REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r.

Katarzyna Kozieł
Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r. /fot.Shutterstock
Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r. /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowej ustawy o rynku pracy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje szereg istotnych zmian dla bezrobotnych. Najważniejsze z nich przewidują mechanizmy wspomagające długotrwale bezrobotnych oraz podwyżki zasiłków dla osób z odpowiednim stażem pracowniczym. Według zapowiedzi, nowa ustawa ma obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r.

Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w związku z rekordowo niskim poziomem bezrobocia, czas zamienić regulacje tak, aby dążyły one do aktywizacji pozostałej części społeczeństwa. Dlatego też  jednym z głównych celów nowych regulacji ma być efektywna pomoc dla długotrwale bezrobotnych.

REKLAMA

Autopromocja

Przy tworzeniu nowych regulacji deklarowano także chęć optymalizacji stosowanych form pomocy udzielanej przez urzędy pracy osobom bezrobotnym i tym, którzy poszukują pracy.  Nowa ustawa ma sprawić, że urzędy będą działały efektywniej.

Koniec z profilowaniem

Przede wszystkim, od tej pory urzędy będą miały możliwość zastosowania wybranej przez siebie formy pomocy w stosunku do określonego podmiotu. W celu bardziej efektywnego działania zmniejszy się także sama liczba form pomocy. Nowe regulacje nie przewidują także profilowania bezrobotnych. Odejście od profilowania oznacza też odejście od wskazania, których grup docelowych dotyczy dana forma pomocy. Do tej pory, urząd pracy każdego bezrobotnego przypisywał na podstawie ankiety do jednej z trzech grup. W zależności od tego, czy został sklasyfikowany jako osoba, którzy stosunkowo łatwo mogą znaleźć pracę, osoba wymagających wsparcia lub osoba długotrwale bezrobotna, bez kwalifikacji, mógł liczyć na określoną pomoc. Mechanizm ten często uznawany był za dyskryminujący, a pytania w ankiecie za nieprecyzyjne. Zgodnie z deklaracjami ministerstwa system ten nie będzie funkcjonował już od 1 stycznia 2019 r.

Ministerstwo chce też zrezygnować z obowiązkowego opracowywania tzw. indywidualnych planów działania dla bezrobotnych, z wyjątkiem osób mających największe trudności w wejściu na rynek pracy, czyli np. długotrwale bezrobotnych.

Nowa ustawa nakładałaby jednak obowiązek ścisłego współdziałania z właściwymi ośrodkami pomocy społecznej w celu aktywizacji takich osób.  W tym celu w projekcie znalazły się przepisy zobowiązujące dyrektorów tych instytucji do podpisywania porozumień oraz do podejmowania wspólnych działań umożliwiających powrót długotrwale bezrobotnych na rynek pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszeństwo dla długotrwale bezrobotnych

Nowe regulacje przewidują także zwiększenie pomocy osobom długotrwale bezrobotnym poprzez udzielenie im pierwszeństwa w szkoleniach kwalifikacyjnych czy też w uzyskaniu skierowania do spółdzielni socjalnej w celu podjęcia pracy.

Więcej środków dla bezrobotnych

Ministerstwo deklaruje także zwiększenie dostępności do Krajowego Funduszu Szkoleniowego, którego kwota dofinansowania ma być zwiększona i wyniesie 200 mln zł w 2019 r.

Dodatkowo, zwiększą się także środki z Funduszu Pracy przeznaczone na długotrwale bezrobotnych. Otóż od 2019 r. jednym z kryteriów rozdzielania środków z tego funduszu będzie liczba osób długotrwale bezrobotnych i bezrobotnych powyżej 50 roku życia w danym województwie.

Wyższe zasiłki dla wybranych

Należy wspomnieć, że projekt przewiduje także podwyższenie kwoty zasiłku, jednakże tylko dla bezrobotnych z 30-letnim stażem pracy. Wyższy zasiłek będzie wynosił 130 proc. zasiłku podstawowego.

Pomoc także od 30 roku życia

W nowym projekcie w większości przypadków zniesione zostały ograniczenia wiekowe kwalifikujące do pewnych form pomocy. Nie będą one obowiązywać np. przy składaniu wniosków o bony szkoleniowe, stażowe czy zasiedleniowe. Dzięki temu urzędy pracy będą mogły świadczyć pomoc w szerszym zakresie.

Etap legislacyjny na dzień 01.08.2018 r.: Konsultacje publiczne

Podstawa prawna: Projekt ustawy i rynku pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA