Kategorie

Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu

Anna Szocińska
Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu/fot.Shutterstock
Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock
Zleceniobiorczyni, która podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia może wystąpić o zasiłek macierzyński zarówno za okres urlop macierzyńskiego, jak i za okres urlopu rodzicielskiego. Czy ubezpieczona pobierająca zasiłek macierzyński nadal może świadczyć pracę na podstawie umowy zlecenia?

Zleceniobiorczyni podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Urodziła dziecko 2 grudnia 2017 r. i nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. Czy w czasie jego pobierania nadal może świadczyć u nas pracę na podstawie tej samej umowy zlecenia, z której korzysta z zasiłku macierzyńskiego?

Tak. Zleceniobiorczyni nadal może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia i jednocześnie pobierać zasiłek macierzyński u zleceniodawcy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zleceniobiorczyni, która podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia może wystąpić o zasiłek macierzyński zarówno za okres urlop macierzyńskiego, jak i za okres urlopu rodzicielskiego. Jeżeli w tym samym okresie, w którym pobiera zasiłek macierzyński, chce wykonywać pracę na podstawie tej samej umowy zlecenia u zleceniodawcy, czyli u Państwa, to ma takie prawo. W tym przypadku nie ma zastosowania art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zgodnie z którym za okres niezdolności do pracy, w którym ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia, zasiłek nie przysługuje. Przepis ten dotyczy ubezpieczonego, który nie wykonuje pracy np. z powodu urodzenia dziecka, ale za ten okres nieobecności w pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Reklama

Ponadto w odróżnieniu od zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub świadczenia rehabilitacyjnego do zasiłku macierzyńskiego nie ma zastosowania art. 17 ustawy zasiłkowej. Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Dotyczy to ubezpieczonych, którzy w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonują pracę zarobkowa lub wykorzystują zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego nie jest okresem niezdolności do pracy osoby, która pobiera ten zasiłek.

Joanna G. prowadząca działalność gospodarczą 20 września 2010 r. urodziła dziecko i od tego dnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego najpierw za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, a następnie za okres urlopu rodzicielskiego. 1 grudnia 2017 r. ubezpieczona podjęła pracę na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/4 etatu. Podjęcie pracy nie ma wpływu na wypłatę zasiłku macierzyńskiego z tytułu działalności gospodarczej.

Ubezpieczona wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia i podlega także ubezpieczeniu chorobowemu. Urodziła dziecko 2 grudnia br. i nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego z tego tytułu. Uzgodniła z pracodawcą, że od lutego 2018 r. nadal będzie wykonywała pracę na umowę zlecenia, jak robiła to przed urodzeniem dziecka. Ubezpieczona ma prawo pobierać zasiłek macierzyński łącznie od 2 grudnia 2017 r. do 30 listopada 2018 r. Pracę w ramach umowy zlecenia zawartej jeszcze przed urodzeniem dziecka będzie wykonywała od lutego 2018 r. i może ją wykonywać przez cały okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Należy także pamiętać, że zmniejszanie wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego oraz wydłużanie tego zasiłku proporcjonalnie do czasu pracy nie dotyczy zleceniobiorców, którzy wykonują pracę u swego pracodawcy.

W przypadku gdy łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na podstawie umowy o pracę odbywa się przez część urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu rodzicielskiego.

Podstawa prawna:

 • art. 12, art. 17, art. 29-31 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1368

 • art. 1821f ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?