REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r.

Katarzyna Kozieł
Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r. /fot.Shutterstock
Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r. /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowej ustawy o rynku pracy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje szereg istotnych zmian dla bezrobotnych. Najważniejsze z nich przewidują mechanizmy wspomagające długotrwale bezrobotnych oraz podwyżki zasiłków dla osób z odpowiednim stażem pracowniczym. Według zapowiedzi, nowa ustawa ma obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r.

Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w związku z rekordowo niskim poziomem bezrobocia, czas zamienić regulacje tak, aby dążyły one do aktywizacji pozostałej części społeczeństwa. Dlatego też  jednym z głównych celów nowych regulacji ma być efektywna pomoc dla długotrwale bezrobotnych.

Autopromocja

Przy tworzeniu nowych regulacji deklarowano także chęć optymalizacji stosowanych form pomocy udzielanej przez urzędy pracy osobom bezrobotnym i tym, którzy poszukują pracy.  Nowa ustawa ma sprawić, że urzędy będą działały efektywniej.

Koniec z profilowaniem

Przede wszystkim, od tej pory urzędy będą miały możliwość zastosowania wybranej przez siebie formy pomocy w stosunku do określonego podmiotu. W celu bardziej efektywnego działania zmniejszy się także sama liczba form pomocy. Nowe regulacje nie przewidują także profilowania bezrobotnych. Odejście od profilowania oznacza też odejście od wskazania, których grup docelowych dotyczy dana forma pomocy. Do tej pory, urząd pracy każdego bezrobotnego przypisywał na podstawie ankiety do jednej z trzech grup. W zależności od tego, czy został sklasyfikowany jako osoba, którzy stosunkowo łatwo mogą znaleźć pracę, osoba wymagających wsparcia lub osoba długotrwale bezrobotna, bez kwalifikacji, mógł liczyć na określoną pomoc. Mechanizm ten często uznawany był za dyskryminujący, a pytania w ankiecie za nieprecyzyjne. Zgodnie z deklaracjami ministerstwa system ten nie będzie funkcjonował już od 1 stycznia 2019 r.

Ministerstwo chce też zrezygnować z obowiązkowego opracowywania tzw. indywidualnych planów działania dla bezrobotnych, z wyjątkiem osób mających największe trudności w wejściu na rynek pracy, czyli np. długotrwale bezrobotnych.

Nowa ustawa nakładałaby jednak obowiązek ścisłego współdziałania z właściwymi ośrodkami pomocy społecznej w celu aktywizacji takich osób.  W tym celu w projekcie znalazły się przepisy zobowiązujące dyrektorów tych instytucji do podpisywania porozumień oraz do podejmowania wspólnych działań umożliwiających powrót długotrwale bezrobotnych na rynek pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszeństwo dla długotrwale bezrobotnych

Nowe regulacje przewidują także zwiększenie pomocy osobom długotrwale bezrobotnym poprzez udzielenie im pierwszeństwa w szkoleniach kwalifikacyjnych czy też w uzyskaniu skierowania do spółdzielni socjalnej w celu podjęcia pracy.

Więcej środków dla bezrobotnych

Ministerstwo deklaruje także zwiększenie dostępności do Krajowego Funduszu Szkoleniowego, którego kwota dofinansowania ma być zwiększona i wyniesie 200 mln zł w 2019 r.

Dodatkowo, zwiększą się także środki z Funduszu Pracy przeznaczone na długotrwale bezrobotnych. Otóż od 2019 r. jednym z kryteriów rozdzielania środków z tego funduszu będzie liczba osób długotrwale bezrobotnych i bezrobotnych powyżej 50 roku życia w danym województwie.

Wyższe zasiłki dla wybranych

Należy wspomnieć, że projekt przewiduje także podwyższenie kwoty zasiłku, jednakże tylko dla bezrobotnych z 30-letnim stażem pracy. Wyższy zasiłek będzie wynosił 130 proc. zasiłku podstawowego.

Pomoc także od 30 roku życia

W nowym projekcie w większości przypadków zniesione zostały ograniczenia wiekowe kwalifikujące do pewnych form pomocy. Nie będą one obowiązywać np. przy składaniu wniosków o bony szkoleniowe, stażowe czy zasiedleniowe. Dzięki temu urzędy pracy będą mogły świadczyć pomoc w szerszym zakresie.

Etap legislacyjny na dzień 01.08.2018 r.: Konsultacje publiczne

Podstawa prawna: Projekt ustawy i rynku pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca członków korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

REKLAMA