REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę, Odpowiedzialność pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana przepisów ws. świadectwa pracy i badania lekarskiego pracowników

Najnowsza nowelizacja kodeksu pracy, zmieniająca przepisy dotyczące zasad wydawania świadectw pracy oraz przeprowadzania wstępnych badań lekarskich pracowników, wejdzie w życie 21 marca 2011 roku.

Sprzeciw od kary porządkowej - obowiązki pracodawcy

Brak odpowiedzi pracodawcy w ciągu 14 dni od wniesienia przez pracownika sprzeciwu od nałożonej na niego kary porządkowej oznacza, że pracodawca przyjął sprzeciw w sposób dorozumiany. Aby uniknąć takiego skutku, pracodawca powinien mieć dowód, że odrzucił sprzeciw w przewidzianym terminie.

Pracownicy kradną, niszczą, oszukują, fałszują...

77 proc. przedsiębiorstw w ciągu ostatnich dwóch lat padło ofiarą nieuczciwych pracowników - wynika z badań towarzystwa ubezpieczeń Euler Hermes. Są to na ogół kradzieże czy niszczenie materiałów, oszustwa finansowe, kradzieże danych albo fałszerstwa.

Określenie rodzaju i stanowiska pracy w umowie o pracę

Im bardziej szczegółowo pracodawca opisze w umowie o pracę rodzaj lub stanowisko pracownika, tym w przyszłości trudniej będzie je zmienić, nawet ze względu na potrzeby zakładu. Może to wymagać złożenia wypowiedzenia zmieniającego, zależnie od tego, jak bardzo zmiana odbiega od zapisów zawartych w umowie.

REKLAMA

Jaki zastosować okres wypowiedzenia, jeżeli 3-letni staż pracy upływa pracownikowi w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia

Zatrudniamy pracownika od 1 kwietnia 2008 r. Obecnie pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. W lutym br. chcemy mu wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia rozpocznie się 1 marca 2011 r. Czy w takim przypadku powinniśmy zastosować 1-miesięczny czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

Nowe zasady wydawania świadectw pracy i przeprowadzania wstępnych badań lekarskich

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń chorobowych

Obowiązek zwrotu do ZUS nienależnie pobranego świadczenia obciąża osobę, która pobrała to świadczenie. ZUS może odstąpić od żądania zwrotu tego świadczenia w całości lub w części, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.

Czy dni wolnych na poszukiwanie pracy można udzielić pracownikowi po wręczeniu wypowiedzenia

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę 4 lutego 2011 r. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który obowiązuje pracownika, zacznie biec od 1 marca 2011 r. Czy już w lutym br. możemy udzielić pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy?

REKLAMA

Nie wszyscy pracujący emeryci muszą rozwiązać umowę o pracę

ZUS informuje, że obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą w celu kontynuowania pobierania emerytury, dotyczy tylko tych osób, które przed 1 stycznia 2011 roku przeszły na emeryturę bez rozwiązania umowy o pracę.

Stopa bezrobocia w styczniu - komunikat MPiPS

Według wstępnych, szacunkowych danych, stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła w styczniu 13,1 proc. i w porównaniu do grudnia 2010 r. wzrosła o 0,8 pkt proc. - podało Ministerstwo Pracy w komunikacie.

Porozumienie ze związkiem zawodowym dotyczące zwolnienia grupowego

Karta obiegowa

Od kilku miesięcy prowadzę małą firmę i zatrudniam czterech pracowników. Jeden z pracowników złożył wypowiedzenie. Słyszałem, że w takich wypadkach muszę wydać mu kartę obiegową. Jednak nie mogę nigdzie znaleźć wzoru takiej obiegówki. Co powinna zawierać i czy jest obowiązkowa?

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniona od rodzaju zawartej umowy o pracę oraz od czasu jej trwania. Istnieją jednak sytuacje, w których długość okresu wypowiedzenia może zostać zmieniona.

Odmowa wykonania polecenia służbowego przez pracownika

Ustalanie wysokości odprawy emerytalnej i rentowej

Rozwiązywanie umów o pracę w razie upadłości pracodawcy

Upadłość pracodawcy upoważnia do rozwiązania stosunku pracy także z osobami, które podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem, np. pracownicom w ciąży. Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, powinien zastosować wobec zwalnianych uprawnienia przewidziane w ustawie o tzw. zwolnieniach grupowych i wypłacić im odprawy.

Odpowiedzialność dyscyplinarna pracownika

Odpowiedzialność dyscyplinarna to odpowiedzialność, której podlegają tylko pracownicy objęci przepisami pragmatyk zawodowych, tj. pracownicy państwowi czy nauczyciele akademiccy.

Pracujący emeryci - zmiany w przepisach

Pracownik zatrudniony w ramach stosunku pracy nie uzyska świadczenia emerytalnego, jeżeli wcześniej nie zostanie rozwiązany jego dotychczasowy stosunek pracy. Taką zmianę w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadziła nowelizacja ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie od 1 stycznia 2011 r.

Wina pracownika przy odpowiedzialności materialnej

Odpowiedzialność materialna pracownika jest oparta na zasadzie winy. Przy czym do określenia zakresu tej odpowiedzialności istotne znaczenie ma wskazanie rodzaju winy pracownika: umyślnej lub nieumyślnej.

Bezrobocie spadnie na koniec tego roku

Jeżeli wzrost gospodarczy w 2011 roku przekroczy 3,5 proc., jest szansa na spadek bezrobocia do 9,9 proc. na koniec roku - uważa minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Czy można zwolnić pracownika, który po otrzymaniu wypowiedzenia został radnym

W październiku 2010 r. wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę z powodu nieterminowego rozliczania się z pobranych zaliczek pieniężnych. Pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który rozpoczął się 1 listopada br. i potrwa do 31 stycznia 2011 r. Pracownik 21 listopada 2010 r. został wybrany na radnego gminy. Czy w takim przypadku umowa o pracę rozwiąże się, czy jednak musimy cofnąć wypowiedzenie?

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia

Jeżeli pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub z innych przyczyn niedotyczących pracownika, to może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia maksymalnie do jednego miesiąca. W takim przypadku pracodawca musi wypłacić pracownikowi odszkodowanie. Od tego odszkodowania nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Gdy pracownik wyrządzi szkodę osobie trzeciej

Prowadzę firmę budowlaną. Podczas prac jeden z moich pracowników, który obsługuje koparkę, naruszył posesję sąsiada. Osoba ta wystąpiła z roszczeniem odszkodowawczym. Okazało się, że to ja jako właściciel firmy mam zapłacić odszkodowanie, a nie pracownik, który dokonał tego czynu. Jaka jest podstawa prawna, jeśli istnieje, skierowanego wobec mnie żądania zapłaty odszkodowania?

Odpowiedzialność kierowników za stan bhp w zakładzie pracy

Kodeks pracy wśród podmiotów odpowiedzialnych w danym zakładzie pracy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy wprowadza dodatkową – obok pracodawcy – kategorię osób mogących ponosić taką odpowiedzialność. Są to osoby kierujące pracownikami.

12,3 proc. - tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Według wstępnych, szacunkowych danych, stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła w grudniu 12,3 proc. i w porównaniu do listopada wzrosła o 0,6 pkt proc. - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) w komunikacie.

Jak ustalić staż pracy

Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych w 2011 roku

Zmniejszenie od lipca dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a zwiększenie - niepełnosprawnych w stopniu znacznym przewiduje nowelizacja ustawy o niepełnosprawnych, która weszła w życie w sobotę, 1 stycznia.

Zawieszenie prawa do emerytury dla osób kontynuujących zatrudnienie - informacja ZUS

1 stycznia 2011 r. zaczną obowiązywać przepisy nowelizujące ustawę o finansach publicznych. Przepisy te będą miały duże znaczenie dla emerytów kontynuujących zatrudnienie. ZUS informuje o tym na swojej stronie internetowej.

Zatrudnianie emerytów - albo praca, albo emerytura

Przepisy zakładające, że część emerytów będzie musiała wybierać między pracą a emeryturą, powinien zbadać Trybunał Konstytucyjny (TK). Będziemy się tego domagać - powiedziała przewodnicząca klubu PJN Joanna Kluzik-Rostkowska.

Zatrudnianie emerytów - prezydent podpisał ustawę

Osoby, które po przejściu na emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie, bez rozwiązania umowy, będą musiały teraz wybrać pomiędzy emeryturą a pensją - wynika z podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Pracownicy likwidowanych gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych

Apel do prezydenta ws. 10-proc. redukcji zatrudnienia w administracji

Jakie są skutki zaniechania konsultacji związkowej przy zwolnieniach grupowych

Naruszenie obowiązku konsultacji związkowej zwolnień grupowych powoduje wadliwość wypowiedzeń umów o pracę z tego tytułu. W efekcie pracodawca może być zobowiązany co najmniej do zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 25 czerwca 2010 r., II PK 32/10).

Świadczenia z tytułu rozwiązania umowy o pracę a składki ZUS

Świadczenia pieniężne wypłacane pracownikom w związku z rozwiązaniem umowy o pracę lub jej wygaśnięciem są zwolnione z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Zwolnione ze składek są także dodatkowe świadczenia wypłacane na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów płacowych.

Pracodawca nie może przerzucać na pracowników ujemnych skutków swojej działalności

Okoliczności przedstawione pracownikowi na uzasadnienie decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy, a następnie ujawnione w postępowaniu sądowym, muszą być takie same, zaś pracodawca pozbawiony jest możliwości powoływania się przed organem rozstrzygającym spór na inne przyczyny mogące przemawiać za słusznością wypowiedzenia umowy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 kwietnia 2010 r.

Zwolnienie dyscyplinarne

Urzędnikom można wypowiedzieć stosunek pracy, gdy ukończą 65 lat

Kiedy choremu można wręczyć wypowiedzenie

Ochrona przed wypowiedzeniem dotyczy tylko nieobecnego pracownika. Jeżeli mimo choroby pracownik stawia się do pracy i ją wykonuje, można mu skutecznie złożyć wypowiedzenie umowy o pracę.

Odpowiedzialne przywództwo. Czego kryzys nauczył nas o etyce menedżerów?

Celem menedżera jest służenie wspólnemu dobru firmy poprzez organizowanie ludzi i zasobów, tak aby budować wartość, której nikt nie może zbudować samodzielnie. W jaki sposób zrobić to zgodnie z zasadami etyki?

Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenie prawa

W czwartek, 16 grudnia, Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenie prawa.

Odpowiedzialność pracownika za szkodę w mieniu powierzonym

Prowadzę niewielką firmę. Zamierzam zatrudnić pracownika i powierzyć mu całe mienie firmy, którym do tej pory zarządzałem sam. Na jakiej zasadzie odpowiada pracownik za mienie powierzone i do jakiej wysokości? Czy jeśli pracownik wyrządzi mi szkodę, będę mógł potrącić jej wysokość bezpośrednio z jego wynagrodzenia?

Jak zobowiązać pracownika do zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa

Pracownik niejednokrotnie ma dostęp do wiadomości istotnych dla funkcjonowania zakładu pracy. Dlatego pracodawca powinien zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji – zarówno konkurentom, jak i innym niepowołanym osobom.

Szkodliwe pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów

Zdaniem Pracodawców RP ostatnie pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów są nie tylko krótkowzroczne, niesprawiedliwe społecznie, ale i szkodliwe dla naszego rynku pracy oraz gospodarki.

Likwidacja podmiotów sektora finansów publicznych a obowiązki w zakresie prawa pracy

Odprawa emerytalna dla pracownika zwolnionego dyscyplinarnie

Nasza firma zatrudniała pracownika, który od 15 stycznia 2010 r. miał ustalone prawo do emerytury w ZUS. W sierpniu br. pracownik ten zdecydował się przejść na emeryturę i złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownika obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Umowa o pracę powinna więc rozwiązać się 30 listopada 2010 r. Jednak w okresie wypowiedzenia pracownik często opuszczał pracę bez usprawiedliwienia, w związku z czym 15 października 2010 r. rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik przeszedł na emeryturę i wystąpił do nas o wypłatę odprawy emerytalnej. Czy jesteśmy zobowiązani wypłacić mu odprawę?

Stabilność zatrudnienia spółdzielczego

Spółdzielczy stosunek pracy jest dość stabilną podstawą zatrudnienia. Dzieje się tak, ponieważ korzysta on niejako z podwójnej ochrony, tej przewidzianej przepisami Prawa spółdzielczego oraz ogólnej, czyli kodeksowej, właściwej dla wszystkich pracowników.

Jak przygotować plan urlopów

Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Racjonalizacja zatrudnienia w administracji publicznej - brak jasnych kryteriów zwolnień

Pracodawcy RP już na etapie projektowania ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych wskazywali, że dokument nie zawiera żadnych przesłanek co do wyboru pracowników, z którymi stosunek pracy ma zostać rozwiązany.

Nabywanie prawa do świadczeń przedemerytalnych

W razie utraty pracy lub prawa do renty albo upadłości własnej firmy można ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Należy jednak zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i przynajmniej przez 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

W listopadzie wzrosło bezrobocie - czy ostra zima zmniejszy liczbę osób zatrudnionych

Szacunkowa stopa bezrobocia w listopadzie 2010 r. wyniosła 11,8 proc. i w porównaniu do października wzrosła średnio o 0,3 punktu procentowego - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA