Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych.
REKLAMA
Podstawowym warunkiem otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest odpowiednia wysokość wynagrodzenia z odprowadzanymi składkami. W przypadku przedsiębiorców nie możemy mówić o wysokości wynagrodzenia. Nie ma znaczenia także wysokość przychodu. Istotna jest zadeklarowana podstawa, od której odprowadzane będą składki do ZUS i czy będzie odprowadzana składka na Fundusz Pracy.
Zwolnienie ze składek a zasiłek dla bezrobotnych
Przedsiębiorcy, którzy na początku swojej działalności skorzystają ze zwolnienia z opłacania składek, w przypadku zamknięcia firmy w trakcie korzystania z ulgi, nie otrzymają prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
W przypadku skorzystania z opcji zwolnienia ze składek, przypadek wydaje się być nieskomplikowanym, brak składek oznacza brak zasiłku.
ZUS preferencyjny a zasiłek dla bezrobotnych
Analogicznie wygląda sytuacja przedsiębiorców, którzy opłacali tzw. ZUS preferencyjny.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak jest, skoro składki były odprowadzane? Tak, ale przepisy stanowią, że zasiłek dla bezrobotnych przysługuje w przypadku odprowadzania składek od co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek preferencyjnych stanowi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Przedsiębiorca musi także opłacać składkę na Fundusz Pracy. Przepisy nakładają obowiązek jej odprowadzania dopiero od wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Prawo do zasiłku otrzymają tylko ci przedsiębiorcy, którzy odprowadzali składki naliczane od co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat