Jak wpisać w świadectwie pracy informację o urlopie rodzicielskim łączonym z pracą
REKLAMA
REKLAMA
Problem
Pracownica, która urodziła dziecko w 2017 r., złożyła (w ciągu 21 dni od porodu) wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W tym czasie korzystała z łączenia pracy z urlopem rodzicielskim i przez 168 dni pracowała na 1/2 etatu. Jak to ująć w świadectwie pracy?
REKLAMA
Rada
Informację, że pracownica korzystała z urlopu rodzicielskiego należy zamieścić w ust. 6 pkt 4 świadectwa pracy, podając również podstawę prawną jego udzielenia, tj. art. 1791 § 1 Kodeksu pracy, wymiar urlopu rodzicielskiego (w przypadku Państwa pracownicy będą to 32 tygodnie) oraz liczbę wykorzystanych jego części. W tej sytuacji nie ma znaczenia, że urlop rodzicielski był łączony z wykonywaniem pracy, ponieważ w świadectwie nie podaje się informacji o łączeniu tego urlopu z pracą. Nie wskazuje się też wymiaru urlopu rodzicielskiego, jaki powstał po jego wydłużeniu w związku z łączeniem go z pracą. Szczegóły w uzasadnieniu.
Uzasadnienie
W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i z ubezpieczeń społecznych. Podaje się w nim m.in. wymiar wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawę prawną jego udzielenia (§ 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy). Nie wykazuje się natomiast w świadectwie pracy odrębnie wymiaru urlopu rodzicielskiego, który był łączony z wykonywaniem pracy. Pracodawca wykazuje urlop rodzicielski tylko w przypadku, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby korzystać z tego urlopu u kolejnego pracodawcy. Jeśli pracownik wykorzystał w czasie zatrudnienia więcej niż jeden urlop rodzicielski, pracodawca podaje odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci, wskazując imię i nazwisko dziecka.
Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Przykład zapisu w świadectwie pracy dotyczącego wykorzystanego urlopu rodzicielskiego
6. W okresie zatrudnienia pracownica: 4) wykorzystała urlop rodzicielski udzielony na podstawie: - art. 1791 § 1 Kodeksu pracy, w wymiarze 32 tygodni, w jednej części - na Annę Nowak, - art. 1821d § 1 Kodeksu pracy w wymiarze 22 tygodni w 2 częściach, w tym na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy zero części - na Jana Nowaka. |
Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. W takiej sytuacji wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części. Takie wydłużenie nie może przekroczyć 64 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 68 tygodni tego urlopu w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie (art. 1821f § 1 Kodeksu pracy).
Okres, o jaki ulega wydłużeniu urlop rodzicielski, ustalamy przez pomnożenie liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, przez wymiar czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego (art. 1821f § 2 Kodeksu pracy).
Proporcjonalne wydłużenie części urlopu rodzicielskiego odbywa się w ramach udzielonej części urlopu rodzicielskiego, podczas której pracownik łączył korzystanie z urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy u pracodawcy udzielającego urlopu (art. 1821f § 3 i 5 Kodeksu pracy). A zatem proporcjonalne wydłużenie urlopu rodzicielskiego nie powoduje zwiększenia ogólnego wymiaru urlopu rodzicielskiego, wydłuża jedynie czas wykorzystywania tego urlopu.
Przykład
Pracownicy udzielono urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze 32 tygodni na podstawie tzw. długiego wniosku, ale 12 tygodni z udzielonego pełnego wymiaru tego urlopu pracownica łączy z pracą w wymiarze 1/2 etatu. Zatem okres proporcjonalnie wydłużonego pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego wynosi 6 tygodni (12 tygodni urlopu x 1/2 etatu).
Jeżeli pracownica połączy wydłużoną 6-tygodniową część urlopu rodzicielskiego z pracą na 1/2 etatu, to obliczenia wyglądają następująco:
6 tygodni : (1 - 1/2 etatu) = 12 tygodni (wydłużonej proporcjonalnie części urlopu rodzicielskiego łączonej z pracą na 1/2 etatu).
W takim przypadku pracownica skorzysta więc w praktyce z 20 tygodni pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego (tyle urlopu wykorzystała przed łączeniem pracy z urlopem rodzicielskim). Ponadto przysługują jej 24 tygodnie (czyli 168 dni) urlopu rodzicielskiego łączonego z wykonywaniem pracy na 1/2 etatu (12 tygodni urlopu podstawowego i 12 tygodni urlopu wydłużonego). Natomiast ogólny wymiar udzielonego jej pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego, tj. 32 tygodnie, nie ulega zmianie. Zatem w świadectwie pracy należy umieścić w tym przypadku następującą informację:
6. W okresie zatrudnienia pracownica: 4) wykorzystała urlop rodzicielski udzielony na podstawie: - art. 1791 § 1 Kodeksu pracy, w wymiarze 32 tygodni, w jednej części - na Jana Kowalskiego. |
REKLAMA
We wniosku o łączenie wykonywania pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy z urlopem rodzicielskim pracownik określa sposób wykorzystania części urlopu rodzicielskiego, o którą urlop zostanie proporcjonalnie wydłużony (art. 1821f § 6 Kodeksu pracy). Z proporcjonalnie wydłużonej części urlopu rodzicielskiego może on bowiem korzystać w pełnym wymiarze albo połączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy.
W przypadku gdy pracownik zamierza łączyć korzystanie z części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar tej części urlopu ulega ponownie wydłużeniu. Oblicza się go, dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy (art. 1821f § 7 Kodeksu pracy).
Przykład
Na podstawie tzw. odrębnego wniosku pracownikowi udzielono 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Chce on połączyć ten urlop z pracą na 1/3 etatu. Zatem okres proporcjonalnie wydłużonego pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego wyniesie 3 tygodnie (9 tygodni x 1/3 etatu).
Jeżeli pracownik połączy wydłużoną 3-tygodniową część urlopu rodzicielskiego z pracą na 1/2 etatu, to wyliczenie wygląda następująco:
3 tygodnie : (1 - 1/2 etatu) = 6 tygodni (wydłużonej proporcjonalnie części urlopu rodzicielskiego łączonej z pracą na 1/2 etatu).
Zatem pracownik będzie w praktyce korzystał z udzielonej części urlopu rodzicielskiego łącznie przez 15 tygodni. Przez pierwsze 9 tygodni będzie łączył urlop z wykonywaniem pracy w wymiarze 1/3 etatu, a przez kolejne 6 tygodni - z pracą na 1/2 etatu. Natomiast ogólny wymiar udzielonego mu pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego w ramach jednej części nadal wynosi 9 tygodni. Zatem w świadectwie pracy należy umieścić w tym przypadku następującą informację:
6. W okresie zatrudnienia pracownik: 4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie: - art. 1821d § 1 Kodeksu pracy w wymiarze 9 tygodni w 1 części, w tym na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy zero części - na Jana Nowaka. |
Przykład
Pracownikowi udzielono urlopu rodzicielskiego w dwóch częściach. Pierwsza w wymiarze 21 tygodni przypadała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Natomiast w późniejszym terminie skorzystał on z 11 tygodni urlopu, które połączył z pracą w wymiarze 1/3 etatu. Połączenie 11-tygodniowej części urlopu z wykonywaniem pracy na 1/3 etatu spowoduje proporcjonalne wydłużenie tej części urlopu o 3 tygodnie i 4 dni pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego (11 tygodni x 1/3 etatu).
Jeżeli pracownik połączy wydłużoną proporcjonalnie część urlopu rodzicielskiego z pracą na 1/3 etatu, to obliczenie wygląda następująco:
3 tygodnie i 4 dni urlopu : (1 - 1/3) = 25 dni urlopu : 2/3 = 25 x 3/2 = 75/2 = 37½ dnia = 37 dni (niepełny dzień pomija się) = 5 tygodni i 2 dni (wydłużona proporcjonalnie część urlopu rodzicielskiego łączona z pracą na 1/3 etatu).
W przypadku gdy powstała w wyniku proporcjonalnego wydłużenia część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest ona udzielana w dniach. Przy udzielaniu urlopu niepełny dzień jest pomijany.
Pracownik zatem będzie w praktyce korzystał:
-
w ramach pierwszej części z 21 tygodni pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego oraz
-
w ramach drugiej części z 16 tygodni i 2 dni urlopu rodzicielskiego połączonego z wykonywaniem pracy w wymiarze 1/3 etatu.
Jednak ogólny wymiar udzielonego mu pełnowymiarowego urlopu rodzicielskiego w ramach dwóch części będzie nadal wynosił 32 tygodnie. Zatem w świadectwie pracy należy umieścić w tym przypadku następującą informację:
6. W okresie zatrudnienia pracownik: 4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie: - art. 1821d § 1 Kodeksu pracy w wymiarze 32 tygodni w 2 częściach, w tym na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy 1 część - na Jana Nowaka. |
Podstawa prawna:
art. 1791, art. 1821c § 3, art. 1821d-1821f ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2245
§ 2 ust. 1 pkt 9 i załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1289
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat