REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy po urlopach związanych z rodzicielstwem

Marzena Pilarz-Herzyk
www.mamaprawniczka.pl
niania, dziecko, mama, dzieci, zabawa, opieka/fot. Shutterstock
niania, dziecko, mama, dzieci, zabawa, opieka/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli Twój urlop macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy właśnie dobiega końca i planujesz powrót do pracy, pamiętaj, że możesz skorzystać jeszcze z zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. A na jakich zasadach? O tym poniżej, ponieważ zasady nie są identyczne dla każdego z wymienionych rodzajów urlopów.

Urlop macierzyński/rodzicielski a urlop wypoczynkowy

Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego, jest jednym z podstawowych praw pracowniczych, którego nie można się zrzec. Z racji faktu, iż urlop macierzyński i rodzicielski traktuje się jako wykonywanie pracy, za ten czas na zwykłych zasadach nalicza się urlop wypoczynkowy.

Autopromocja

Biorąc pod uwagę fakt, iż po nowelizacji Kodeksu Pracy z 2016, urlop macierzyński i rodzicielski w sumie może wynieść 52 tygodnie (cały rok), dokładnie tyle urlopu zostanie Ci naliczone, za ten czas pozostawania z dzieckiem w domu. W zależności od stażu pracy masz więc uprawnienie do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Ile urlopu możesz wybrać jednorazowo?

W sytuacji, w której decydujesz na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim możesz skorzystać z całego przysługującego Ci wymiaru urlopu zaległego oraz również z pełnego wymiaru urlopu bieżącego.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienie do pełnego urlopu nabywasz 1 stycznia danego roku, co więc oznacza, że wracając w trakcie roku do pracy na Twoim „koncie urlopu do wykorzystania” jest już pełna pula dni urlopowych. Dlatego właśnie po zakończonych urlopach, związanych z rodzicielstwem masz prawo do skorzystania z całego okresu urlopowego „z góry”.

Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia Ci urlopu?

O ile zwyczajowo pracodawca nie musi udzielić pracownikowi urlopu w terminie przez niego wnioskowanym, jak też może go z urlopu odwołać, o tyle sytuacja jest zupełnie inna w przypadku powrotu po urlopie rodzicielskim/macierzyńskim.

Zgodnie z przepisami prawa pracy tutaj pracodawca jest bezwzględnie związany Twoim wnioskiem urlopowym, pod warunkiem, iż urlop wypoczynkowy zostanie wykorzystany bezpośrednio po urlopach związanych z rodzicielstwem (w praktyce nie może być tutaj ani jednego dnia przerwy).

Jak i kiedy wnioskować o urlop wypoczynkowy?

Brak jest uregulowań, które konkretnie by wskazywały w jaki sposób i w jakim terminie należy złożyć stosowny wniosek. Wniosek więc musi zostać doręczony pracodawcy przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wypoczynkowego.

Łączenie pracy zarobkowej z urlopem rodzicielskim

Przedmiotem częstych pytań pozostaje sytuacja, w której dochodzi do łączenia urlopu rodzicielskiego w wykonywaniem pracy zarobkowej. W przypadku korzystania z tej formy zatrudnia, dość często dochodzi do błędów w wyliczaniu, przysługującego urlopu wypoczynkowego. Pracodawcy niestety błędnie traktują pracowników jako niepełnoetatowców (z racji wykonywania pracy w zmniejszonym czasie pracy). Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku praca łączona jest z wykorzystywaniem urlopu rodzicielskiego, a co za tym idzie, wykorzystujesz np. 1/2 urlopu + 1/2 etatu. Urlop wypoczynkowy powinien być naliczony więc dla pełnego wymiaru czasu pracy.

Na następnej stronie przeczytasz o urlopie wypoczynkowym po urlopie wychowawczym i kolejnej ciąży na urlopie wychowawczym ->>>


Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Nieco inaczej wygląda sytuacja urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym. Podczas urlopu wychowawczego nie nabywasz z zasady prawa do urlopu wypoczynkowego, co oznacza, ze za cały rok przebywania na tym urlopie, nie nabędziesz uprawnienia do 20/26 dni urlopu wypoczynkowego.

Warto jednak pamiętać o dwóch sytuacjach, związanych z rozpoczynaniem i kończeniem urlopu wychowawczego.

Rozpoczęcie urlopu wychowawczego później, niż 1 stycznia danego roku.

Tak jak przeczytałaś już powyżej, zasadą jest, iż prawo do urlopu wypoczynkowego nabywasz 1 stycznia (za cały rok z góry). Jeżeli więc Twój urlop wychowawczy rozpoczyna swój bieg później (np. luty), Ty już nabyłaś prawo do pełnej puli urlopu. To zaś w praktyce oznacza, że za ten rok przysługuje Ci odpowiednio 20/26 dni urlopu wypoczynkowego

Autopromocja

Koniec urlopu wychowawczego w trakcie roku.

Warto również zwrócić uwagę na tę sytuację, w której do pracy powracasz w trakcie roku. Wówczas nabywasz prawo do urlopu proporcjonalnie, za miesiące po zakończonym urlopie wychowawczym.

Powrót do pracy zaplanowano na 6 września 2018 r. Nabywasz prawo do urlopu za okres wrzesień-grudzień 2018).

Kolejna ciąża na urlopie wychowawczym

Ważną kwestią w kontekście urlopu wypoczynkowego jest kolejna ciąża podczas urlopu wychowawczego. Ciąża, jak i poród z automatu nie przerywają biegu urlopu wychowawczego.

Po urodzeniu dziecka, Twój urlop wychowawczy pozostaje nieprzerwany, a Ty nabywasz prawo do zasiłku macierzyńskiego (odpowiadającego wymiarowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego - 52 tygodnie) Po upływie tego czasu dalej kontynuujesz urlop wychowawczy (chyba, ze ten wcześniej już dobiegł końca). Za ten okres pobierania zasiłku macierzyńskiego nie nabywasz prawa do urlopu wypoczynkowego, gdyż w praktyce tak naprawdę cały czas kontynuowałaś urlop wychowawczy. Inaczej sytuacja będzie wyglądała, jeżeli przerwiesz urlop wychowawczy, wracając do pracy lub przedkładając zwolnienie chorobowe po powrocie (nawet pierwszego dnia po deklarowanym powrocie do pracy). W tej sytuacji po porodzie rozpoczynasz na nowo urlop macierzyński i rodzicielski a za czas korzystania z tych uprawnień nabywasz prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego (nawet jeżeli przez cały okres od przerwania urlopu wychowawczego do porodu, przebywałaś na zwolnieniu chorobowym).

Marzena Pilarz-Herzyk | #MamaPrawniczka | www.mamaprawniczka.pl

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy, Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn.zm.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie lekarskie na urlopie

    Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

    Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

    Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
     

    Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

    Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

    Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

    Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

    REKLAMA

    Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

    Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

    Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

    Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

    Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

    Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

    Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

    Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

    REKLAMA

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

    Dyżur 2024

    Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

    REKLAMA