| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu

Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu

Zleceniobiorczyni, która podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia może wystąpić o zasiłek macierzyński zarówno za okres urlop macierzyńskiego, jak i za okres urlopu rodzicielskiego. Czy ubezpieczona pobierająca zasiłek macierzyński nadal może świadczyć pracę na podstawie umowy zlecenia?

Zleceniobiorczyni podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Urodziła dziecko 2 grudnia 2017 r. i nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. Czy w czasie jego pobierania nadal może świadczyć u nas pracę na podstawie tej samej umowy zlecenia, z której korzysta z zasiłku macierzyńskiego?

Tak. Zleceniobiorczyni nadal może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia i jednocześnie pobierać zasiłek macierzyński u zleceniodawcy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zleceniobiorczyni, która podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia może wystąpić o zasiłek macierzyński zarówno za okres urlop macierzyńskiego, jak i za okres urlopu rodzicielskiego. Jeżeli w tym samym okresie, w którym pobiera zasiłek macierzyński, chce wykonywać pracę na podstawie tej samej umowy zlecenia u zleceniodawcy, czyli u Państwa, to ma takie prawo. W tym przypadku nie ma zastosowania art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zgodnie z którym za okres niezdolności do pracy, w którym ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia, zasiłek nie przysługuje. Przepis ten dotyczy ubezpieczonego, który nie wykonuje pracy np. z powodu urodzenia dziecka, ale za ten okres nieobecności w pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Ponadto w odróżnieniu od zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub świadczenia rehabilitacyjnego do zasiłku macierzyńskiego nie ma zastosowania art. 17 ustawy zasiłkowej. Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Dotyczy to ubezpieczonych, którzy w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonują pracę zarobkowa lub wykorzystują zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego nie jest okresem niezdolności do pracy osoby, która pobiera ten zasiłek.

Joanna G. prowadząca działalność gospodarczą 20 września 2010 r. urodziła dziecko i od tego dnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego najpierw za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, a następnie za okres urlopu rodzicielskiego. 1 grudnia 2017 r. ubezpieczona podjęła pracę na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/4 etatu. Podjęcie pracy nie ma wpływu na wypłatę zasiłku macierzyńskiego z tytułu działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »