reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop rodzicielski > Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim a składki na FP i FGŚP

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim a składki na FP i FGŚP

Przepisy prawa pozwalają pracodawcy korzystać z wielu zwolnień z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pieniężnych. Czy w trakcie łączenia przez pracownika pracy z urlopem rodzicielskim można korzystać ze zwolnienia ze składek na FP i FGŚP?

Czy w trakcie łączenia przez pracownika pracy z urlopem rodzicielskim można korzystać ze zwolnienia ze składek na FP i FGŚP

Problem

Jedna z naszych pracownic powróciła do pracy po urlopie macierzyńskim. Łączy jej wykonywanie (w wymiarze 1/2 etatu) z urlopem rodzicielskim. Za wypełniane obowiązki służbowe otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2600 zł brutto. Czy w tych okolicznościach przysługuje prawo do zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP?

Rada

Nie. W opisanym przypadku będzie można skorzystać ze zwolnienia ze składek na FP i FGŚP dopiero po zakończeniu urlopu rodzicielskiego.

Polecamy: Wynagrodzenia 2018. Rozliczenie płac w praktyce.

Uzasadnienie

Pracodawca nie opłaca składek na FP i FGŚP m.in. za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego.

Okres tego zwolnienia należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu:

  • macierzyńskiego,
  • na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • rodzicielskiego lub
  • wychowawczego.

Wielu pracodawców ma wątpliwości co do możliwości nieodprowadzania składek na FP i FGŚP od wynagrodzenia należnego za czas łączenia przez zatrudnioną osobę pracy z urlopem rodzicielskim. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 1821e § 1 Kodeksu pracy pracownik może łżczyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wypełnianiem obowiązków służbowych u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Wówczas urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część etatu.

W przedstawionych okolicznościach zwolnienie z opłacania składek na oba wyżej wymienione fundusze przysługuje dopiero po powrocie pracownika do pracy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego. Oznacza to, że od przychodów uzyskiwanych w okresie łączenia pracy z urlopem rodzicielskim trzeba opłacać składki na FP i FGŚP.

Przychód osiągany z pracy łączonej z wykorzystywaniem urlopu rodzicielskiego nie korzysta ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP.

Znajduje to potwierdzenie w poradniku ZUS "Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych". ZUS wskazał w nim, że:

(…) w przypadku gdy pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu (co dopuszczają przepisy Kodeksu pracy), zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych w okresie świadczenia pracy w trakcie korzystania z powyższych urlopów nie przysługuje.

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim w okresie od 9 marca do 26 lipca 2017 r., a następnie wystąpiła o urlop rodzicielski na okres od 27 lipca 2017 r. do 7 marca 2018 r. Od 14 grudnia 2017 r. do 7 marca 2018 r. (12 tygodni) będzie łączyła urlop rodzicielski z pracą w wymiarze 1/2 etatu u pracodawcy, który udzielił tego urlopu. W związku z tym urlop rodzicielski ulegnie wydłużeniu o 6 tygodni (12 tyg. x 1/2 etatu). Ze względu na fakt, że pracownica nie będzie łączyła wydłużenia urlopu rodzicielskiego z pracą, urlop ten zakończy się 18 kwietnia 2018 r. W tej sytuacji pracodawca będzie zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownicę dopiero w okresie od 1 maja 2018 r. do 30 kwietnia 2021 r.

PODSTAWA PRAWNA:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

ekspert i praktyk, od wielu lat zajmujący się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, absolwent Podyplomowego Studium Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim a składki na FP i FGŚP
Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim a składki na FP i FGŚP

Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Quercus Sp. z o. o.

Ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP. Od początku swej działalności, tj. od 2006 roku, firma posiada status autoryzowanego Partnera SAP. Specjalizacją Quercus Sp. z o.o. są wdrożenia systemów SAP, SAP Business Objects, a także portali oraz rozwiązań na urządzenia mobilne. W ofercie znajdują się także usługi z zakresu doradztwa, takie jak: audyty, szkolenia, analizy przedwdrożeniowe oraz pomoc w przygotowaniu zapytań ofertowych SIWZ. Firma prowadzi projekty z zastosowaniem metodyki Prince oraz PMI, a jej portfolio obejmuje kilkadziesiąt zrealizowanych projektów, które spółka wdrażała samodzielnie, w ramach konsorcjum lub jako podwykonawca. Uznanie klientów oraz coraz większe zainteresowanie rynku wdrożeniami SAP sprawia, że firma dynamicznie się rozwija, stale powiększając zespół specjalistów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama