| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop tacierzyński w 2018 r.

Urlop tacierzyński w 2018 r.

Wymiar urlopu tacierzyńskiego jest uzależniony od tego w jakim zakresie matka dziecka wykorzysta urlop macierzyński. Oznacza to, że jeśli matka dziecka postanowi wykorzystać urlop macierzyński w pełnym wymiarze, ojciec dziecka nie będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Jakie są zasady udzielania urlopu tacierzyńskiego w 2018 r.?

Sprawdź ->>> Urlop tacierzyński w 2019 r. – wniosek, wymiar, zasady korzystania

Pojęcie urlopu tacierzyńskiego nie występuje w przepisach Kodeksu pracy. Często urlop tacierzyński jest mylony z urlopem ojcowskim, co jest oczywiście błędem. Są to dwa odrębne od siebie uprawnienia rodzicielskie. Urlop ojcowski jest uregulowany w Kodeksie pracy (Art. 1823) i przysługuje wyłącznie ojcu dziecka. Ponadto przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego matce dziecka. Natomiast uprawnienie do skorzystania z tzw. urlopu tacierzyńskiego uzależnione jest od decyzji matki dziecka, tj. czy zrezygnuje w części z przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Oznacza to, że jeśli matka dziecka postanowi wykorzystać urlop macierzyński w pełnym wymiarze, ojciec dziecka nie będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego.

Więcej na temat urlopu ojcowskiego przeczytasz -> Urlop ojcowski 2018 - wzór wniosku, wymiar 

Wymiar urlopu tacierzyńskiego

Jak już wspomniano, wymiar urlopu tacierzyńskiego jest uzależniony od tego w jakim zakresie matka dziecka wykorzysta urlop macierzyński. Zgodnie z art. 180 Kodeksu pracy, urlop macierzyński uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:

- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,

- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci,

- 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci,

- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci,

- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga dzieci i więcej.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Pracownica – matka dziecka nie ma obowiązku wykorzystania pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego, pod warunkiem, że opiekę nad dzieckiem w tym okresie przejmie ojciec dziecka (który pozostaje w stosunku pracy albo podlega ubezpieczeniu chorobowemu). Przepisy Kodeksu pracy nakazują jednak matce dziecka wykorzystanie urlopu macierzyńskiego po porodzie w wymiarze co najmniej 14 tygodni. Po tym czasie matka dziecka może zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, a pozostały urlop przekazać ojcu dziecka. W takim przypadku, jeżeli matka zrezygnowałaby po tym czasie z pozostałej części urlopu, tacierzyński będzie trwał kolejno 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, 17 tygodni – dwojga dzieci, 19 tygodni – trojga dzieci, 21 tygodni – czworga dzieci, 23 tygodnie – pięciorga i więcej dzieci.

Kiedy można skorzystać z urlopu tacierzyńskiego?

Z urlopu tacierzyńskiego można skorzystać, w następujących przypadkach:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »