| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jakie zmiany w ustawie o rynku pracy 2019 r.

Jakie zmiany w ustawie o rynku pracy 2019 r.

1 stycznia 2019 roku wejdzie w życie nowa ustawa o rynku pracy. Zastąpi ona dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jakie zmiany przewidziano w nowej ustawie?

Dyskusja nad projektem ustawy o rynku pracy była przedmiotem posiedzenia Podzespołu ds. reformy polityki rynku pracy działającego w ramach Zespołu problemowego RDS ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. W spotkaniu, które odbyło się 21 sierpnia 2018 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego ,,Dialog” w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

W trakcie posiedzenia omówiono najważniejsze założenia projektowanej ustawy. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2019 r. i zastąpić obowiązującą od 2004 r. ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Najistotniejsze rozwiązania zawarte w projekcie ustawy obejmują:

1) zwiększenie dostępności i optymalizację form pomocy świadczeniowej przez urzędy pracy;

2) zwiększenie pomocy osobom w najtrudniejszej sytuacji, w szczególności zmodyfikowanie form pomocy dla długotrwale bezrobotnych;

3) szersze wykorzystanie partnerów urzędów pracy w realizacji działań na rzecz osób bezrobotnych;

4) efektywniejsze wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących z wykorzystaniem środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS);

5) usprawnienie oraz poprawę jakości i efektywności działań podejmowanych przez urzędy pracy;

6) zmiany w funkcjonowaniu Ochotniczych Hufców Pracy;

7) ułatwienie obywatelom polskim powracającym do kraju z zagranicy rozpoczęcie działalności gospodarczej;

8) poprawę sytuacji osób lub podmiotów korzystających ze środków Funduszu Pracy na podejmowanie działalności gospodarczej lub na tworzenie miejsc pracy dla osób skierowanych przez powiatowy urząd pracy;

9) ułatwienia w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy;

10) uproszczenie, doprecyzowanie i uspójnienie przepisów.

Podstawowym celem przedmiotowej ustawy jest zwiększenie elastyczności działania urzędów pracy. Wprowadzane przepisy mają tym samym przyczynić się do efektywniejszej pomocy osobom długotrwale bezrobotnym.

Podczas dyskusji partnerzy społeczni zgłosili uwagi i propozycje zmian do powyższego projektu ustawy. Mają one zostać przeanalizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod kątem możliwości ich uwzględnienia w ostatecznej wersji ustawy.

Źródło: www.dialog.gov.pl/

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »