Kategorie

Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński

Mariusz Pigulski
Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński/fot. shutterstock
Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński/fot. shutterstock
Na jakich zasadach powinna odbywać się współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej, aby koszty składek ZUS były jak najniższe? Czy współpraca obniży zasiłek macierzyński?

Problem

Zamierzam założyć w formie jednoosobowej działalności gospodarczej firmę szyjącą dziecięce akcesoria. Obecnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W związku z tym faktem możliwe, że przy prowadzeniu biznesu będę potrzebował pomocy żony, która aktualnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy taka pomoc przy działalności mogłaby ją pozbawić zasiłku macierzyńskiego? Na jakich zasadach powinna odbywać się współpraca z żoną, aby koszty składek ZUS były jak najniższe? Czy i jakie konsekwencje mogą mi grozić, jeśli z żoną, która pomagałaby mi przy prowadzeniu firmy, nie podpisałbym żadnej umowy?

Rada

Podjęcie współpracy przy prowadzeniu Pana firmy nie pozbawi małżonki prawa do zasiłku macierzyńskiego. Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej może odbywać się bez zawierania jakiejkolwiek umowy w tym zakresie i z tego tytułu nie grożą żadne sankcje. W przedstawionym stanie faktycznym formą zatrudnienia najmniej obciążającą w zakresie składek ZUS będzie zawarcie umowy zlecenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Uzasadnienie

Za osobę współpracującą z przedsiębiorcą uznaje się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli:

Powyższe zasady nie dotyczą jedynie osób, z którymi podpisano umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Jeśli z przedsiębiorcą przy prowadzeniu działalności gospodarczej współpracuje jego małżonek i odbywa się to na podstawie umowy o pracę, wówczas podstawę wymiaru składek należnych z tytułu współpracy stanowi:

 • zadeklarowana kwota, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy - w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy i FGŚP (od 5 września 2017 r. obowiązek opłacania składki na FGŚP dotyczy również pracowników zgłoszonych w ZUS jako osoby współpracujące) oraz
 • zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku - w przypadku składki zdrowotnej.

Reklama

W odniesieniu do osób współpracujących nie ma możliwości stosowania preferencyjnej podstawy wymiaru składek społecznych wynoszącej 30% minimalnej płacy. A zatem w 2017 r. składki społeczne (oraz na FP i FGŚP) przy współpracy realizowanej w ramach stosunku pracy należy naliczać od kwoty nie niższej niż 2557,80 zł (w 2018 r. będzie to kwota 2665,80 zł), natomiast składkę zdrowotną - od podstawy wynoszącej co najmniej 3303,13 zł (kwota na 2018 r. nie jest jeszcze znana). Łączna kwota składek ZUS za osobę współpracującą w 2017 r. wynosi 1174,82 zł (bez ubezpieczenia chorobowego) lub 1237,49 zł (z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym). Te same podstawy składek odnoszą się do członków rodziny współpracujących przy prowadzeniu działalności bezumownie, z jednym zastrzeżeniem - w ich przypadku nie opłaca się składki na FGŚP.

Inaczej koszty składek ZUS będą kształtować się w przypadku zawarcia z żoną umowy zlecenia. W takich okolicznościach członek rodziny pod kątem ubezpieczeń społecznych jest traktowany jak każdy inny zleceniobiorca, a nie jako osoba współpracująca. Należy jednak zwrócić uwagę, aby praca nie była świadczona w warunkach charakterystycznych dla umowy o pracę (por. interpretację indywidualną ZUS z 11 października 2016 r., sygn. DI/200000/43/1078/2016).

Przy umowach zlecenia zasadniczo należy naliczać i opłacać składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Dobrowolne dla zleceniobiorców jest natomiast ubezpieczenie chorobowe. Miesięczną podstawę wymiaru składek stanowi przychód uzyskany z tytułu umowy zlecenia - w praktyce może to być zatem kwota znacząco niższa niż z tytułu współpracy przy prowadzeniu działalności.

Zawarcie umowy zlecenia nie zawsze jednak wiąże się z koniecznością regulowania składek na ubezpieczenia społeczne. Gdy dochodzi - jak w sytuacji przedstawionej w problemie - do zbiegu tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych z umowy zlecenia i uzyskiwania zasiłku macierzyńskiego, wówczas:

 • ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe tylko z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego,
 • z umowy zlecenia zatrudniony podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Reklama

Podjęcie dodatkowej pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego nie powoduje utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego bądź redukcji jego wysokości. Zmniejszenie kwoty zasiłku macierzyńskiego ma miejsce tylko wtedy, gdy korzystanie z urlopu rodzicielskiego jest łączone z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił tego urlopu.

Dariusz N. założył jednoosobową działalność gospodarczą. Przy jej prowadzeniu niekiedy pomaga mu żona przebywająca na urlopie macierzyńskim (urlopu udzieliła spółka zatrudniająca ją na umowę o pracę, z wynagrodzeniem w kwocie 3000 zł brutto). Pomoc przy prowadzeniu działalności odbywa się w ramach umowy zlecenia, z której żona przedsiębiorcy uzyskuje miesięczny przychód w kwotach od 400 do 1000 zł miesięcznie. Od tego przychodu na ZUS jest odliczana tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne (9% od kwoty miesięcznego wynagrodzenie). Składka ta dodatkowo pomniejsza podatek dochodowy należny od przychodów ze zlecenia (w części 7,75% podstawy jej wymiaru). Żona przedsiębiorcy z tytułu pomocy przy prowadzeniu jego firmy nicnie traci na pobieranym z innego tytułu zasiłku macierzyńskim.

PODSTAWA PRAWNA:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?