REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy po urlopach związanych z rodzicielstwem

Marzena Pilarz-Herzyk
www.mamaprawniczka.pl
niania, dziecko, mama, dzieci, zabawa, opieka/fot. Shutterstock
niania, dziecko, mama, dzieci, zabawa, opieka/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli Twój urlop macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy właśnie dobiega końca i planujesz powrót do pracy, pamiętaj, że możesz skorzystać jeszcze z zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. A na jakich zasadach? O tym poniżej, ponieważ zasady nie są identyczne dla każdego z wymienionych rodzajów urlopów.

Urlop macierzyński/rodzicielski a urlop wypoczynkowy

Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego, jest jednym z podstawowych praw pracowniczych, którego nie można się zrzec. Z racji faktu, iż urlop macierzyński i rodzicielski traktuje się jako wykonywanie pracy, za ten czas na zwykłych zasadach nalicza się urlop wypoczynkowy.

REKLAMA

Autopromocja

Biorąc pod uwagę fakt, iż po nowelizacji Kodeksu Pracy z 2016, urlop macierzyński i rodzicielski w sumie może wynieść 52 tygodnie (cały rok), dokładnie tyle urlopu zostanie Ci naliczone, za ten czas pozostawania z dzieckiem w domu. W zależności od stażu pracy masz więc uprawnienie do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Ile urlopu możesz wybrać jednorazowo?

W sytuacji, w której decydujesz na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim możesz skorzystać z całego przysługującego Ci wymiaru urlopu zaległego oraz również z pełnego wymiaru urlopu bieżącego.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienie do pełnego urlopu nabywasz 1 stycznia danego roku, co więc oznacza, że wracając w trakcie roku do pracy na Twoim „koncie urlopu do wykorzystania” jest już pełna pula dni urlopowych. Dlatego właśnie po zakończonych urlopach, związanych z rodzicielstwem masz prawo do skorzystania z całego okresu urlopowego „z góry”.

Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia Ci urlopu?

O ile zwyczajowo pracodawca nie musi udzielić pracownikowi urlopu w terminie przez niego wnioskowanym, jak też może go z urlopu odwołać, o tyle sytuacja jest zupełnie inna w przypadku powrotu po urlopie rodzicielskim/macierzyńskim.

Zgodnie z przepisami prawa pracy tutaj pracodawca jest bezwzględnie związany Twoim wnioskiem urlopowym, pod warunkiem, iż urlop wypoczynkowy zostanie wykorzystany bezpośrednio po urlopach związanych z rodzicielstwem (w praktyce nie może być tutaj ani jednego dnia przerwy).

Jak i kiedy wnioskować o urlop wypoczynkowy?

Brak jest uregulowań, które konkretnie by wskazywały w jaki sposób i w jakim terminie należy złożyć stosowny wniosek. Wniosek więc musi zostać doręczony pracodawcy przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wypoczynkowego.

Łączenie pracy zarobkowej z urlopem rodzicielskim

Przedmiotem częstych pytań pozostaje sytuacja, w której dochodzi do łączenia urlopu rodzicielskiego w wykonywaniem pracy zarobkowej. W przypadku korzystania z tej formy zatrudnia, dość często dochodzi do błędów w wyliczaniu, przysługującego urlopu wypoczynkowego. Pracodawcy niestety błędnie traktują pracowników jako niepełnoetatowców (z racji wykonywania pracy w zmniejszonym czasie pracy). Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku praca łączona jest z wykorzystywaniem urlopu rodzicielskiego, a co za tym idzie, wykorzystujesz np. 1/2 urlopu + 1/2 etatu. Urlop wypoczynkowy powinien być naliczony więc dla pełnego wymiaru czasu pracy.

Na następnej stronie przeczytasz o urlopie wypoczynkowym po urlopie wychowawczym i kolejnej ciąży na urlopie wychowawczym ->>>


Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Nieco inaczej wygląda sytuacja urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym. Podczas urlopu wychowawczego nie nabywasz z zasady prawa do urlopu wypoczynkowego, co oznacza, ze za cały rok przebywania na tym urlopie, nie nabędziesz uprawnienia do 20/26 dni urlopu wypoczynkowego.

Warto jednak pamiętać o dwóch sytuacjach, związanych z rozpoczynaniem i kończeniem urlopu wychowawczego.

Rozpoczęcie urlopu wychowawczego później, niż 1 stycznia danego roku.

Tak jak przeczytałaś już powyżej, zasadą jest, iż prawo do urlopu wypoczynkowego nabywasz 1 stycznia (za cały rok z góry). Jeżeli więc Twój urlop wychowawczy rozpoczyna swój bieg później (np. luty), Ty już nabyłaś prawo do pełnej puli urlopu. To zaś w praktyce oznacza, że za ten rok przysługuje Ci odpowiednio 20/26 dni urlopu wypoczynkowego

Koniec urlopu wychowawczego w trakcie roku.

Warto również zwrócić uwagę na tę sytuację, w której do pracy powracasz w trakcie roku. Wówczas nabywasz prawo do urlopu proporcjonalnie, za miesiące po zakończonym urlopie wychowawczym.

Powrót do pracy zaplanowano na 6 września 2018 r. Nabywasz prawo do urlopu za okres wrzesień-grudzień 2018).

Kolejna ciąża na urlopie wychowawczym

Ważną kwestią w kontekście urlopu wypoczynkowego jest kolejna ciąża podczas urlopu wychowawczego. Ciąża, jak i poród z automatu nie przerywają biegu urlopu wychowawczego.

Po urodzeniu dziecka, Twój urlop wychowawczy pozostaje nieprzerwany, a Ty nabywasz prawo do zasiłku macierzyńskiego (odpowiadającego wymiarowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego - 52 tygodnie) Po upływie tego czasu dalej kontynuujesz urlop wychowawczy (chyba, ze ten wcześniej już dobiegł końca). Za ten okres pobierania zasiłku macierzyńskiego nie nabywasz prawa do urlopu wypoczynkowego, gdyż w praktyce tak naprawdę cały czas kontynuowałaś urlop wychowawczy. Inaczej sytuacja będzie wyglądała, jeżeli przerwiesz urlop wychowawczy, wracając do pracy lub przedkładając zwolnienie chorobowe po powrocie (nawet pierwszego dnia po deklarowanym powrocie do pracy). W tej sytuacji po porodzie rozpoczynasz na nowo urlop macierzyński i rodzicielski a za czas korzystania z tych uprawnień nabywasz prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego (nawet jeżeli przez cały okres od przerwania urlopu wychowawczego do porodu, przebywałaś na zwolnieniu chorobowym).

Marzena Pilarz-Herzyk | #MamaPrawniczka | www.mamaprawniczka.pl

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy, Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn.zm.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

Pracownika można ukarać, jeśli nie chce wykorzystać urlopu wypoczynkowego

Kara porządkowa grozi pracownikowi, który nie chce współpracować z pracodawcą w kwestii wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Ekwiwalent za urlop powinien być wypłacany tylko wtedy, gdy odbiór dni wolnych w naturze nie jest możliwy.

Rekrutacja do KSAP 2025. Kształcenie stacjonarne i dualne

O rekrutacji do KSAP w 2025 r. opowiada Małgorzata Bywanis-Jodlińska, Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Co daje KSAP? Na czym polega kształcenie stacjonarne i dualne?

Kwiecień 2025 - dni wolne od pracy i godziny pracy

Kwiecień 2025 - ile jest dni wolnych od pracy i godzin pracy w miesiącu? Kiedy wypadają święta? Czy drugi dzień świąt jest wolny od pracy? Jak liczy się liczbę godzin pracy w miesiącu?

REKLAMA

Wielki Piątek wolny dla tych pracowników w 2025 r. Komu przysługuje wolne w ten dzień?

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Jak co roku ożywiła się debata o ustanowieniu dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek. Jednak mimo braku dnia wolnego w Wielki Piątek, część osób nie będzie musiała w tym dniu pracować. O kogo chodzi?

Kwiecień 2025. Kalendarz do druku pdf

Pobierz kalendarz kwietnia 2025 do druku z miejscem na notatki. Kwiecień 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy i dwie niedziele handlowe. Jakie inne ważne dni występują w tym miesiącu?

Kto z pracowników jest chroniony przed natychmiastowym zwolnieniem z pracy, na jakich zasadach

Cztery lata przed emeryturą czyli przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego dającego możliwość złożenia wniosku o emeryturę, pracownik podlega ochronie przed zwolnieniem. Czy jednak bezwarunkowo? Czy każdy może być pewnym gwarancji pracy już do emerytury, aż przez cztery najbliższe lata?

Pracodawco, pracownicy nie znają przysługujących im benefitów

Pracodawcy muszą lepiej informować pracowników o przysługujących im benefitach pozapłacowych. Taka wiadomość może przesądzić o przyjęciu oferty pracy przez kandydata albo o pozostaniu w firmie dobrych, zaangażowanych pracowników. Jakie są wyniki badania Up Bonus "Benefity pozapłacowe. Trendy w 2025 roku"?

REKLAMA

Jak efektywnie zarządzać zespołem pracowników? Nadzieja i zaufanie jako kluczowe elementy

Okazuje się, że nadzieja i zaufanie to kluczowe czynniki decydujące o efektywności funkcjonowania zespołów i całych organizacji. Jakie są strategie i modele budowania zaufania w zespole? Jak można mierzyć poziom zaufania wśród pracowników?

Terminy wypłaty trzynastych emerytur przez KRUS

KRUS wypłaci tzw. trzynastą emeryturę w kwietniowych terminach płatności emerytur i rent. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów zostanie wypłacone razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym w terminach płatności tych świadczeń.

REKLAMA