Wniosek o roczny urlop macierzyński i rodzicielski 2019 - wzór
REKLAMA
REKLAMA
Urlop macierzyński
Pracownica-matka ma prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Jego wymiar uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
REKLAMA
Zgodnie z art. 180 § 1 Kodeksu pracy pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1) 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
2) 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
3) 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
4) 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
5) 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie
Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego (art. 180 § 2 Kp).
Kiedy „roczny macierzyński”?
Pojęcie roczny urlop macierzyński jako uprawnienie pracownicy-matki nie istnieje w przepisach prawa pracy. Pracownica, która urodziła dziecko, poza urlopem macierzyńskim może skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Zatem, dopiero te dwa rodzaje urlopów po zsumowaniu wynoszą prawie rok, bowiem łączny wymiar urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego wynosi 52 tygodnie.
O urlopie rodzicielskim…
Jak już wspomniano, pracownik-rodzic, który chce zostać dłużej z dzieckiem, może bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze:
- do 32 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- do 34 tygodni – w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Urlop może być udzielony maksymalnie w czterech częściach, przy czym żadna z tych części nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej, do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat.
Więcej na ten temat przeczytasz >>> Urlop rodzicielski 2019 – zasady korzystania, wzór wniosku
Płatny urlop?
Jeżeli pracownica chce skorzystać z „rocznego urlopu rodzicielskiego”, czyli chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, to powinna złożyć wniosek nie później niż 21 dni po porodzie. W przypadku przekroczenia 21-dniowego terminu, konsekwencją będzie wysokość wypłacanego zasiłku za urlop macierzyński i rodzicielski. Zatem, będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80 % podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
Jeżeli wniosek pracownika został złożony w odpowiednim terminie, jest on wiążący dla pracodawcy. Oznacza to, że pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu rodzicielskiego.
Wniosek o „roczny urlop macierzyński”
.....................................................
(miejscowość, data)
………………………….
(imię i nazwisko pracownika)
....................................................................................................
(oznaczenie pracodawcy)
Wniosek
W związku z urodzeniem dziecka…………………………(imię i nazwisko dziecka) w dniu……………………. (data urodzenia), wnoszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni.
Na podstawie art. 1821a Kodeksu pracy wnoszę również o udzielenie mi bezpośrednio po urlopie macierzyńskim udzielonym na dziecko…………………………………(imię i nazwisko dziecka), urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, tj. 32 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka).
Łącznie wnoszę o urlop w wymiarze 52 tygodni – od……………………..do…………………………..
Jednocześnie oświadczam, że z urlopu rodzicielskiego nie będzie korzystał drugi rodzic dziecka.
.............................
(podpis pracownika)
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat