Przychód a zasiłek dla bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?
REKLAMA
Jednym z warunków, które należy spełniać, aby posiadać status osoby bezrobotnej, jest nieprzekroczenie ustalonej przez prawo wysokości przychodu. Nie może on być wyższy niż połowa minimalnego wynagrodzenia - 1050 zł. Należy wyjaśnić, że za przychód uważa się przychody z innego tytułu niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, działalność gospodarcza, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując, jeśli przychód ma wpływać na status osoby bezrobotnej, najpierw należy ustalić, czy jest opodatkowany. Jeśli tak, czy nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia.
Przepisy dopuszczają kilka możliwości zachowania statusu osoby bezrobotnej, nawet jeśli przychód przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia.
Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami
Odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych
Przepis dotyczący przychodu i utraty statusu osoby bezrobotnej nie ma zastosowania w przypadku przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych. To oznacza, że osoba, która jest rentierem - utrzymująca się z dochodów płynących z wkładów bankowych, może zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Nawet, jeśli odsetki liczone są w tysiącach.
Wynajem mieszkania
Wynajmujący mieszkanie, uzyskujący przychód powyżej minimalnego wynagrodzenia, nie zawsze straci status bezrobotnego. Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku gdy małżonkowie uzyskują dochody z najmu objętego współwłasnością, to każdy z małżonków powinien rozliczyć te przychody oddzielnie, proporcjonalnie do prawa udziału w zysku. Mają oni również możliwość skorzystania z prawa do rozliczenia całości dochodów przez jednego z nich. W tym celu muszą złożyć oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z małżonków. Oznacza to, że w sytuacji małżonków między którymi istnieje wspólność majątkowa, gdy nie złożono oświadczenia, prawa do udziału w zysku obojga małżonków są równe, a zatem uzyskany przychód z wynajmu mieszkania powinien być podzielony na pół.
Sprzedaż mieszkania
Zarejestrowana osoba bezrobotna, która sprzeda mieszkanie, może zachować status bezrobotnego. W myśl przepisu, że status osoby bezrobotnej może posiadać osoba, której przychód nie jest opodatkowany. Jeśli więc sprzedając mieszkanie, bezrobotny zwolniony jest z opłacenia podatku – ponieważ od daty zakupu upłynęło co najmniej 5 lat, przychód, nawet tak duży, nie wpłynie na status w urzędzie pracy.
Wyrejestrować się musi tylko ten bezrobotny, który zobowiązany jest opłacić podatek z tytułu przychodu ze sprzedaży nieruchomości.
Pamiętaj, status osoby bezrobotnej w urzędzie pracy stracisz tylko w przypadku, gdy przychód przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia i jest opodatkowany. Jeśli nie ma obowiązku odprowadzenia od niego podatku, wysokość przychodu nie ma znaczenia!
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat