reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > W jakich przypadkach nastąpi utrata statusu osoby bezrobotnej

W jakich przypadkach nastąpi utrata statusu osoby bezrobotnej

Osoba zarejestrowana jako bezrobotna ma obowiązek stosować się do przepisów obowiązujących w urzędzie pracy. Niedostosowanie się do przepisów może grozić utratą statusu osoby bezrobotnej.

Odmówiłeś przyjęcia skierowania do pracy, nie stawiłeś się na wizytę, a może przez pewien czas w ogóle będziesz niegotowy do podjęcia zatrudnienia? Martwisz się, że urząd pracy pozbawi Cię statusu bezrobotnego? Sprawdź, kiedy nie ma do tego prawa!

Zarejestrowana osoba bezrobotna zobowiązana jest stosować się do przepisów obowiązujących w urzędzie pracy. Musi wypełniać obowiązki bezrobotnego, w przeciwnym razie zostanie wyrejestrowana. Nie zawsze jednak brak współpracy musi oznaczać rozstanie.  

Niestawienie się na wyznaczoną wizytę

Bezrobotni zobowiązani są w określonych terminach zgłaszać się do urzędu pracy w celu potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy, zapoznania się z dostępnymi ofertami pracy oraz proponowanymi formami wsparcia. Wizyty są obowiązkowe, a niestawienie się wiąże się z wyrejestrowaniem. Jednak nie zawsze. Od wyznaczonej daty bezrobotny ma jeszcze 7 dni kalendarzowych na stawienie się i usprawiedliwienie swojej nieobecności. Jeśli ma konkretny powód niestawiennictwa – np. rozprawa w sądzie, dostarcza dokument potwierdzający i urząd nie wykreśli go z listy osób bezrobotnych. 

Niezdolność do pracy z powodu choroby

Utrata statusu osoby bezrobotnej nie grozi osobom, które nie mogą zgłosić się do urzędu pracy z powodu choroby. Niezdolność do pracy powinna jednak zostać stwierdzona przez lekarza, który udokumentuje to na zwolnieniu lekarskim. Aby ochrona obowiązywała, na zwolnieniu powinien znaleźć się NIP urzędu pracy, a dokument powinien być dostarczony w terminie 7 dni kalendarzowych od daty jego wystawienia do placówki urzędu. Przy czym należy pamiętać, że ZUS ZLA przekraczające 90 dni nie chroni już przed wyrejestrowaniem, a wręcz przeciwnie, skutkuje utratą statusu.

Niezdolność do pracy w ciąży

Kobiety w ciąży nie zostaną wyrejestrowane z powodu niezdolności do pracy związanej z ciążą, nawet jeśli będą pozostawać na zwolnieniu lekarskim przez okres dłuższy niż wspomniane 90 dni. W przypadku niezdolnej do pracy ciężarnej utrata statusu może nastąpić wyłącznie na wniosek samej zainteresowanej.

Dziecko usprawiedliwieniem braku gotowości

Opieka nad dzieckiem może być usprawiedliwieniem braku gotowości do podjęcia zatrudnienia. Zgodnie z przepisami starosta nie może pozbawić statusu kobiety po urodzeniu dziecka oraz bezrobotnego po przyjęciu dziecka na wychowanie z powodu braku gotowości do podjęcia zatrudnienia spowodowanego opieką nad dzieckiem. Ochrona obowiązuje jednak tylko przez okres, przez który zgodnie z odrębnymi przepisami przysługiwałby zasiłek macierzyński w okresie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Opieka nad starszym dzieckiem, jeśli nie jest chore i nie potwierdzimy choroby zwolnieniem lekarskim, nie będzie już usprawiedliwieniem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W jakich przypadkach nastąpi utrata statusu osoby bezrobotnej/fot.Shutterstock
W jakich przypadkach nastąpi utrata statusu osoby bezrobotnej/fot.Shutterstock

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama