REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński

Grzelińska-Darłak Joanna
Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński/fot. Fotolia
Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński/fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje jego przerwania czy zawieszenia. Zatem pracownica dalej korzysta z urlopu wychowawczego na dziecko, na które o ten urlop wnioskowała. Na jakich warunkach w okresie urlopu wychowawczego przysługuje zasiłek macierzyński?

Problem

Jedna z naszych pracownic na początku marca 2019 r. urodziła dziecko, przebywając na urlopie wychowawczym. Urlop ten zakończy się za ok. 6 miesięcy. Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu czy od następnego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego?

Autopromocja

Rada

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje pracownicy od dnia porodu i za okres trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Po zakończeniu urlopu wychowawczego nabędzie ona prawo do urlopu rodzicielskiego, jeżeli wystąpi z wnioskiem o jego udzielenie. Szczegóły w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

W przypadku urodzenia dziecka w trakcie urlopu wychowawczego możliwa jest sytuacja, że urlop ten zakończy się przed upływem okresu, za który pracownicy przysługiwał zasiłek macierzyński (za okres urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego). Po zakończeniu urlopu wychowawczego nabędzie ona prawo do urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego (wraz z zasiłkiem macierzyńskim) w zależności od tego, który z tych urlopów będzie jej przysługiwać od dnia następnego po zakończeniu urlopu wychowawczego. Wymiar urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego należy pomniejszyć o okres pobierania zasiłku macierzyńskiego za dany urlop podczas korzystania z urlopu wychowawczego.

Pracownica ma ustalone prawo do urlopu wychowawczego do 4 lutego 2019 r. Na 4 tygodnie przed zakończeniem tego urlopu urodziła drugie dziecko. Zatem do 4 lutego 2019 r. ma ona prawo do zasiłku macierzyńskiego, a po zakończeniu urlopu wychowawczego, tj. od 5 lutego 2019 r., przysługuje jej część urlopu macierzyńskiego w wymiarze odpowiadającym różnicy między pełnym wymiarem urlopu macierzyńskiego wynikającym z art. 180 § 1 Kodeksu pracy a częścią tego urlopu, która przypadałaby od dnia porodu do dnia zakończenia urlopu wychowawczego.

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje jego przerwania czy zawieszenia. Zatem pracownica dalej korzysta z urlopu wychowawczego na dziecko, na które o ten urlop wnioskowała. Od dnia urodzenia (w czasie trwania urlopu wychowawczego) kolejnego dziecka pracownica nie nabywa zatem prawa do urlopu macierzyńskiego na to dziecko (nie może jednocześnie korzystać z dwóch urlopów z tytułu macierzyństwa), ale do zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego, a następnie za okres urlopu rodzicielskiego, jeżeli wystąpiła do pracodawcy o zasiłek za ten urlop.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej):

  • urodziła dziecko,
  • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
  • przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia.

Jeżeli okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (za pełny wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego) zawiera się w okresie urlopu wychowawczego, wówczas pracownica w ogóle nie nabędzie prawa do urlopów: macierzyńskiego i rodzicielskiego. Należy przypomnieć, że prawo do urlopów: macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje osobom będącym w zatrudnieniu pracowniczym. Natomiast inne osoby ubezpieczone, niebędące pracownikami, są uprawnione do otrzymania zasiłku macierzyńskiego za okres tych urlopów.

Wymiary zasiłku macierzyńskiego za okres urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego

Liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie

Długość okresu pobierania zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego

Długość okresu pobierania zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego

Jedno dziecko

20 tygodni (140 dni)

32 tygodnie (224 dni)

Dwoje dzieci

31 tygodni (217 dni)

34 tygodnie (238 dni)

Troje dzieci

33 tygodnie (231 dni)

Czworo dzieci

35 tygodni (245 dni)

Pięcioro i więcej dzieci

37 tygodni (259 dni)

PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA