Kategorie

Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński

Grzelińska-Darłak Joanna
Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński/fot. Fotolia
Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński/fot. Fotolia
Fotolia
Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje jego przerwania czy zawieszenia. Zatem pracownica dalej korzysta z urlopu wychowawczego na dziecko, na które o ten urlop wnioskowała. Na jakich warunkach w okresie urlopu wychowawczego przysługuje zasiłek macierzyński?

Problem

Jedna z naszych pracownic na początku marca 2019 r. urodziła dziecko, przebywając na urlopie wychowawczym. Urlop ten zakończy się za ok. 6 miesięcy. Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu czy od następnego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego?

Rada

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje pracownicy od dnia porodu i za okres trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Po zakończeniu urlopu wychowawczego nabędzie ona prawo do urlopu rodzicielskiego, jeżeli wystąpi z wnioskiem o jego udzielenie. Szczegóły w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

Reklama

W przypadku urodzenia dziecka w trakcie urlopu wychowawczego możliwa jest sytuacja, że urlop ten zakończy się przed upływem okresu, za który pracownicy przysługiwał zasiłek macierzyński (za okres urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego). Po zakończeniu urlopu wychowawczego nabędzie ona prawo do urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego (wraz z zasiłkiem macierzyńskim) w zależności od tego, który z tych urlopów będzie jej przysługiwać od dnia następnego po zakończeniu urlopu wychowawczego. Wymiar urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego należy pomniejszyć o okres pobierania zasiłku macierzyńskiego za dany urlop podczas korzystania z urlopu wychowawczego.

Pracownica ma ustalone prawo do urlopu wychowawczego do 4 lutego 2019 r. Na 4 tygodnie przed zakończeniem tego urlopu urodziła drugie dziecko. Zatem do 4 lutego 2019 r. ma ona prawo do zasiłku macierzyńskiego, a po zakończeniu urlopu wychowawczego, tj. od 5 lutego 2019 r., przysługuje jej część urlopu macierzyńskiego w wymiarze odpowiadającym różnicy między pełnym wymiarem urlopu macierzyńskiego wynikającym z art. 180 § 1 Kodeksu pracy a częścią tego urlopu, która przypadałaby od dnia porodu do dnia zakończenia urlopu wychowawczego.

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje jego przerwania czy zawieszenia. Zatem pracownica dalej korzysta z urlopu wychowawczego na dziecko, na które o ten urlop wnioskowała. Od dnia urodzenia (w czasie trwania urlopu wychowawczego) kolejnego dziecka pracownica nie nabywa zatem prawa do urlopu macierzyńskiego na to dziecko (nie może jednocześnie korzystać z dwóch urlopów z tytułu macierzyństwa), ale do zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego, a następnie za okres urlopu rodzicielskiego, jeżeli wystąpiła do pracodawcy o zasiłek za ten urlop.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej):

 • urodziła dziecko,
 • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
 • przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia.

Jeżeli okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (za pełny wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego) zawiera się w okresie urlopu wychowawczego, wówczas pracownica w ogóle nie nabędzie prawa do urlopów: macierzyńskiego i rodzicielskiego. Należy przypomnieć, że prawo do urlopów: macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje osobom będącym w zatrudnieniu pracowniczym. Natomiast inne osoby ubezpieczone, niebędące pracownikami, są uprawnione do otrzymania zasiłku macierzyńskiego za okres tych urlopów.

Wymiary zasiłku macierzyńskiego za okres urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego

Liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie

Długość okresu pobierania zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego

Długość okresu pobierania zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego

Jedno dziecko

20 tygodni (140 dni)

32 tygodnie (224 dni)

Dwoje dzieci

31 tygodni (217 dni)

34 tygodnie (238 dni)

Troje dzieci

33 tygodnie (231 dni)

Czworo dzieci

35 tygodni (245 dni)

Pięcioro i więcej dzieci

37 tygodni (259 dni)

PODSTAWA PRAWNA:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.