Urlop tacierzyński w 2019 r. – wniosek, wymiar, zasady korzystania
REKLAMA
REKLAMA
Urlop tacierzyński
Ojciec dziecka może skorzystać z różnego rodzaju płatnych urlopów w celu opieki nad dziećmi, m.in. tzw. urlopu tacierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego czy urlopu ojcowskiego. Niektóre z tych urlopów np. urlop macierzyński czy urlop rodzicielski może przejść od matki dziecka. Natomiast urlop ojcowski jest uprawnieniem ojca w pełni niezależnym od matki.
REKLAMA
Więcej na ten temat przeczytasz ->>> Uprawnienia pracownika-ojca po urodzeniu dziecka w 2019 r.
Urlop tacierzyński jest pojęciem, które nie występuje w Kodeksie pracy. Najczęściej jednak urlopem tacierzyńskim określa się niewykorzystaną przez matkę dziecka część urlopu macierzyńskiego, z której zrezygnowała na rzecz ojca dziecka.
Wymiar urlopu tacierzyńskiego
O tym, czy ojciec dziecka będzie mógł skorzystać z tzw. urlopu tacierzyńskiego zależne jest od decyzji matki dziecka – czy zrezygnuje z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Zatem, jeśli matka dziecka postanowi wykorzystać cały urlop macierzyński, ojciec dziecka nie będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego.
Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami
Zgodnie z zasadami określonymi przez Kodeks Pracy pracownica-matka dziecka może przejść na urlop macierzyński, który wynosi 20 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie), 31 tygodni (w przypadku urodzenia dwojga dzieci), 33 tygodnie – trojga dzieci, 35 tygodni – czworga dzieci, 37 tygodni – pięciorga dzieci i więcej.
Więcej o zasiłku macierzyńskim przeczytasz ->>> Urlopy dla rodziców
Pamiętać należy, że pierwsze 14 tygodni jest przeznaczone wyłącznie dla matki dziecka. Po tym czasie, matka dziecka może zrezygnować z pozostałej części urlopu macierzyńskiego i wrócić do pracy, przekazując ją ojcu dziecka. Zatem, wymiar urlopu tacierzyńskiego jest uzależniony od tego w jakim zakresie matka dziecka skorzysta z urlopu rodzicielskiego.
Jeżeli matka dziecka zrezygnuje z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach na rzecz ojca dziecka, będzie mu przysługiwała pozostała część urlopu macierzyńskiego – 6 tygodni (w przypadku jednego dziecka).
Mama trojaczków, będąca 14 tygodni na urlopie macierzyńskim, rezygnuje z dalszej części urlopu na rzecz ojca. Zatem ojciec dziecka będzie miał 19 tygodni do wykorzystania w ramach urlopu tacierzyńskiego.
Ponadto z tzw. urlopu tacierzyńskiego można skorzystać w następujących przypadkach:
- śmierci matki dziecka w trakcie urlopu macierzyńskiego (pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu),
- matka dziecka wymaga opieki szpitalnej, co uniemożliwia jej sprawowanie opieki nad dzieckiem i w zastępstwie robi to ojciec dziecka (warunkiem jest, że matka dziecka wykorzysta co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego).
Wniosek i dokumenty
Pracownik- ojciec wychowujący dziecko powinien złożyć pisemny wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w wymiarze odpowiadającym części urlopu niewykorzystanego przez matkę – w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić.
Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko powinien zawierać:
- imię i nazwisko pracownika-ojca wychowującego dziecko;
- imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka (dzieci), na które ma być udzielona pozostała część urlopu macierzyńskiego;
- oświadczenie pracownika o okresie urlopu macierzyńskiego albo o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi części urlopu macierzyńskiego, wykorzystanych przed porodem;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielona pozostała część urlopu macierzyńskiego.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty określone w § 8 rozporządzenia w sprawie wniosków dotyczących uprawnień rodzicielskich:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;
- oświadczenie pracownicy o zamiarze rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego albo oświadczenie ubezpieczonej-matki dziecka o zamiarze rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi pozostałej części urlopu macierzyńskiego.
Urlop tacierzyński a ojcowski
Jak już wspomniano, urlop ojcowski jest niezależnym uprawnieniem pracownika ojca. Przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Ojcowie mają czas na jego wykorzystanie do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.
Więcej na ten temat przeczytasz ->>> Urlop ojcowski w 2019 roku
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat