Obowiązki osoby bezrobotnej
REKLAMA
REKLAMA
Myśląc o rejestracji, często widzimy tylko korzyści płynące z posiadania statusu – prawo do zasiłku, ubezpieczenie zdrowotne, finansowanie form wsparcia. Korzystanie z usług urzędu pracy wiąże się również z obowiązkami wobec urzędu. Niewywiązanie się z przepisów może grozić nie tylko wyrejestrowaniem, ale nawet karą grzywny.
REKLAMA
Wizyty obowiązkowe
Osoba bezrobotna, w zależności od indywidualnej sytuacji, w różnej częstotliwości zobowiązana jest zgłaszać się do urzędu w celu tzw. potwierdzenia gotowości do podjęcia zatrudnienia. Niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie i nieusprawiedliwienie nieobecności w ciągu 7 dni kalendarzowych skutkuje utratą statusu. Okres karencji, w zależności od tego czy bezrobotny nie stawił się pierwszy raz czy kolejny, wynosi 120, 180 lub 270 dni.
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania
Wyjazd za granicę
Zarejestrowany bezrobotny powinien pozostawać w dyspozycji urzędu pracy. Wyznaczona wizyta nie oznacza, że do jej terminu urząd nie może skontaktować się z bezrobotnym. Może zadzwonić lub wysłać list z informacją o wcześniejszym terminie wizyty, np. w związku z pozyskaniem odpowiedniej oferty pracy. Dlatego wyjazd wymaga zgłoszenia do urzędu jeszcze przed. W przypadku pobytu przekraczającego 10 dni kalendarzowych należy się wyrejestrować.
Podjęcie zatrudnienia
O każdej podjętej pracy należy informować urząd pracy. Nie ma znaczenia rodzaj umowy: o pracę, zlecenie czy o dzieło oraz wysokość wynagrodzenia. Na poinformowanie przepisy dają 7 dni kalendarzowych. Niewywiązanie się z obowiązku, w razie kontroli urzędu, grozi karą grzywny – minimum 500 zł.
Podjęcie wolontariatu lub podpisanie umowy o praktyki absolwenckie również wymaga zgłoszenia. Umowy te nie powodują jednak utraty statusu, chyba że wynagrodzenie na praktykach przekracza 200 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, a w przypadku posiadania prawa do zasiłku - połowy minimalnego wynagrodzenia.
Poinformować urząd pracy należy również o dodatkowych przychodach, np. z tytułu wynajmu mieszkania lub wygranej. W przypadku, gdy przychód przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia (1050 zł brutto) osoba bezrobotna podlega wyrejestrowaniu.
Choroba
Problemy ze zdrowiem uniemożliwiające podjęcie zatrudnienia, pobyt w szpitalu - wymagają poinformowania urzędu pracy. O niezdolności należy poinformować w ciągu 2 dni kalendarzowych, a na doniesienie zwolnienia – wystawionego na urząd pracy (z NIP-em urzędu), bezrobotny ma 7 dni kalendarzowych.
To tylko nieliczne obowiązki zarejestrowanej osoby bezrobotnej względem urzędu pracy. Spis wszystkich obowiązków znajdziesz na stronie Zielonej Linii.
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat