REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński

Grzelińska-Darłak Joanna
Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński/fot. Fotolia
Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński/fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje jego przerwania czy zawieszenia. Zatem pracownica dalej korzysta z urlopu wychowawczego na dziecko, na które o ten urlop wnioskowała. Na jakich warunkach w okresie urlopu wychowawczego przysługuje zasiłek macierzyński?

Problem

Jedna z naszych pracownic na początku marca 2019 r. urodziła dziecko, przebywając na urlopie wychowawczym. Urlop ten zakończy się za ok. 6 miesięcy. Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu czy od następnego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego?

Rada

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje pracownicy od dnia porodu i za okres trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Po zakończeniu urlopu wychowawczego nabędzie ona prawo do urlopu rodzicielskiego, jeżeli wystąpi z wnioskiem o jego udzielenie. Szczegóły w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

W przypadku urodzenia dziecka w trakcie urlopu wychowawczego możliwa jest sytuacja, że urlop ten zakończy się przed upływem okresu, za który pracownicy przysługiwał zasiłek macierzyński (za okres urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego). Po zakończeniu urlopu wychowawczego nabędzie ona prawo do urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego (wraz z zasiłkiem macierzyńskim) w zależności od tego, który z tych urlopów będzie jej przysługiwać od dnia następnego po zakończeniu urlopu wychowawczego. Wymiar urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego należy pomniejszyć o okres pobierania zasiłku macierzyńskiego za dany urlop podczas korzystania z urlopu wychowawczego.

Pracownica ma ustalone prawo do urlopu wychowawczego do 4 lutego 2019 r. Na 4 tygodnie przed zakończeniem tego urlopu urodziła drugie dziecko. Zatem do 4 lutego 2019 r. ma ona prawo do zasiłku macierzyńskiego, a po zakończeniu urlopu wychowawczego, tj. od 5 lutego 2019 r., przysługuje jej część urlopu macierzyńskiego w wymiarze odpowiadającym różnicy między pełnym wymiarem urlopu macierzyńskiego wynikającym z art. 180 § 1 Kodeksu pracy a częścią tego urlopu, która przypadałaby od dnia porodu do dnia zakończenia urlopu wychowawczego.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje jego przerwania czy zawieszenia. Zatem pracownica dalej korzysta z urlopu wychowawczego na dziecko, na które o ten urlop wnioskowała. Od dnia urodzenia (w czasie trwania urlopu wychowawczego) kolejnego dziecka pracownica nie nabywa zatem prawa do urlopu macierzyńskiego na to dziecko (nie może jednocześnie korzystać z dwóch urlopów z tytułu macierzyństwa), ale do zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego, a następnie za okres urlopu rodzicielskiego, jeżeli wystąpiła do pracodawcy o zasiłek za ten urlop.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej):

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
 • urodziła dziecko,
 • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
 • przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia.

Jeżeli okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (za pełny wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego) zawiera się w okresie urlopu wychowawczego, wówczas pracownica w ogóle nie nabędzie prawa do urlopów: macierzyńskiego i rodzicielskiego. Należy przypomnieć, że prawo do urlopów: macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje osobom będącym w zatrudnieniu pracowniczym. Natomiast inne osoby ubezpieczone, niebędące pracownikami, są uprawnione do otrzymania zasiłku macierzyńskiego za okres tych urlopów.

Wymiary zasiłku macierzyńskiego za okres urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie

Długość okresu pobierania zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego

Długość okresu pobierania zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego

Jedno dziecko

20 tygodni (140 dni)

32 tygodnie (224 dni)

Dwoje dzieci

31 tygodni (217 dni)

34 tygodnie (238 dni)

Troje dzieci

33 tygodnie (231 dni)

Czworo dzieci

35 tygodni (245 dni)

Pięcioro i więcej dzieci

37 tygodni (259 dni)

PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  REKLAMA

  Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

  Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  REKLAMA

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  REKLAMA