reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zasiłek dla bezrobotnych w 2019 r. - brutto/netto

Zasiłek dla bezrobotnych w 2019 r. - brutto/netto

Od 1 czerwca 2018 r. wzrosła wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Na jaką kwotę zasiłku mogą liczyć bezrobotni w 2019 roku? Jaka jest wysokość zasiłku netto (na rękę)?

Kto otrzyma zasiłek

Podstawowym warunkiem przyznania zasiłku dla bezrobotnych jest wykazanie się odpowiednim stażem pracy. Osoba ubiegająca się o zasiłek powinna pozostawać w stosunku pracy przez 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację i pobierać za to wynagrodzenie wynoszące co najmniej minimalne wynagrodzenie – w roku 2018 r. – minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł brutto, natomiast w 2019 r. wynosi 2250 zł brutto. Rejestrując się w urzędzie pracy należy przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające stosunek pracy np. świadectwo pracy.

Zatem osoby zatrudnione co najmniej rok, pobierające minimum 2250 zł i odprowadzające składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy mogą otrzymać zasiłek dla bezrobotnych.  

Ponadto istotnym warunkiem przyznania zasiłku jest sposób rozwiązania umowy o pracę. Stosunek pracy musi zostać rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy, np. likwidacja stanowiska pracy.

Więcej na ten temat przeczytasz -> Rozwiązanie umowy o pracę a zasiłek dla bezrobotnych

Wysokość zasiłku

Od 1 czerwca 2018 roku do 31 maja 2019 roku zasiłek dla bezrobotnych wynosi:

Polecamy: RODO – najnowsze zmiany w Kodeksie pracy. Nowe wydanie książki, najbardziej aktualna książka na rynku

Jak się zarejestrować

Aby uzyskać status osoby bezrobotnej należy zgłosić się do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego, a w przypadku braku zameldowania – do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywa.

Osoba ubiegająca się o zarejestrowanie jako bezrobotny powinna przedstawić (do wglądu) urzędowi następujące dokumenty:

- dowód osobisty albo inny dokument tożsamości,

- świadectwa ukończenia szkoły, dyplomy lub inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje,

- świadectwa pracy ze wszystkich miejsc pracy,

- dokumenty stwierdzające przeciwwskazania do wykonywania określonych prac, jeżeli takie posiada,

- dodatkowo osoba niepełnosprawna powinna przedstawić dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Ponadto przy rejestracji należy przekazać inne dane, o które zapyta pracownik powiatowego urzędu pracy, m.in. numer PESEL, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, nazwisko rodowe, stan cywilny oraz informację o pozostawaniu albo niepozostawaniu małżonka w rejestrze bezrobotnych i poszukujących pracy, liczbę dzieci na utrzymaniu, itp.

Następnie, po pozytywnym zweryfikowaniu, osobie ubiegającej się o zarejestrowanie jako bezrobotny zakładana jest karta rejestracyjna (w postaci elektronicznej).

Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy.

Okres pobierania zasiłku

Zasadniczo zasiłek dla bezrobotnych przyznawany jest na 6 miesięcy. W niektórych przypadkach może zostać wydłużony do 365 dni lub dłużej. Przepisy pozwalają również na skrócenie okresu pobierania zasiłku.

Więcej na ten temat przeczytasz -> Jak długo można pobierać zasiłek dla bezrobotnych?

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,

- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 listopada 2012 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama