oraz dynamicznym postępem technologicznym sprawia, że więcej specjalistów i menedżerów rozważa alternatywne formy współpracy.
– Możliwość realizacji ciekawego projektu w rozpoznawalnej, międzynarodowej organizacji dla wielu jest ciekawą opcją uatrakcyjnienia swojego CV. Natomiast doświadczenie pokazuje, że wraz z nadejściem okresu ożywienia wielu z nich nie wraca już na etat, ponieważ dostrzega w pracy projektowej ogromne korzyści – podkreśla Bartosz Dąbkowski z Hays.
Jakie to korzyści? Profesjonaliści, którzy pracują w modelu projektowym jako pracownicy tymczasowi, kontraktorzy lub zewnętrzni podwykonawcy, jako największe zalety wskazują atrakcyjne wynagrodzenie (57 proc.), możliwość pracy zdalnej (50 proc.) oraz w elastycznych godzinach (49 proc.).
Osoby pracujące projektowo dostrzegają również wady takiego rozwiązania, np. mniejszą stabilność, ograniczony dostęp do świadczeń czy brak możliwości pozostania w firmie na stałe. Mimo to aż 80 proc. ankietowanych wyraziło satysfakcję z umowy, na podstawie której świadczy pracę lub realizuje usługi.
Dla wielu profesjonalistów praca projektowa nie jest bowiem koniecznością czy też gorszą alternatywą dla etatu, lecz świadomym wyborem. Chociaż odsetek respondentów wskazujących trudność ze znalezieniem stałego zatrudnienia jako powód podjęcia pracy projektowej wzrósł o 4 pkt proc., to wciąż wynosi zaledwie 21 proc.
– Kolejne pokolenia specjalistów zmieniają swoje podejście do budowania kariery zawodowej. Nie akceptują nudy w pracy, oczekują ciągłego rozwoju, chcą szybko widzieć efekty swoich działań. Dla wielu profesjonalistów jest to prostsze do osiągnięcia w pracy projektowej. Co więcej, dodatkowy motywator w postaci atrakcyjniejszych zarobków przekonuje do spróbowania takiej ścieżki coraz więcej ekspertów z bardzo bogatym doświadczeniem zawodowym – zauważa Bartosz Dąbkowski.
Należy oczekiwać, że globalny rynek pracy będzie coraz bardziej przestawiał się na pracę projektową. Zgodnie z różnorodnymi prognozami, praca etatowa będzie stopniowo ograniczana, a profesjonaliści będą żonglować projektami tak, aby aspekt zawodowy dopasować do swojego życia prywatnego – nie na odwrót.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA