REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu

Anna Szocińska
Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu/fot.Shutterstock
Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zleceniobiorczyni, która podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia może wystąpić o zasiłek macierzyński zarówno za okres urlop macierzyńskiego, jak i za okres urlopu rodzicielskiego. Czy ubezpieczona pobierająca zasiłek macierzyński nadal może świadczyć pracę na podstawie umowy zlecenia?

Zleceniobiorczyni podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Urodziła dziecko 2 grudnia 2017 r. i nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. Czy w czasie jego pobierania nadal może świadczyć u nas pracę na podstawie tej samej umowy zlecenia, z której korzysta z zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Autopromocja

Tak. Zleceniobiorczyni nadal może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia i jednocześnie pobierać zasiłek macierzyński u zleceniodawcy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zleceniobiorczyni, która podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia może wystąpić o zasiłek macierzyński zarówno za okres urlop macierzyńskiego, jak i za okres urlopu rodzicielskiego. Jeżeli w tym samym okresie, w którym pobiera zasiłek macierzyński, chce wykonywać pracę na podstawie tej samej umowy zlecenia u zleceniodawcy, czyli u Państwa, to ma takie prawo. W tym przypadku nie ma zastosowania art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zgodnie z którym za okres niezdolności do pracy, w którym ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia, zasiłek nie przysługuje. Przepis ten dotyczy ubezpieczonego, który nie wykonuje pracy np. z powodu urodzenia dziecka, ale za ten okres nieobecności w pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Ponadto w odróżnieniu od zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub świadczenia rehabilitacyjnego do zasiłku macierzyńskiego nie ma zastosowania art. 17 ustawy zasiłkowej. Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Dotyczy to ubezpieczonych, którzy w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonują pracę zarobkowa lub wykorzystują zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego nie jest okresem niezdolności do pracy osoby, która pobiera ten zasiłek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Joanna G. prowadząca działalność gospodarczą 20 września 2010 r. urodziła dziecko i od tego dnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego najpierw za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, a następnie za okres urlopu rodzicielskiego. 1 grudnia 2017 r. ubezpieczona podjęła pracę na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/4 etatu. Podjęcie pracy nie ma wpływu na wypłatę zasiłku macierzyńskiego z tytułu działalności gospodarczej.

Ubezpieczona wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia i podlega także ubezpieczeniu chorobowemu. Urodziła dziecko 2 grudnia br. i nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego z tego tytułu. Uzgodniła z pracodawcą, że od lutego 2018 r. nadal będzie wykonywała pracę na umowę zlecenia, jak robiła to przed urodzeniem dziecka. Ubezpieczona ma prawo pobierać zasiłek macierzyński łącznie od 2 grudnia 2017 r. do 30 listopada 2018 r. Pracę w ramach umowy zlecenia zawartej jeszcze przed urodzeniem dziecka będzie wykonywała od lutego 2018 r. i może ją wykonywać przez cały okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Należy także pamiętać, że zmniejszanie wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego oraz wydłużanie tego zasiłku proporcjonalnie do czasu pracy nie dotyczy zleceniobiorców, którzy wykonują pracę u swego pracodawcy.

W przypadku gdy łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na podstawie umowy o pracę odbywa się przez część urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu rodzicielskiego.

Podstawa prawna:

  • art. 12, art. 17, art. 29-31 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1368

  • art. 1821f ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw 2025 [LUTY]

GUS podał dane na luty 2025 r. Ile wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw? Jakie było zatrudnienie w lutym? O ile wzrosło od ubiegłego roku?

Koszt pracodawcy 2025 – 5000 zł netto [Wyliczenia]

Jaki jest koszt pracodawcy przy zatrudnieniu na 5000 zł netto? Od umowy o pracę odprowadza się składki ZUS, składkę zdrowotną i podatek dochodowy. Część z nich odprowadzana jest z wynagrodzenia brutto pracownika, a część dodatkowo płaci pracodawca. Jak to obliczyć?

Wyższe jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Kiedy złożyć wniosek?

1 kwietnia 2025 r. wzrasta jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jakie dokumenty należy złożyć w celu uzyskania odszkodowania? Jaka będzie wysokość odszkodowania?

Wiek emerytalny 40 lat dla kobiet i 45 dla mężczyzn. To możliwe, bo Senat podjął uchwałę 13 marca 2025 r. w tej sprawie

Większość z nas może być zdezorientowana. Raz pisze i mówi się o podwyższeniu wieku emerytalnego, raz o zrównaniu, a tym razem o obniżeniu. Czy to możliwe, żeby w Polsce wiek emerytalny wynosił dla kobiet 40 lat a dla mężczyzn 45 lat. Tak, oczywiście, to możliwe. Senat proponuje wejście w życie przepisów już od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Nowe obowiązki pracodawców od 2026 r. Temperatura w miejscu pracy [Rozporządzenie]

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy? Jak zostanie uregulowana w nowych przepisach rozporządzenia? Wejdzie w życie w 2025 czy 2026 roku? Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w związku z nowymi przepisami bhp?

W 2025 r. do 15 tys. mieszkań społecznych na tani najem. Jest projekt

Jest już projekt ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw. Trwają właśnie konsultacje społeczne. Oznacza to między innymi, że prawdopodobnie jeszcze w 2025 r. będzie do 15 tys. mieszkań społecznych na tani najem. Projekt dotyczy wprowadzenia rozwiązań ułatwiających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej, wsparcia budownictwa dla rodzin niedysponujących dochodami pozwalającymi na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na rynku komercyjnym.

ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 r.

Większość emerytów otrzymało już podwyżkę świadczeń emerytalnych. ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 roku. Jeden z nich jest już jutro - w piątek 20 marca.

Jakiego poziomu języka angielskiego wymaga się od stażysty, a jakiego od prezesa? [Oferty pracy]

Język angielski wymagany jest w większości ofert pracy. Zwykle nie dotyczy tylko pracy fizycznej. Jak pracodawcy określają pożądany poziom języka angielskiego u kandydata do pracy? Czy różni się w zależności od stanowiska, na jakie poszukuje się pracownika? Jaka znajomość angielskiego wymagana jest od stażysty, a jaka od prezesa?

REKLAMA

Najem senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r. Znamy szczegóły od Minister do spraw Polityki Senioralnej

Minister do spraw Polityki Senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz wyszła już na początku 2025 r. z inicjatywą uregulowania najmu senioralnego. To byłby ogromny przywilej dla milionów seniorów w Polsce, którzy naprawdę potrzebują tego wsparcia, aby móc funkcjonować jak reszta społeczeństwa. Znamy szczegóły tego pomysłu.

Kiedy szofer stał się kierowcą, czyli jak powstawało polskie słownictwo fachowe?

"Kierowca" zamiast "szofer", "płatnik" zamiast "trasat"... Pierwsze dekady XX w. to rodzenie się polskiego słownictwa fachowego. Decyzją władz postanowiono pozbyć się z polszczyzny nadmiaru germanizmów i rusycyzmów. Organizowano nawet konkursy.

REKLAMA