REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński/fot. shutterstock
Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński/fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na jakich zasadach powinna odbywać się współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej, aby koszty składek ZUS były jak najniższe? Czy współpraca obniży zasiłek macierzyński?

Problem

Zamierzam założyć w formie jednoosobowej działalności gospodarczej firmę szyjącą dziecięce akcesoria. Obecnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W związku z tym faktem możliwe, że przy prowadzeniu biznesu będę potrzebował pomocy żony, która aktualnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy taka pomoc przy działalności mogłaby ją pozbawić zasiłku macierzyńskiego? Na jakich zasadach powinna odbywać się współpraca z żoną, aby koszty składek ZUS były jak najniższe? Czy i jakie konsekwencje mogą mi grozić, jeśli z żoną, która pomagałaby mi przy prowadzeniu firmy, nie podpisałbym żadnej umowy?

Autopromocja

Rada

Podjęcie współpracy przy prowadzeniu Pana firmy nie pozbawi małżonki prawa do zasiłku macierzyńskiego. Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej może odbywać się bez zawierania jakiejkolwiek umowy w tym zakresie i z tego tytułu nie grożą żadne sankcje. W przedstawionym stanie faktycznym formą zatrudnienia najmniej obciążającą w zakresie składek ZUS będzie zawarcie umowy zlecenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Uzasadnienie

Za osobę współpracującą z przedsiębiorcą uznaje się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe zasady nie dotyczą jedynie osób, z którymi podpisano umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Jeśli z przedsiębiorcą przy prowadzeniu działalności gospodarczej współpracuje jego małżonek i odbywa się to na podstawie umowy o pracę, wówczas podstawę wymiaru składek należnych z tytułu współpracy stanowi:

 • zadeklarowana kwota, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy - w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy i FGŚP (od 5 września 2017 r. obowiązek opłacania składki na FGŚP dotyczy również pracowników zgłoszonych w ZUS jako osoby współpracujące) oraz
 • zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku - w przypadku składki zdrowotnej.

W odniesieniu do osób współpracujących nie ma możliwości stosowania preferencyjnej podstawy wymiaru składek społecznych wynoszącej 30% minimalnej płacy. A zatem w 2017 r. składki społeczne (oraz na FP i FGŚP) przy współpracy realizowanej w ramach stosunku pracy należy naliczać od kwoty nie niższej niż 2557,80 zł (w 2018 r. będzie to kwota 2665,80 zł), natomiast składkę zdrowotną - od podstawy wynoszącej co najmniej 3303,13 zł (kwota na 2018 r. nie jest jeszcze znana). Łączna kwota składek ZUS za osobę współpracującą w 2017 r. wynosi 1174,82 zł (bez ubezpieczenia chorobowego) lub 1237,49 zł (z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym). Te same podstawy składek odnoszą się do członków rodziny współpracujących przy prowadzeniu działalności bezumownie, z jednym zastrzeżeniem - w ich przypadku nie opłaca się składki na FGŚP.

Inaczej koszty składek ZUS będą kształtować się w przypadku zawarcia z żoną umowy zlecenia. W takich okolicznościach członek rodziny pod kątem ubezpieczeń społecznych jest traktowany jak każdy inny zleceniobiorca, a nie jako osoba współpracująca. Należy jednak zwrócić uwagę, aby praca nie była świadczona w warunkach charakterystycznych dla umowy o pracę (por. interpretację indywidualną ZUS z 11 października 2016 r., sygn. DI/200000/43/1078/2016).

Przy umowach zlecenia zasadniczo należy naliczać i opłacać składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Dobrowolne dla zleceniobiorców jest natomiast ubezpieczenie chorobowe. Miesięczną podstawę wymiaru składek stanowi przychód uzyskany z tytułu umowy zlecenia - w praktyce może to być zatem kwota znacząco niższa niż z tytułu współpracy przy prowadzeniu działalności.

Zawarcie umowy zlecenia nie zawsze jednak wiąże się z koniecznością regulowania składek na ubezpieczenia społeczne. Gdy dochodzi - jak w sytuacji przedstawionej w problemie - do zbiegu tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych z umowy zlecenia i uzyskiwania zasiłku macierzyńskiego, wówczas:

 • ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe tylko z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego,
 • z umowy zlecenia zatrudniony podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Podjęcie dodatkowej pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego nie powoduje utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego bądź redukcji jego wysokości. Zmniejszenie kwoty zasiłku macierzyńskiego ma miejsce tylko wtedy, gdy korzystanie z urlopu rodzicielskiego jest łączone z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił tego urlopu.

Dariusz N. założył jednoosobową działalność gospodarczą. Przy jej prowadzeniu niekiedy pomaga mu żona przebywająca na urlopie macierzyńskim (urlopu udzieliła spółka zatrudniająca ją na umowę o pracę, z wynagrodzeniem w kwocie 3000 zł brutto). Pomoc przy prowadzeniu działalności odbywa się w ramach umowy zlecenia, z której żona przedsiębiorcy uzyskuje miesięczny przychód w kwotach od 400 do 1000 zł miesięcznie. Od tego przychodu na ZUS jest odliczana tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne (9% od kwoty miesięcznego wynagrodzenie). Składka ta dodatkowo pomniejsza podatek dochodowy należny od przychodów ze zlecenia (w części 7,75% podstawy jej wymiaru). Żona przedsiębiorcy z tytułu pomocy przy prowadzeniu jego firmy nicnie traci na pobieranym z innego tytułu zasiłku macierzyńskim.

PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  REKLAMA