REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stypendium stażowe 2019 - kwota, podatek

Marta Borysiuk
Stypendium stażowe 2019 - kwota, podatek/ fot. Fotolia
Stypendium stażowe 2019 - kwota, podatek/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość stypendium stażowego uzależniona jest od źródła finansowania - może być wypłacane ze środków unijnych albo z Funduszu Pracy. Ile wynosi stypendium stażowe w 2019 roku brutto/netto?

Czym jest staż

Stypendium stażowe to jedna z form wsparcia z urzędu pracy. Instytucję stażu reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Staż polega na nabywaniu przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy, ale bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu określonego w umowie.

Autopromocja

Staże, które odbywają się za pośrednictwem urzędów pracy, finansowane mogą być ze środków pochodzących z Funduszu Pracy lub funduszy unijnych. Staż w obu przypadkach jest taki sam, różni je jedynie podmiot wypłacający stypendium.

Stypendium ze środków unijnych

Stypendia stażowe wypłacane osobom bezrobotnym ze środków unijnych są zwolnione z PIT.

Stypendium stażowe wypłacane ze środków FP

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 2017 roku od stypendium z Funduszu Pracy również nie jest potrącany podatek.

Ile wynosi stypendium stażowe

Stypendium stażowe stanowi 120% zasiłku dla bezrobotnych. W przypadku stypendium wypłacanego ze środków unijnych będzie on wynosił 997,40 zł netto. Natomiast w sytuacji stypendium stażowego z funduszu pracy będzie on wynosił 1017,40 zł brutto, co po odjęciu składki zdrowotnej daje kwotę 925,83 zł netto.

Więcej na ten temat przeczytasz -> Zasiłek dla bezrobotnych w 2019 r. - brutto/netto

Wypłata stypendium stażowego następuje po każdym przepracowanym miesiącu. Terminy wypłat stypendium są różne, a to w zależności od danego urzędu pracy.

Za okres, za który przysługuje stypendium, zasiłek nie przysługuje.

Ile czasu trwa staż

Starosta może skierować do odbycia stażu na okres do 12 miesięcy bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30 roku życia, natomiast wszyscy pozostali maksymalnie na okres do 6 miesięcy.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Okres pobierania stypendium wlicza się do okresu stażu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych, okresów składkowych oraz do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.

Staż nie może być krótszy niż 3 miesiące.

Urlop i inne prawa

Czas pracy odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Bezrobotnemu odbywającemu staż przysługują dni wolne w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. W tym celu powinien złożyć wniosek. Za dni wolne przysługuje stypendium.

Przepisy zakazują odbywani stażu pracy w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której starosta wyrazi na to zgodę ze względu na charakter pracy w danym zakładzie.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,

- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych,

- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 26 kwietnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendiów otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Ci ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA