reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Firma a ubezpieczenie > Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński

Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński

Na jakich zasadach powinna odbywać się współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej, aby koszty składek ZUS były jak najniższe? Czy współpraca obniży zasiłek macierzyński?

Problem

Zamierzam założyć w formie jednoosobowej działalności gospodarczej firmę szyjącą dziecięce akcesoria. Obecnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W związku z tym faktem możliwe, że przy prowadzeniu biznesu będę potrzebował pomocy żony, która aktualnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy taka pomoc przy działalności mogłaby ją pozbawić zasiłku macierzyńskiego? Na jakich zasadach powinna odbywać się współpraca z żoną, aby koszty składek ZUS były jak najniższe? Czy i jakie konsekwencje mogą mi grozić, jeśli z żoną, która pomagałaby mi przy prowadzeniu firmy, nie podpisałbym żadnej umowy?

Rada

Podjęcie współpracy przy prowadzeniu Pana firmy nie pozbawi małżonki prawa do zasiłku macierzyńskiego. Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej może odbywać się bez zawierania jakiejkolwiek umowy w tym zakresie i z tego tytułu nie grożą żadne sankcje. W przedstawionym stanie faktycznym formą zatrudnienia najmniej obciążającą w zakresie składek ZUS będzie zawarcie umowy zlecenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Uzasadnienie

Za osobę współpracującą z przedsiębiorcą uznaje się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli:

Powyższe zasady nie dotyczą jedynie osób, z którymi podpisano umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Jeśli z przedsiębiorcą przy prowadzeniu działalności gospodarczej współpracuje jego małżonek i odbywa się to na podstawie umowy o pracę, wówczas podstawę wymiaru składek należnych z tytułu współpracy stanowi:

  • zadeklarowana kwota, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy - w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy i FGŚP (od 5 września 2017 r. obowiązek opłacania składki na FGŚP dotyczy również pracowników zgłoszonych w ZUS jako osoby współpracujące) oraz
  • zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku - w przypadku składki zdrowotnej.
reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński/fot. shutterstock
Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński/fot. shutterstock

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama