REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wpisać w świadectwie pracy informację o urlopie rodzicielskim łączonym z pracą

Małgorzata Podgórska
Jak wpisać w świadectwie pracy informację o urlopie rodzicielskim łączonym z pracą/fot. Shutterstock
Jak wpisać w świadectwie pracy informację o urlopie rodzicielskim łączonym z pracą/fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i z ubezpieczeń społecznych. Podaje się w nim m.in. wymiar wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawę prawną jego udzielenia.

Problem

Pracownica, która urodziła dziecko w 2017 r., złożyła (w ciągu 21 dni od porodu) wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W tym czasie korzystała z łączenia pracy z urlopem rodzicielskim i przez 168 dni pracowała na 1/2 etatu. Jak to ująć w świadectwie pracy?

REKLAMA

Autopromocja

Rada

Informację, że pracownica korzystała z urlopu rodzicielskiego należy zamieścić w ust. 6 pkt 4 świadectwa pracy, podając również podstawę prawną jego udzielenia, tj. art. 1791 § 1 Kodeksu pracy, wymiar urlopu rodzicielskiego (w przypadku Państwa pracownicy będą to 32 tygodnie) oraz liczbę wykorzystanych jego części. W tej sytuacji nie ma znaczenia, że urlop rodzicielski był łączony z wykonywaniem pracy, ponieważ w świadectwie nie podaje się informacji o łączeniu tego urlopu z pracą. Nie wskazuje się też wymiaru urlopu rodzicielskiego, jaki powstał po jego wydłużeniu w związku z łączeniem go z pracą. Szczegóły w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i z ubezpieczeń społecznych. Podaje się w nim m.in. wymiar wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawę prawną jego udzielenia (§ 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy). Nie wykazuje się natomiast w świadectwie pracy odrębnie wymiaru urlopu rodzicielskiego, który był łączony z wykonywaniem pracy. Pracodawca wykazuje urlop rodzicielski tylko w przypadku, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby korzystać z tego urlopu u kolejnego pracodawcy. Jeśli pracownik wykorzystał w czasie zatrudnienia więcej niż jeden urlop rodzicielski, pracodawca podaje odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci, wskazując imię i nazwisko dziecka.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Przykład zapisu w świadectwie pracy dotyczącego wykorzystanego urlopu rodzicielskiego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

6. W okresie zatrudnienia pracownica:

4) wykorzystała urlop rodzicielski udzielony na podstawie:

- art. 1791 § 1 Kodeksu pracy, w wymiarze 32 tygodni, w jednej części - na Annę Nowak,

- art. 1821d § 1 Kodeksu pracy w wymiarze 22 tygodni w 2 częściach, w tym na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy zero części - na Jana Nowaka.

Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. W takiej sytuacji wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części. Takie wydłużenie nie może przekroczyć 64 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 68 tygodni tego urlopu w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie (art. 1821f § 1 Kodeksu pracy).

Okres, o jaki ulega wydłużeniu urlop rodzicielski, ustalamy przez pomnożenie liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, przez wymiar czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego (art. 1821f § 2 Kodeksu pracy).

Proporcjonalne wydłużenie części urlopu rodzicielskiego odbywa się w ramach udzielonej części urlopu rodzicielskiego, podczas której pracownik łączył korzystanie z urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy u pracodawcy udzielającego urlopu (art. 1821f § 3 i 5 Kodeksu pracy). A zatem proporcjonalne wydłużenie urlopu rodzicielskiego nie powoduje zwiększenia ogólnego wymiaru urlopu rodzicielskiego, wydłuża jedynie czas wykorzystywania tego urlopu.

Przykład

Pracownicy udzielono urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze 32 tygodni na podstawie tzw. długiego wniosku, ale 12 tygodni z udzielonego pełnego wymiaru tego urlopu pracownica łączy z pracą w wymiarze 1/2 etatu. Zatem okres proporcjonalnie wydłużonego pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego wynosi 6 tygodni (12 tygodni urlopu x 1/2 etatu).

Jeżeli pracownica połączy wydłużoną 6-tygodniową część urlopu rodzicielskiego z pracą na 1/2 etatu, to obliczenia wyglądają następująco:

6 tygodni : (1 - 1/2 etatu) = 12 tygodni (wydłużonej proporcjonalnie części urlopu rodzicielskiego łączonej z pracą na 1/2 etatu).

W takim przypadku pracownica skorzysta więc w praktyce z 20 tygodni pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego (tyle urlopu wykorzystała przed łączeniem pracy z urlopem rodzicielskim). Ponadto przysługują jej 24 tygodnie (czyli 168 dni) urlopu rodzicielskiego łączonego z wykonywaniem pracy na 1/2 etatu (12 tygodni urlopu podstawowego i 12 tygodni urlopu wydłużonego). Natomiast ogólny wymiar udzielonego jej pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego, tj. 32 tygodnie, nie ulega zmianie. Zatem w świadectwie pracy należy umieścić w tym przypadku następującą informację:

6. W okresie zatrudnienia pracownica:

4) wykorzystała urlop rodzicielski udzielony na podstawie:

- art. 1791 § 1 Kodeksu pracy, w wymiarze 32 tygodni, w jednej części - na Jana Kowalskiego.

REKLAMA

We wniosku o łączenie wykonywania pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy z urlopem rodzicielskim pracownik określa sposób wykorzystania części urlopu rodzicielskiego, o którą urlop zostanie proporcjonalnie wydłużony (art. 1821f § 6 Kodeksu pracy). Z proporcjonalnie wydłużonej części urlopu rodzicielskiego może on bowiem korzystać w pełnym wymiarze albo połączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy.

W przypadku gdy pracownik zamierza łączyć korzystanie z części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar tej części urlopu ulega ponownie wydłużeniu. Oblicza się go, dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy (art. 1821f § 7 Kodeksu pracy).

Przykład

Na podstawie tzw. odrębnego wniosku pracownikowi udzielono 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Chce on połączyć ten urlop z pracą na 1/3 etatu. Zatem okres proporcjonalnie wydłużonego pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego wyniesie 3 tygodnie (9 tygodni x 1/3 etatu).


Jeżeli pracownik połączy wydłużoną 3-tygodniową część urlopu rodzicielskiego z pracą na 1/2 etatu, to wyliczenie wygląda następująco:

3 tygodnie : (1 - 1/2 etatu) = 6 tygodni (wydłużonej proporcjonalnie części urlopu rodzicielskiego łączonej z pracą na 1/2 etatu).

Zatem pracownik będzie w praktyce korzystał z udzielonej części urlopu rodzicielskiego łącznie przez 15 tygodni. Przez pierwsze 9 tygodni będzie łączył urlop z wykonywaniem pracy w wymiarze 1/3 etatu, a przez kolejne 6 tygodni - z pracą na 1/2 etatu. Natomiast ogólny wymiar udzielonego mu pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego w ramach jednej części nadal wynosi 9 tygodni. Zatem w świadectwie pracy należy umieścić w tym przypadku następującą informację:

6. W okresie zatrudnienia pracownik:

4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie:

- art. 1821d § 1 Kodeksu pracy w wymiarze 9 tygodni w 1 części, w tym na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy zero części - na Jana Nowaka.

Przykład

Pracownikowi udzielono urlopu rodzicielskiego w dwóch częściach. Pierwsza w wymiarze 21 tygodni przypadała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Natomiast w późniejszym terminie skorzystał on z 11 tygodni urlopu, które połączył z pracą w wymiarze 1/3 etatu. Połączenie 11-tygodniowej części urlopu z wykonywaniem pracy na 1/3 etatu spowoduje proporcjonalne wydłużenie tej części urlopu o 3 tygodnie i 4 dni pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego (11 tygodni x 1/3 etatu).

Jeżeli pracownik połączy wydłużoną proporcjonalnie część urlopu rodzicielskiego z pracą na 1/3 etatu, to obliczenie wygląda następująco:

3 tygodnie i 4 dni urlopu : (1 - 1/3) = 25 dni urlopu : 2/3 = 25 x 3/2 = 75/2 = 37½ dnia = 37 dni (niepełny dzień pomija się) = 5 tygodni i 2 dni (wydłużona proporcjonalnie część urlopu rodzicielskiego łączona z pracą na 1/3 etatu).

W przypadku gdy powstała w wyniku proporcjonalnego wydłużenia część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest ona udzielana w dniach. Przy udzielaniu urlopu niepełny dzień jest pomijany.

Pracownik zatem będzie w praktyce korzystał:

  • w ramach pierwszej części z 21 tygodni pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego oraz

  • w ramach drugiej części z 16 tygodni i 2 dni urlopu rodzicielskiego połączonego z wykonywaniem pracy w wymiarze 1/3 etatu.

Jednak ogólny wymiar udzielonego mu pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego w ramach dwóch części będzie nadal wynosił 32 tygodnie. Zatem w świadectwie pracy należy umieścić w tym przypadku następującą informację:

6. W okresie zatrudnienia pracownik:

4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie:

- art. 1821d § 1 Kodeksu pracy w wymiarze 32 tygodni w 2 częściach, w tym na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy 1 część - na Jana Nowaka.

Podstawa prawna:

art. 1791, art. 1821c § 3, art. 1821d-1821f ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2245

§ 2 ust. 1 pkt 9 i załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1289

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

REKLAMA

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

REKLAMA