REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
ppk osoba zatrudniona wdrożenie obowiązki pracodawcy mikroprzedsiębiorca
PPK a osoba zatrudniona - wdrożenie i obowiązki pracodawcy, mikroprzedsiębiorca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

Przyjęcie do pracy „osób zatrudnionych” powoduje uruchomienie PPK

Podmiot, który zatrudnił „osoby zatrudnione” w rozumieniu ustawy o PPK, ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z instytucją finansową wpisaną do ewidencji PPK. Co do zasady, musi zrobić to także wtedy, gdy żadna z osób zatrudnionych nie chce zostać uczestnikiem PPK - wyjątek przewidziano m.in. dla mikroprzedsiębiorców.

REKLAMA

Osoby zatrudnione - ustawa o PPK

Uczestnikiem PPK może zostać tylko „osoba zatrudniona” w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. „Osobami zatrudnionymi” są np. pracownicy (z wyjątkiem m.in. młodocianych), zleceniobiorcy oraz członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu tych funkcji - podlegający z tych tytułów obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. PPK wdraża „podmiot zatrudniający” - jest nim np. pracodawca (jeżeli ma NIP lub REGON) lub zleceniodawca (jeżeli ma NIP lub REGON). W przypadku, gdy pracodawca bądź zleceniodawca nie mają NIP ani REGON, status „podmiotu zatrudniającego” ma płatnik składek na ubezpieczenia społeczne.

Wdrożenie PPK - przepisy 2025

Na wdrożenie PPK składają się następujące czynności podmiotu zatrudniającego: wybór instytucji finansowej, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK, zawarcie z nią tej umowy oraz zawarcie z instytucją finansową, z którą została zawarta umowa o zarządzanie PPK, umowy o prowadzenie PPK - w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Jeżeli żadna osoba zatrudniona w danym podmiocie nie chce zostać uczestnikiem PPK, podmiot ten nie zawiera umowy o prowadzenie PPK, ale - co do zasady (z wyjątkiem sytuacji wymienionych w ustawie o PPK) - nadal ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK.

Ważne

Umowę o zarządzanie PPK można zawrzeć tylko z towarzystwem funduszy inwestycyjnych, powszechnym towarzystwem emerytalnym, pracowniczym towarzystwem emerytalnym albo zakładem ubezpieczeń, które są umieszczone w ewidencji PPK, prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. To, jakie podmioty są obecnie umieszczone w tej ewidencji, można sprawdzić pod linkiem: https://www.mojeppk.pl/lista-instytucji-finansowych.html.

Terminy wdrożenia PPK: 10 dni i 3 miesiące

REKLAMA

Osoba zatrudniona, która nie ma jeszcze 55 lat, zostaje „zapisana” do PPK (czyli zostaje zawarta - w jej imieniu i na jej rzecz - umowa o prowadzenie PPK) bez konieczności podejmowania przez nią żadnych czynności. Osoba zatrudniona, która osiągnęła już 55 rok życia, ale nie ma jeszcze 70 lat, zostaje „zapisana” do PPK na swój wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Nie można „zapisać” do PPK osoby, która ma już co najmniej 70 lat.

Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) zatrudnienia tej osoby. Nie dotyczy to sytuacji, gdy osoba zatrudniona zadeklarowała przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK albo przestała być w stosunku do tego podmiotu osobą zatrudnioną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowę o zarządzanie PPK zawiera się nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem zawarcia - w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej - umowy o prowadzenie PPK. Jeżeli w danym przypadku - z uwagi na rezygnację osoby zatrudnionej/osób zatrudnionych z uczestnictwa w PPK - umowa o prowadzenie PPK nie zostaje zawarta, termin na jej zawarcie służy do ustalenia terminu na zawarcie umowy o zarządzanie PPK.

Przykład

Spółka z o.o. (nie jest mikroprzedsiębiorcą) do niedawna nie zatrudniała „osób zatrudnionych” w rozumieniu ustawy o PPK. Od 20 maja spółka zatrudniła jednak zleceniobiorcę (w wieku 38 lat), który podlega z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Spowodowało to, że spółka uzyskała status „podmiotu zatrudniającego” i ma obowiązek wdrożyć PPK. Spółka chce „zapisać” zleceniobiorcę do PPK najpóźniej jak to możliwe - ma na to czas do 10 września. W przypadku zawarcia umowy o prowadzenie PPK 10 września, spółka ma czas na zawarcie na zawarcie umowy o zarządzanie PPK do 27 sierpnia. Gdyby np. 26 sierpnia zleceniobiorca złożył spółce deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, spółka nie zawarłaby dla niego umowy o prowadzenie PPK, ale nie wpłynęłoby to na jej obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK we wskazanym wyżej terminie.

Obowiązki mikroprzedsiębiorcy

PPK nie wdraża:

  1. mikroprzedsiębiorca (w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców), któremu wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały niedokonywanie wpłat do PPK (dotyczy to osób zatrudnionych, które nie osiągnęły 55 roku życia; w przypadku osób zatrudnionych w wieku 55+ wystarczy, że nie złożyły mu one wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK), a także
  2. osoba fizyczna, która zatrudnia wyłącznie w celach prywatnych osobę zatrudnioną - w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą osoby zatrudnionej (np. nianię).

Jeżeli osoba zatrudniona u mikroprzedsiębiorcy zmieni zdanie i będzie chciała zostać uczestnikiem PPK, mikroprzedsiębiorca będzie musiał uruchomić ten program.

Przykład

Osoba fizyczna (mikroprzedsiębiorca) prowadzi salon fryzjerski, w którym zatrudnia pracownicę (w wieku 38 lat). Osoba ta zatrudnia także - wyłącznie w celach prywatnych - nianię do opieki nad dzieckiem (niania nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie). Już na początku zatrudnienia w salonie fryzjerskim pracownica zadeklarowała niedokonywanie wpłat do PPK, w związku z czym mikroprzedsiębiorca nie uruchomił tego programu. Załóżmy jednak, że np. 1 lipca mikroprzedsiębiorca zatrudni w salonie drugą pracownicę (w wieku 30 lat), która nie złoży deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. W takim przypadku mikroprzedsiębiorca będzie miał czas na zawarcie, w jej imieniu i na jej rzecz, umowy o prowadzenie PPK do 10 października oraz umowy o zarządzanie PPK do 26 września. Załóżmy, że druga pracownica zatrudniona w salonie także zechce zostać „zapisana” do PPK - przysługuje jej takie uprawnienie, wystarczy, że złoży pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Natomiast niania nie może zostać „zapisana” do PPK, choćby chciała zostać uczestniczką tego programu.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

REKLAMA

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

Jawność wynagrodzeń: większość jest za, ale pod warunkiem, że dotyczy ona wyłącznie cudzych płac a nie własnych zarobków

Najnowsze badanie przynosi wiedzę o aktualnych poglądach polskich pracowników. Polacy o jawności wynagrodzeń: chcemy znać zarobki innych, ale swoich nie chcemy ujawniać. Czy zmiana prawa, którą sprawi wdrożenie dyrektywy o jawności płac to zmieni?

Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

REKLAMA

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

REKLAMA