REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r.

Katarzyna Kozieł
Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r. /fot.Shutterstock
Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r. /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowej ustawy o rynku pracy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje szereg istotnych zmian dla bezrobotnych. Najważniejsze z nich przewidują mechanizmy wspomagające długotrwale bezrobotnych oraz podwyżki zasiłków dla osób z odpowiednim stażem pracowniczym. Według zapowiedzi, nowa ustawa ma obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r.

Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w związku z rekordowo niskim poziomem bezrobocia, czas zamienić regulacje tak, aby dążyły one do aktywizacji pozostałej części społeczeństwa. Dlatego też  jednym z głównych celów nowych regulacji ma być efektywna pomoc dla długotrwale bezrobotnych.

Autopromocja

Przy tworzeniu nowych regulacji deklarowano także chęć optymalizacji stosowanych form pomocy udzielanej przez urzędy pracy osobom bezrobotnym i tym, którzy poszukują pracy.  Nowa ustawa ma sprawić, że urzędy będą działały efektywniej.

Koniec z profilowaniem

Przede wszystkim, od tej pory urzędy będą miały możliwość zastosowania wybranej przez siebie formy pomocy w stosunku do określonego podmiotu. W celu bardziej efektywnego działania zmniejszy się także sama liczba form pomocy. Nowe regulacje nie przewidują także profilowania bezrobotnych. Odejście od profilowania oznacza też odejście od wskazania, których grup docelowych dotyczy dana forma pomocy. Do tej pory, urząd pracy każdego bezrobotnego przypisywał na podstawie ankiety do jednej z trzech grup. W zależności od tego, czy został sklasyfikowany jako osoba, którzy stosunkowo łatwo mogą znaleźć pracę, osoba wymagających wsparcia lub osoba długotrwale bezrobotna, bez kwalifikacji, mógł liczyć na określoną pomoc. Mechanizm ten często uznawany był za dyskryminujący, a pytania w ankiecie za nieprecyzyjne. Zgodnie z deklaracjami ministerstwa system ten nie będzie funkcjonował już od 1 stycznia 2019 r.

Ministerstwo chce też zrezygnować z obowiązkowego opracowywania tzw. indywidualnych planów działania dla bezrobotnych, z wyjątkiem osób mających największe trudności w wejściu na rynek pracy, czyli np. długotrwale bezrobotnych.

Nowa ustawa nakładałaby jednak obowiązek ścisłego współdziałania z właściwymi ośrodkami pomocy społecznej w celu aktywizacji takich osób.  W tym celu w projekcie znalazły się przepisy zobowiązujące dyrektorów tych instytucji do podpisywania porozumień oraz do podejmowania wspólnych działań umożliwiających powrót długotrwale bezrobotnych na rynek pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszeństwo dla długotrwale bezrobotnych

Nowe regulacje przewidują także zwiększenie pomocy osobom długotrwale bezrobotnym poprzez udzielenie im pierwszeństwa w szkoleniach kwalifikacyjnych czy też w uzyskaniu skierowania do spółdzielni socjalnej w celu podjęcia pracy.

Więcej środków dla bezrobotnych

Ministerstwo deklaruje także zwiększenie dostępności do Krajowego Funduszu Szkoleniowego, którego kwota dofinansowania ma być zwiększona i wyniesie 200 mln zł w 2019 r.

Dodatkowo, zwiększą się także środki z Funduszu Pracy przeznaczone na długotrwale bezrobotnych. Otóż od 2019 r. jednym z kryteriów rozdzielania środków z tego funduszu będzie liczba osób długotrwale bezrobotnych i bezrobotnych powyżej 50 roku życia w danym województwie.

Wyższe zasiłki dla wybranych

Należy wspomnieć, że projekt przewiduje także podwyższenie kwoty zasiłku, jednakże tylko dla bezrobotnych z 30-letnim stażem pracy. Wyższy zasiłek będzie wynosił 130 proc. zasiłku podstawowego.

Pomoc także od 30 roku życia

W nowym projekcie w większości przypadków zniesione zostały ograniczenia wiekowe kwalifikujące do pewnych form pomocy. Nie będą one obowiązywać np. przy składaniu wniosków o bony szkoleniowe, stażowe czy zasiedleniowe. Dzięki temu urzędy pracy będą mogły świadczyć pomoc w szerszym zakresie.

Etap legislacyjny na dzień 01.08.2018 r.: Konsultacje publiczne

Podstawa prawna: Projekt ustawy i rynku pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  REKLAMA

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  REKLAMA